obojek pro psa

Pořídit raději obojek nebo kšíry?

Pokud jste se rozhodli pořídit si pejska, jistě začínáte s přípravou psí výbavičky. Nejdůležitější součástí jsou jistě potřeby pro venčení. Možná tápete v tom, zda pejskovi pořídit obojek nebo kšíry. Názory se liší a žádný odborník vám nemůže říci, co bude právě vašemu pejskovi vyhovovat. Každý pejsek je jiný jak po fyzické stránce, tak i po stránce psychické. Jednomu pejskovi vadí těsný obojek, jiný si za žádnou cenu nechce obléknout kšíry. Ideálním řešením je v takovém případě vyzkoušet obě varianty a pejsek sám vám napoví, které řešení je pro něj nejlepší.

Štěně má odlišné potřeby

Příchod nového člena do rodiny znamená spoustu úsilí a trpělivosti, díky které z pejska vychováme poslušného a inteligentního tvora. Právě učení se novým věcem je zprvu složité a založené na metodě pokus – omyl. Každého pejska musíme naučit chodit na vodítku, musí nás na vycházce poslouchat na slovo a neodbíhat příliš daleko. Pro učení se na vodítku je lepší použít obojek. Pejsek se necítí být omezován v pohybu, jako tomu může být v případě psích kšír a je lépe ovladatelný na vodítku.

Jaké výhody má obojek?

  • Lepší komunikace mezi pejskem a jeho páníčkem
  • Každé mírné trhnutí za obojek dává pejskovi jasný signál
  • Manipulace s obojkem je velice snadná a rychlá
  • Obojky je možné sladit s barvou vodítka, či barvou našeho oblečení

Pro jakého pejska je lepší obojek?

Obojek je dobré pořídit v případě malých a středně velkých psích plemen s mírným temperamentem. Obecně řečeno je obojek ideální variantou pro pejsky, kteří tráví většinu času s námi v bytě a chodí pouze na krátké procházky. Zároveň také pro pejsky, kteří na procházce netahají.

kšíry pro psa

Jaké výhody mají kšíry?

  • Kšíry zajistí rovnoměrně rozložený tlak po celé délce páteře
  • Nedochází ke zbytečnému nenamáhání citlivé oblasti krku

Pro jakého pejska jsou lepší kšíry?

Kšíry a postroje jsou vhodné pro větší a velká psí plemena a pro psí sportovce. V praxi tak kšíry pořizujeme psům, se kterými se věnujeme běhání, bojovému výcviku a podobným sportovním aktivitám.

Správný výběr je velice důležitý

Pro běžné nošení jsou vhodné obojky i postroje vyrobené z pohodlných, lehkých, ale přesto odolných materiálů. Důležitý je samozřejmě i výběr velikosti. U obojku i postroje platí jednoduché pravidlo dvou prstů. V praxi to znamená, že pod zapnutý obojek či postroj snadno vsuneme prostředníček a ukazováček.

postroj pro štěně

 

Článek pro vás vznikl ve spolupráci s VšeProPejska.cz

 

Pošlete článek do světa: