360px-ExpoCan_2008

Průvodce vystavováním pro začátečníky – vybíráme první výstavu

ExpoCan 2008
Většina z nás si pořizuje psa s tím, že na výstavy chodit rozhodně nebude. Pak si řeknete, že když už jste si toho „papírového“ psa koupili, tak ho aspoň necháte uchovnit, no a před uchovněním byste raději zkusili navštívit jednu výstavu…a je to.

A tady už začíná rozhodování, kam vyjet. Pro laika je výstava jako výstava, ale ve skutečnosti jsou mezi výstavami rozdíly.

Výstavy se dělí na mezinárodní (zadávání mezinárodních a národních titulů), národní (zadávání národních titulů), pak jsou menší výstavy krajské a oblastní. Chovatelské kluby (zastřešující konkrétní plemena) pořádají výstavy speciální a klubové (na některých z nich se také zadávají národní tituly). O titulech si blíže můžeme povědět někdy příště. Termíny výstav najdete na stránkách českomoravské kynologické unie, která v České republice zastřešuje kynologii. Dost teorie, teď trocha praxe.

Kdy a kam tedy vyrazit na první výstavu?

Z osobní zkušenosti vím, že čím dřív se začne, tím lépe je pes tvárný. Mladému psovi také rozhodčí ledacos odpustí vzhledem k jeho věku, kdežto dospělý pes, pokud nebude perfektně připraven, má těžko šanci na úspěch. Stejně tak jako první výstavu doporučuji zvolit menší výstavu, ideálně klubovou, kde vás budou mít snahu aspoň trochu „vodit za ručičku“, na mezinárodní výstavě nikoho příliš nebude zajímat, že vystavujete poprvé. Pozor – je třeba myslet dopředu, uzávěrka přihlášek bývá více jak měsíc před konáním výstavy!

Jak se připravit?

Podívejte se, jak se vaše plemeno na výstavách prezentuje, na youtube jsou stovky videí z výstav, stačí zadat anglicky název plemene + heslo show (např. „chinese crested show“) a můžete se vzdělávat. Všímejte si, jakým způsobem se pes předvádí v pohybu v kruhu, jakým způsobem v postoji a trénujte a trénujte. Pokud máte známé, co vystavují vaše plemeno, jejich rady budou jistě nad zlato.

 

Pošlete článek do světa: