pes v bytě

Pes v bytě a jak vyjít se sousedy

Při pořizování psího mazlíčka je potřeba myslet také na své okolí. A to zejména pokud bydlíte v domě se sousedy. Chov zvířete vám podle zákona nikdo zakázat nemůže, ale pokud bude docházet k narušování společného soužití (pes v bytě a jeho neustálý štěkot, znečišťování společných prostor při venčení apod.), zaděláte si na pěkný malér.

Pes v pronájmu

Hledáte nájemní bydlení a máte psa? Nebo teprve uvažujete o pořízení štěněte? Neopomeňte pejska přiznat ještě před podpisem smlouvy. Pronajímatelé sice většinou nebývají příliš vstřícní, ale zatajování mazlíčka by vás mohlo stát neprodloužení smlouvy.

TIP: vezměte na prohlídku bytu i svého psa. Nové sousedy se psem seznamte co nejdříve.

Řešením rizika spojeného s možnou újmou na zařízení pronajímaného bytu bývá navýšení nájmu, připlatíte si za člena domácnosti navíc. Častěji se však přistupuje k navýšení finanční kauce cca o jeden měsíc, ta má pokrývat případné opravy vybavení poškozeného vaším psem. Některá společenství vlastníků jednotek (SVJ) mívají příspěvek na úklid společných prostor závislý na počtu zvířat nájemníka.

Občanský zákoník § 2258

Nájemce má právo chovat v bytě zvíře, nepůsobí-li chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Vyvolá-li chov zvířete potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, nahradí nájemce tyto náklady pronajímateli.

Připravte se na úklid

I když je pes v bytě schválený a sousedé jsou z vašeho mazlíčka uneseni, v důsledku drobných nehod (bláto nebo štěněčí loužička na chodbě apod.) se mohou sousedské vztahy lehce narušit.

Kromě udržování pořádku ve společných prostorách domu, nezapomínejte na úklid psích exkrementů v okolí, potažmo všude ve městě. Mít při venčení po ruce pytlík, je zásada číslo 1. Pytlíky i zásobníky koupíte v každém kamenném i internetovém petshopu – vybrat pytlík zde.

Vhodné místo k venčení si vytipujte ještě než si domů přinesete nové štěně. Z počátku budete muset venčit každé 2 hodiny, mladý pes v bytě dlouho moč neudrží. Výcvik vyžaduje hodně trpělivosti, než štěně pochopí, co po něm vyžadujete a než zvládne ovládat svůj měchýř.

 

Pošlete článek do světa:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email