KOI kapr

Život v zahradním jezírku

KOI kapr
Zahradní jezírka se stávají fenoménem zahrad. Velikost je vždy nutné přizpůsobit rozměrům konkrétní zahrady. Než budete své vytoužené jezírko zakládat, ujasněte si jakému účelu bude sloužit.

Vybudovaná vodní plocha se stává biotopem mnohých živočichů. Prakticky ihned se k vám nastěhuje hmyz, ptáci ocení nový zdroj vody k pití i koupání, do jezírka najdou cestu žáby.

Ryby v jezírku

Nyní už chybí jen vysadit několik okrasných ryb pro potěchu oka. Atraktivním druhem chovaným v zahradním jezírku jsou Koi kapři. Je jich nespočet barevných variant, chovají se v počtu několika kusů, kdy vynikne jejich pestrost. Rozdíly jsou i ve vzorování a šupinách. V japonštině znamená koi – kapr a ve své domovině je symbolem lásky, přátelství a štěstí.

Koi kapr je náročný na velikost jezírka, v dospělosti dorůstá až do 80 cm (v některých případech i více) délky a dožívá se věku nad 30 let. Optimální hloubka jezírka je 1,5 – 1,8 m, kapři jsou tak v čisté vodě dobře vidět. Vyžadují rozmanitou potravu, vodu výhradně bez chloru a v zimě teplotu u dna jezírka alespoň 4°C.

Další oblíbenou okrasnou a hojně rozšířenou rybou je Jelec jesen, kaprovitá ryba dobře se rozmnožující a dorůstající délky cca 75 cm. Chová se ve zlaté a namodralé  formě.

Za zmínku také stojí Ostroretka stěhovavá. I když se hojně  vyskytuje v českých řekách, není vhodné ryby z volné přírody nasazovat do zahradního jezírka. Během výlovu a následného transportu ryba přichází o ochrannou vrstvu slizu, což vede k umožnění vzniku plísní a dalších infekčních chorob, nemluvě o zavlečení parazitů.

Tipy

Druhů  ryb vhodných k umístění do zahradních jezírek je mnohem více, vždy ovšem ryby nakupujte přímo u chovatelů, právě kvůli již zmíněným zdravotním rizikům.

Čištění zahradních jezírek doporučujeme výhradně pomocí biologických filtrů a vodních rostlin.  Zachováte si svou zahradu i nadále plnou života.

Máte-li  na zahradě dostatek prostoru, vybudujte si koupací jezírko. Získáte možnost osvěžení uprostřed přírody bez chemikálií.

 

Pošlete článek do světa: