Schrödingerova kočka

Schrödingerova kočka a její osud

Ne, Schrödingerova kočka není žádné kočičí plemeno, dokonce žádná taková kočka ani nikdy neexistovala. Jedná se zcela o hypotetickou zástupkyni svého druhu. Naopak majitel hypotetické kočky pan Erwin Schrödinger žil (1887-1961), byl rakouským teoretickým fyzikem a jedním ze zakladatelů kvantové mechaniky. Na slavném myšlenkovém experimentu s kočkou demonstroval svůj skeptický postoj k některým teoriím kvantové mechaniky, v tomto případě principu superpozice.

Myšlenkový experiment Schrödingerova kočka

Pro experiment potřebujeme neprůhlednou krabici, do které umístíme radioaktivní nuklid, láhev se smrtelně jedovatým plynem a mechanismus zajišťující rozbití láhve v momentě, kdy se nuklid rozloží (po 1 hodině je pravděpodobnost 50 %). A samozřejmě nesmíme zapomenout na kočku. Její osud je závislý na nuklidu, který se podle principů kvantové mechaniky pokud není pozorován nachází v superpozici – je rozložený i nerozložený zároveň. Tudíž je i kočka živá a mrtvá zároveň. A to všichni víme, že není možné. Ale řešení se dozvíme až krabici otevřeme 😉

Video YouTube uživatele Pixelorez stručně a jasně vysvětluje podstatu experimentu.

The Big Bang Theory – Schrödingerova kočka v praktickém životě

V oblíbeném kultovním seriálu The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku) hlavní postava Dr. Sheldon Lee Cooper vysvětluje Penny zjednodušenou verzi pokusu Schrödingerovy kočky na jejím vztahu s Leonardem.

Pošlete článek do světa: