antiparazitika

Zevní antiparazitika pro domácí mazlíčky

S jarním obdobím každoročně řešíme ochranu našich zvířecích mazlíčků proti nezvaným parazitům. Většina antiparazitik patří do kategorie vyhrazených léčivých přípravků a každý prodejce musí být proškolen a získat povolení od ÚSKVBL (Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv). Antiparazitika můžete koupit i on-line v různých e-shopech, ale také v kamenných petshopech a u veterinářů, kde získáte odbornou radu přímo pro potřeby vašeho konkrétního zvířete.

Jak přípravek vybírat

Základním kritériem pro výběr přípravku je samozřejmě druh zvířete, jeho věk a hmotnost. Pozor na záměny! Některá antiparazitika určená pro psy mohou být pro kočky toxická, stejně jako pro králíky. Aplikace může být také zátěží pro zvířata nemocná a podvyživená.

Dávkování antiparazitik

Dávkování je potřeba dodržovat přesně podle doporučení. Poddávkováním účinných látek nedosáhnete kýženého účinku a peníze jen vyhodíte do koše, v horším případě si zaděláte na rezistenci na parazity. Naopak předávkování s sebou nese rizika nežádoucích účinků a zdravotních komplikací.

Způsob aplikace antiparazitik a omezení

  • S čerstvě ošetřeným zvířetem si dejte mazlící pauzu. Zejména dohlédněte na děti, aby nepřišly do styku s aplikovaným přípravkem.
  • Nenechte vodumilovné psy v prvních dnech po aplikaci se koupat v povrchových vodních tocích. Většina přípravků proti blechám a klíšťatům je pro vodní organismy toxická.
  • Zvíře nekoupejte šamponem těsně před ani po aplikaci. Účinnost přípravku je totiž závislá na vrstvě kožního mazu. Vyčkejte cca 2-3 dny.
  • K aplikaci spot-onu volte místo, na které si zvíře nedosáhne a nemá možnost si přípravek olíznout. Ideální je mezi lopatkami. Odhrňte chlupy a vodičku nakapejte na kůži, nevtírejte – můžete podráždit pokožku.

Při správném výběru a následné aplikaci je účinnost většiny antiparazitik poměrně vysoká a výskyt nežádoucích reakcí velmi nízký. Pokud jste prevenci podcenili a už máte parazity doma, přečtěte si jak bojovat např. s invazí blech v domácnosti v článku Účinný boj s parazity.

 

Pošlete článek do světa: