foto: CHS Arthur Bell

PAP Papillon

foto: CHS Arthur Bell
foto: CHS Arthur Bell

Malý kontinentální španěl neboli také Papillon (francouzsky motýlek) hrdě nese svůj název podle výrazných uší, tvarem připomínající motýlí křídla.

Aristokratická historie Papillona

Díky svému rozkošnému vzhledu a přátelské povaze si malého španěla zamilovala nejen šlechta, mimo jiné byl oblíbencem Marie Antoianetty, ale také malíři. Už od roku 1500 se Papillon objevuje na plátnech věhlasných malířů po boku velkých osobností, např. na rodinném portrétu Ludvíka XIV.

Věrný společník

Papillon je společenský psík, vynikající svou láskyplnou povahou a oddaností k lidem. Svou inteligenci a učenlivost může uplatnit v agility, vášnivě rád aportuje a je to také nebojácný skokan. Je skvělým parťákem, vždy energický, hravý a veselý.

Jako zvířecího kamaráda upřednostňuje spíše zástupce stejného plemene před ostatními. Naopak nemá problém v soužití s kočkou nebo větším hlodavcem.

Standard plemene

Podle FCI je řazen do Skupiny 9 – plemena společenská, Sekce 9 – malí kontinentální španělé.

Výrazným znakem Malého kontinentálního španěla jsou uši s dlouhou srstí, posazené poměrně daleko na hlavě, která je oproti velkým a střední španělům lehčí a kratší.

Podle uší se rozlišují dvě variety:

Papillon – již zmíněné vztyčené uši ve tvaru motýlích křídel
Phaléne – uši jsou neseny zavěšeně

Tlamičku má plemeno jemnou a zašpičatělou. Velké oči mandlového tvaru jsou tmavé a velmi výrazné. Tělo Papillona je spíše delší než vyšší, přičemž výška v kohoutku je 28 cm. Podle hmotnosti jsou malí španělé děleni do dvou kategorií s mezníkem 2,5 kg a maximem 5 kg u feny. Zajímavostí jsou dlouhé tlapky, označovány jako zaječí.

Bezúdržbový psík

Srst je tzv. samočístící, není nutné koupání šamponem, a je bez podsady. Je tedy spíše vhodný do bytu, nemůže být celoročně venku. Přesto není přehnaně choulostivý a užije si i dovádění ve sněhu. Nevyžaduje stříhání ani trimování, postačí pravidelné česání. Na ocasu je srst dlouhá a hustá, stejně tak i na hrudníku, kde tvoří bohatou náprsenku.

Standard určuje povinnou bílou srst jako podklad pro jakoukoli jinou doplňující barvu.

Odkazy

Standart plemene podle FCI.

Pošlete článek do světa:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email