chovatel

Proč jsou chovatelé namyšlení, nebo je to jinak?

O práci chovatele má většina lidí velmi zkreslené představy. A o jeho finančním prospěchu z chovu domácích zvířat tím tuplem. Předně je potřeba si uvědomit, že chovatelé jsou v první řadě taky jenom lidé. S ambicemi či bez, trpěliví i výbušní, zodpovědní a bohužel i nezodpovědní, a dokonce i chudí vs. bohatí. Každý aspekt přístupu k životu se v chovu odrazí. Nestačí mít jen dobré srdce a milovat zvířátka.

Chovatelem je v tomto článku označován výhradně provozovatel chovatelské stanice registrované u některé mezinárodní organizace, je povinen dodržovat předpisy této organizace a samozřejmě i zákony své země. Čtěte také Proč kotě s PP není jen na výstavy?

Chci si koupit kotě a chovatel po mně vyžaduje málem i daňové přiznání!

Jako neznalý zájemce o kotě či štěně můžete narazit už při prvním oslovení chovatele. Strohým dotazem: Cena? Kolik za to? máváte chovateli rudým hadrem před očima. Ani přístup buď rád, že prodáš neuplatníte. Nejde o samotný dotaz na cenu, ale o způsob projevení zájmu o živou bytost, parťáka na několik let, pro chovatele jde o vymazlené mimino.

Připravte se, že když už chovatele neodradíte první větou a bude ochoten vám odpovědět, zahrne vás spoustou otázek. Urychlit konverzaci a nahrabat si plusové body ve výběrovém řízení na vysněné zvířátko můžete podáním základních informací o sobě už při prvním kontaktu. Nevěřili byste, že se spousta lidí neumí ani představit! Popište svou rodinu (která samozřejmě o nového člena rodiny stojí stejně jako vy), prostory pro kvalitní život mazlíčka (zabezpečení proti útěku a úrazu), případné další zvířecí parťáky.

Zcela jistě budou následovat i nějaké další dotazy, ty se liší podle zodpovědnosti chovatele a jeho předchozích zkušeností. Buďte trpěliví, pokud chcete konkurz vyhrát! Samozřejmě jakmile vám bude některá otázka nepříjemná, ptejte se proč takovou informaci chovatel potřebuje mít, možná budete překvapeni, jaké šílenosti už chovatel v minulosti řešil, jen proto, že se nezeptal nebo zájemce něco zatajil.

Co se týká vaší finanční situace, chovatel se málokdy zeptá přímo jak na tom jste. V každém případě představa, že u vás bude jeho odchované mimino strádat, nebudete mít na placení náhlých zdravotních komplikací (ano, i zvířata s PP mohou onemocnět a dokonce i umřít), nebo přijdete o střechu nad hlavou, není vůbec příjemná.

Na co se mám ptát já? Jak poznám, že můžu chovateli věřit?

Ptejte se na vše, co vás zajímá. Dejte najevo, že už jste si pár informací o chovu koček vygůglili, ale potřebujete je s chovatelem prokonzultovat. Dobrá otázka může být např. proč chovatel zvířata chová. Jestli jen stojí o zábavu s miminy (ještě nezjistil, že porod a odchov není žádná legrace?), chce si přivydělat nějakou tu korunu či snad euro (naivní představa) nebo má obdobný úsměvný důvod, mějte se na pozoru! Nemusí to myslet špatně, ale pravděpodobně o chovu toho moc neví.

Naopak chovatel, který k chovu domácích mazlíčků přistupuje zodpovědně a s vášní, má v ideálním případě určitý chovatelský cíl a snahu plemeno pozvedávat, šlechtit. I když nemáte se svým mazlíčkem v úmyslu navštěvovat výstavy, nebo dokonce zakládat chovatelskou stanici, každým nákupem zájemci podporují záměr daného chovatele. Chov není jen o rozmnožování.

Ale zpět k vaším otázkám. Zajímejte se o rodičovský pár: jaké mají povahy, jaké zdravotní testy podstoupili, případně i jakých výstavních titulů dosáhli a u psů jaké splnili zkoušky. Všímejte si vrhu mimin komplexně, pokud se ještě nerozběhli do světa: plachosti, kvality srsti, zubů, čistých očí, nosu, uší, pokud stojíte o výrazného mazlíka, vyberte si toho nejoprsklejšího a nejkontaktnějšího raracha.

Pokud vám chovatel ještě nepřednesl své podmínky, za jakých vám mimino svěří, ptejte se aktivně vy. U koček to může být zasíťování oken a balkonu, volný výběh na zahradu (zabezpečenou), kastrace (pokud už není kotě kastrované než odejde do nového domova) apod. U psů např. vaše časové možnosti venčení, zkušenost s výcvikem, dostupnost zahrady, kotec nebo volná postel apod.

Důležité je najít s chovatelem společnou řeč a vybudovat vzájemnou důvěru.

Jak je to tedy s tou namyšleností?

V mnoha internetových diskuzích je chovatelům vytýkána namyšlenost a nadřazené jednání vůči laikům. Jak už jsem psala v úvodu, jsou to taky jenom lidé. Časem si někteří vypěstují určitou averzi vůči jedincům, kteří si nedokážou zjistit ani základní informace a k pořízení mazlíčka přistupují jako ke koupi rohlíku v supermarketu a očekávají k tomu nadstandardní servis za co možná nejnižší cenu. Kolikrát si i při výběru nového mobilu takový zájemce zjišťuje více informací než se rozhodne k nákupu.

Chov domácích mazlíčků není zaměstnání, je to koníček – časově, finančně a mnohdy i psychicky velmi náročný. Chovatel se stále vzdělává (alespoň by měl), stává se expertem na dané plemeno. K tomu všemu má své zaměstnání, rodinu a možná stíhá i jiné záliby (superman). A to vše prakticky bez nároku na dovolenou, většinou si vybírá spíše mateřskou, aby mohl být u porodu svého chovného zvířete.

Vše je prostě o lidech a mezilidských vztazích. Proto buďte na sebe hodní a eliminujte zbytečné střety dvou rozdílných pohledů na chov. Informujte se a ptejte se. Občas vám někdo neodpoví, ptejte se tedy o dům dál.

Šťastnou ruku při výběru parťáka!

Pošlete článek do světa: