dog show

Příprava na postoj a posuzování

dog show
Photo Credit: dog.happy.art via Compfight cc

Naposledy jsme si povídali, jakým způsobem připravit psa na předvedení v pohybu. Teď se podíváme hlavně na přípravu výstavního postoje a na samotný proces posuzování.

Obecně by měl mít pes při výstavním postoji hrudní končetiny rovnoběžně (v pohledu z profilu v zákrytu), zadní končetiny by měly být opravdu jen mírně za tělem tak, aby nárt (část zadní nohy nad tlapkou) tvořil se zemí úhel 90 stupňů. Na výstavách (často u ruských vystavovatelů) vidíme psy se zadními nohami příliš za tělem, a to není dobře. Často to může být výsledkem umělého nácviku výstavního postoje v tzv. blocích.

Nastudujte fotky a videa výstavního postoje vašeho plemena, ten se často u jednotlivých plemen liší. Některá plemena stojí v postoji s oporou (přidržení hlavy a ocasu v určité poloze), některá na volno (pouze kontrola vodítkem). Základním pravidlem je při každém zastavení kruhu si psa srovnat do postoje – nejprve srovnáme přední část těla, pak zadní nohy (každou zvlášť). Pejsci profíci jsou schopni zaujmout správné postavení třeba jen na povel bez nutnosti zásahů handlera.

Pes by měl stát v postoji nejen při posuzování (na zemi či na stole – podle velikosti plemene), ale také po celou dobu, kdy čekáte, až rozhodčí posoudí i ostatní psy, kteří jsou s vámi ve třídě.

Při posouzení bude rozhodčí na psa sahat, tedy je vhodné na tuto skutečnost psa připravovat. Až budete mít vypilovaný postoj, začněte různě psovi přejíždět rukama po těle i po nohou, u psů nezapomeňte i na varlata, která bude rozhodčí kontrolovat zcela určitě. Připravte se i na ukázání zubů – prsty jedné dlaně podložte psovi bradu, druhou rukou mu opatrně ohrňte pysky na jedné i druhé straně, pak ukažte všechny řezáky.

Tréninku postoje i pohybu věnujte dostatečné množství času, samotné předvedení totiž tvoří polovinu nebo i možná trochu více z celkového ohodnocení na výstavě.

Pošlete článek do světa: