ruská modrá kočka

RUS Ruská modrá kočka

Nejasný původ plemene Ruská modrá kočka

Převládající názor týkající se původu ruské modré kočky je, že se jedná o přírodní plemeno pocházející z Ruska. Nasvědčuje tomu i dřívější označení archangelská, podle přístavu Archangelsk, ze kterého zástupce plemene přivezli do Velké Británie za vlády královny Alžběty námořníci.

Ruskou modrou ovšem také v historických pramenech naleznete i pod označením španělská nebo maltská.

Věhlas tomuto plemeni přinesl kocour Vaska, kterého si hýčkal na svém dvoře ruský car Mikuláš I. Traduje se, že tyto kočky přinášejí svému majiteli štěstí.

Dalšímu rozmachu aristokratickému plemeni zabránila druhá světová válka. Jejich počet rapidně klesl, k oživení byly použity modré britské krátkosrsté a siamské kočky. Tímto způsobem ovšem došlo k nežádoucí změně typu a zejména k potlačení typické dvojité srsti. O návrat požadovaných znaků se během šedesátých let dvacátého století zasloužili chovatelé díky svým usilovným snahám a přísnému výběru chovných jedinců.

Ruská modrá kočka je podle standardu FIFe zařazena do skupiny III – krátkosrsté a somálské.

Tichá a plachá modrá kráska

Povahově je ruská modrá spíše plachá, velice tichá a dalo by se říct laskavá. Ani během říje není samice hlučná oproti ostatním plemenům.

Tělo má atletické, dlouhé, štíhlé a elegantní, kočka má jemné kosti, přesto je svalnatá. Nohy jsou dlouhé s oválnými tlapkami a modrými polštářky. Ocas dlouhý, pozvolna se od kořene zužující.

Hlavním znakem ruské modré kočky je přepychová hustá dvojitá srst, krátká, plyšová, odstávající od těla. Připomíná tulení srst, při promáčení zůstává spodní srst i pokožka suchá. Barva je stejnoměrně modrá se stříbrným leskem.

Hlava je žádoucí krátká a klínovitá, se středně dlouhým nosem a modrým čenichem. Oči jsou mandlového tvaru, posazené daleko od sebe, živě zelené barvy. Kůže na velkých a zašpičatělých uších je tenká, málo osrstěná. Ruská modrá kočka má silnou bradu a vystupující polštářky hmatových vousků.

Odkazy

Zdroje informací:

Velká kniha o kočkách, David  Taylor, GEMINI 1992

Wikipedia – http://cs.wikipedia.org/wiki/Ruská_modrá_kočka

Standart plemene podle FIFe – anglicky, německy, francouzsky.

 

Pošlete článek do světa: