Galenka

Základy potkaního bydlení

Galenka (41)Útulný domov, ve kterém se váš mazlíček bude cítit dobře a v bezpečí, připravte již před pořízením potkana. Jeho zabydlování bude podstatně snazší tam, kde se bude moct schovat a kde jej nebude děsit okolní ruch a hluk. Dbejte na vytvoření co nepřirozenějšího prostředí, takového na jaké je již zvyklý. Na co si dát pozor, čemu se vyvarovat a jak vlastně takový dokonalý potkaní domov vytvořit se dočtete v tomto článku.

Klec vs. terárium

Zpravidla první otázka, která se vybaví každému, kdo s potkany začíná. Skleněné terárium (např. pro ještěry), které znáte ze zverimexů je pravděpodobně nejhorší varianta pro chov potkanů. Nijak tyto noční tvory, kteří jsou přirozeně zvyklí na život v šeru, nechrání před světlem, většina z nich je navíc příliš malá a může stát, že potkan bude přímo odmítat ve skleněném teráriu bydlet.

Pro většinu chovatelů je bezesporu nejlepším řešením klec. Na trhu najdete nejrůznější typy a velikosti (nejlepší jsou velké klece, např. pro fretky). Dalo by se říct, že čím vyšší, tím lepší. Samozřejmě pro potkany, pro vás může být méně pohodlná při čištění. Po mřížích navíc může šplhat, lépe se na ně upevňují nejrůznější hračky, které potkan ve své kleci potřebuje.

Řada zkušených chovatelů našla zálibu ve vlastních, doma vyráběných, klecích. Klec je vsazená ve staré skříni; tři stěny jsou dřevěné (vytváření tedy pocit bezpečí, nehrozí průvan a nadbytek světla) a čtvrtá, z pletiva, umožňuje potkanovi si stále zachovávat přehled o okolním dění.

Umístění klece

Pokud jste se rozhodli pro klec, je důležité zamyslet se nad umístěním. Vyberte klidnější místnost, ideálně takovou, kde si nepouštíte hlasitou hudbu, televizi apod. Klec také nepokládejte na zem – dole se hodně práší, což může způsobovat alergie a problémy s dýcháním. Z vyvýšeného místa bude mít navíc větší rozhled, což potkani dokáží ocenit. Vyhýbejte se průvanu, místem, kde svítí příliš světla (kde je většinu dne přímé slunce, pod lampičkou…).

Najděte stálé místo, odkud nebudete klec přesouvat!

Podestýlka

Piliny – prašné, dochází k podraždéní očí, dýchacího ústrojí, nedoporučuje se
Hobliny – dbejte na výběr, u levnějších může dojít ke stejným problémům jako u pilin, prosijte skrz hrubé síto
Seno – potkani jej pročůrají a moč zůstane pod ním, nedoporučuje se, vhodné na vystlání domečku
Skartované noviny, časopisy – ačkoli je využívá dost chovatelů, stále není potvrzené, že tisková barva není jedovatá
Kukuřičná vřetena – přírodní materiál, dobře sají vlhkost – doporučuji
Asan – ekologické stelivo, vatové válečky, dobře sají vlhkost – doporučuji
Kočkolit – vhodné do potkaního záchůdku

Úklid bydlení

Odstraňte hračky a hamaky, staré a poničené vyhoďte a nahraďte novými, zachovalé umyjte a vyperte. Vyndejte také domeček, misku s jídlem a pítko. Vše pečlivě omyjte.

Klec myjte horkou vodou, můžete použít speciální výrobky na čištění klecí hlodavců nebo sůl, ale nikdy nepoužívejte chemické prostředky! Mohli byste potkana otrávit! Klec osušte a vyměňte podestýlku za čistou. Hračky vraťte zpět, případně čas od času obměňte jejich umístění, ať má potkánek co prozkoumávat.

 

Pošlete článek do světa: