dysplazie

Průběh vyšetření dysplazie kyčelního kloubu u psů

Jelikož sama často hledám, jak zhruba probíhají různá zdravotní vyšetření psů, připravila jsem popis průběhu vyšetření dysplazie kyčelního kloubu.

Seznam veterinářů, kteří provádějí rentgen pro posouzení stupně dysplazie kyčelního kloubu je dostupný na stránkách veterinární komory. Pokud potřebujete toto vyšetření kvůli chovnosti, zjistěte si ve vašem klubu, zda klub nemá smlouvu s nějakým konkrétním veterinářem. Nepožaduje, aby posouzení proběhlo přímo u něj.

Jak probíhá vyšetření dysplazie

Rentgen se provádí pod sedací (není to klasická narkóza, ale pes při tom spí), je proto nutné, aby pes byl od rána na lačno. Po nás chtěl veterinář dvě hodiny před sedací nepít. Sedace se provádí nitrožilně zavedenou kanylou. Než plně usnul, trvalo to zhruba deset minut.

Kyčle se rentgenují z břišní strany, pes je při vyhotovování snímku umístěn na zádech v jakési kolébce, která fixuje jeho polohu. Pro zrentgenování se psovi musejí natáhnout zadní nohy do nepřirozené polohy (proto ta sedace), aby bylo možné kyčle správně zrentgenovat.

V našem případě se snímek klasicky nevyvolával, jak to známe z dřívějška od doktora, ale zobrazil se v počítači. Veterinář jej vyhodnotil (usazení kloubní hlavice v jamce, jejich povrch) a zapsal do veterinární komorou předepsaného formuláře (formulář obsahuje stupně A až E; A znamená bez nálezu, E těžkou dysplazii). Při vyhodnocování DKK kvůli chovnosti se jedna kopie výsledků posílá na chovatelský klub.

Po probuzení

Po provedení rentgenu pejsek dostal probouzecí injekci, nicméně do večera byl trochu „přiblblý“, podle instrukcí jsme neměli večer krmit buď vůbec, nebo jen opravdu malou dávku. Druhý den byl už pes naprosto v pohodě, jako by nic nestalo. Není tedy třeba se tohoto vyšetření přehnaně obávat, pejsek ho téměř celé prospí a druhý den je jak rybička.

Pošlete článek do světa: