pes_alergie na pyl

Pes a alergie – jaké druhy alergie může pes mít? Jak jim předcházet a jak je léčit?

Alergie v současné době představuje velké zdravotní potíže pro lidi, ale i pro naše čtyřnohé miláčky. Někteří se s alergií potýkají v určitém ročním období, jiní s ní bojují po celý rok. Bez vhodných antihistaminik si někteří z nás nedovedou představit romantickou procházku přírodou, jiní se musí omezovat v jídle nebo se vyhýbat jiným podnětům. Proto je nutné všímat si podobných projevů i u pejsků a případné zdravotní potíže konzultovat s odborníky.

Nejčastější projevy alergie

Rozpoznat alergii na samém počátku není zrovna jednoduché. Mnohdy se snažíme hledat příčiny jinde, a nezřídka musíme vyhledat radu odborníka. Alergie představuje nepřiměřenou reakci imunitního systému na určitý podnět. Typickým projevem, se kterým se potýká každý alergický pejsek, je úmorné svědění kůže. Pejsek se neustále škrábe, důsledkem čehož často dochází k lokálním zánětům kůže. Nejčastěji se svědění projevuje v meziprstí, na hlavě, na krku, na uších a na břiše.

Nejčastější alergeny u psa

Nejčastěji se u psů i koček objevuje alergie na bleší sliny, alergie na okolní prostředí (atopie) a alergie na jednotlivé složky potravy. U alergií zatím nejsou známy žádné rasové predispozice a včasnou diagnostiku stěžují i opožděné reakce. K výše popsaným projevům dochází buď bezprostředně po kontaktu s alergenem, nebo reakce objevující se po několika hodinách i dnech.

Potravinová alergie

Tento typ alergie je v mnoha směrech specifický a přijít na kloub tomu, co alergii vyvolává je opravdový oříšek. Alergie na určitou potravinu se neprojevuje hned, uvádí se až po dvou letech přijímání alergenu. Kromě svědění kůže se u pejska vyskytují trávicí potíže, průjmy, zvracení, zarudlá kůže s postupnou ztrátou srsti. Mezi nejčastější potravinové alergeny patří bílkovina kravského mléka, hovězí maso, ryby, vejce, obiloviny, průmyslově vyráběná krmiva. Naprosto důležité je nastavit přísný dietní režim, kdy z potravy musíme daný alergen zcela vyloučit. Chovatelé mohou pejsky krmit hypoalergenními granulemi nebo připravovat krmivo doma. To je však náročné nejen na čas, ale i na finance.

Alergie na pyl

S pylovou alergií se u psů nesetkáváme tak často, jako u lidí, ale přesto se u některých pejsků zdravotní problémy s příchodem jara začínají objevovat. Venčit takového pejska na louce, v parku i na zahradě může být velice nepříjemné, mnohdy nemožné. Mezi nejčastější projevy patří kromě úporného drbání a svědění kůže také pálení v očích a kýchání. V první řadě je nutné omezit kontakt s alergenem. V případě pylové i jiné alergie, je nutná návštěva veterináře, který může pejskům předepsat vhodná antihistaminika i kortikoidy a antibiotika v případě rozsáhlých kožních projevů.

Článek pro vás vznikl ve spolupráci s VšeProPejska.cz

Pošlete článek do světa: