360px-ExpoCan_2008

Připravujeme se na výstavu – trénujeme pohyb a vedení

V minulém článku jsme si pověděli, jak vybrat první výstavu. Než se na ní osobně vydáte, neuškodí trocha přípravy – jak vašeho pejska, tak vás. Přípravu nepřehánějte, ať psa neznudíte ještě předtím, než se na nějakou výstavu podívá. Pět minut denně bohatě postačí. Také raději počítejte s tím, že to, co natrénujete doma, v cizím prostředí a stresu nebude stoprocentní. Přeji hodně trpělivosti.

Výstavní vodítko a vedení

Výstavní vodítko je povětšinou tenká šňůrka, která má na konci stahovací mechanismus, který funguje jako obojek (občas s podkrčníkem či řetízkem). Nejobyčejnější výstavní vodítka jsou kulaté nylonové provázky různého průměru a délky, případně vodítka z placatého tkalounu. K dostání jsou také vodítka kožená.

Vodítko vybíráme podle barvy psa. Mělo by být nenápadné, pokud ho třeba pustíte a bude viset volně vedle psa v postoji. Na černého psa tedy černé, na bílého bílé, apod.

Opět zabrouzdejte na YouTube a prohlédněte si videa, jak se předvádí vaše plemeno, u každého plemene je to trochu jiné. Tam také nastudujte vedení vodítkem – některé plemena se vodí tzv. spodním vedením (vodítko pod bradou či před uchem), některá horním vedením (klasicky vzadu na krku za ušima), u některých je to možné obojí, ale často je jedna z variant méně estetická.

Pokud je vodítko příliš dlouhé, v žádném případě si volný konec neomotáváme kolem dlaně či jej nedržíme v druhé ruce (pravé) – to opravdu působí nehezky, raději jej schováme v dlani levé ruky, kterou psa vedeme.

Pohyb ve výstavním kruhu

Ve výstavním kruhu se pohybujeme proti směru hodinových ručiček, psa na výstavním vodítku máme uvnitř, tzn. v levé ruce. Pohybujeme se takovou rychlostí, aby pes plynule klusal (pokud standard neříká jinak), neměl by táhnout ani poskakovat.

Na výstavě po vás bude pravděpodobně rozhodčí chtít vidět pohyb „tam a zpět“ po diagonále – v praxi si dejte pozor, ať opravdu běžíte od rozhodčího přímo (a ne někam úplně pryč :), a zpět.

Pokud běžíte sami, otáčejte na konci diagonály psa kolem svého těla plynulým pohybem a nazpět běžte přímo čelem k rozhodčímu (a zastavte včas, abyste jej neporazili). Pokud poběžíte ve dvou, psi by měli běžet vedle sebe tam i zpět (tzn. jeden z handlerů si bude muset přendat psa do pravé ruky).

Příště si povíme něco k výstavnímu postoji.

Pošlete článek do světa: