pes_zahrada_NO

Pes na zahradě

Krásné dny nás lákají vyrazit někam do přírody, nebo alespoň na zahradu, abychom na ní zase nějaký ten kousek zvelebili nebo něco vysadili. Někdy se ale sami sebe ptáme, zda to má smysl, když nám naše úsilí hatí naši dovádějící domácí mazlíčci. Co pro to můžeme udělat, abychom se nemuseli bát psa nebo kočku na zahradu vypustit?

Bude to chtít kompromisy

Pravdou je, že touha mít krásný dobře udržovaný trávník a překrásné květinové záhony na své zahradě nejde moc dohromady s chovem čtyřnohých domácích mazlíčků. Takže je třeba tyto dva odlišné názory nějakým způsobem sladit aby byli všichni spokojeni.

Pohyb je pro psa základ

Pohyb je pro zvíře základ, bez nějž nebude mít dobrou náladu ani náležitou fyzickou kondici. Je pochopitelné, že při odlišných nárocích lidí a zvířat se nemůžeme dočkat ani anglického trávníku ani psa s anglickým klidem, který se na zahradě ani nehne, aby něco nepošlapal, nebo neobčůral. Pes si chce venku zařádit, běhat, skákat, zaštěkat si na ostatní psy za plotem, a tak mu musíme alespoň něco z toho dovolit.

Znuděný pes dělá neplechu

Musíme si však uvědomit, že pes, který na zahradě zbytečně hrabe a dělá díry, se s největší pravděpodobností nudí. Pes je tvor společenský a potřebuje zábavu, chce být na blízku svému pánovi a chce i hrát. Pokud ke hrám nemá adekvátního parťáka, například druhého psa, nebo kočku, se kterou si opravdu rozumí, bude dělat neplechu anebo bude vyžadovat vaši pozornost.
pes_zahrada

Oddělte pro psa část zahrady

Jestliže zamýšlíte psa ponechávat venku samotného, bude třeba provést poměrně zásadní věc a tou je rozdělení zahrady. Ve psovi vyhrazené části by měla být alespoň jedna vzrostlejší dřevina, či skupina tří, čtyř keřů, které mu poskytnou v létě dostatek stínu. Bude se mu tam hodit také větší dřevěný kůl nebo kámen, u kterého si zvykne dělat svou potřebu.

Když se zahrada nedá rozdělit

V takovém případě je nejlepším řešením vysadit své oblíbené květiny či plodiny do truhlíků, nádob anebo třeba pro zeleninu vytvořit vyvýšený záhon. Pro výsadbu se vyplatí vybrat vzrůstné keře, které jsou schopny rychle nahradit své polámané větve novými přírůstky. Pozor ale na jedovaté anebo trnité keře! Těm byste se měli rozhodně vyhnout.

Metody zabraňující psovi v hrabání

Někdo radí do děr vyhrabaných psem sypat mletý pepř, spíše hodně pepře. Další majitel psa doporučuje na místa, kde pes hrabe nejčastěji položit zbytek pletiva z plotu a doufat, že hrabání, které není účinné, brzy psa odradí. Další možností je umístění elektrického ohradníku kolem míst, kde opravdu o žádné povrchové doly nestojíme. No a některému psovi postačí pár míčků anebo odolných hraček, aby se zabavil a nehrabal. Malému štěněti můžete intenzivním výcvikem vštípit, na kterých místech se rozhodně nehrabe.

Pošlete článek do světa: