Chocolate

Otravám se dá předcházet

Přes obecné povědomí o tomto nebezpečí se stále vyskytuje hodně případů otrav domácích mazlíčků. Naneštěstí prvotní příznaky otravy nemusí být nijak specifické a majitel zvířete s návštěvou veterináře váhá, přestože okamžitá pomoc je v případě intoxikace naprosto zásadní. Je proto lepší si udělat přehled o možných nebezpečích, která na domácí zvířata číhají.

Různé hrozby otravy

Otravy se dají rozdělit do několika velkých skupin. Do první řadíme zdravotní problémy způsobené podáním nevhodného či zkaženého jídla. O škodlivosti čokolády pro psy a kočky snad slyšel každý zodpovědný majitel – zdraví ohrožuje jednak metylxanthin teobromin obsažený v kakaovém prášku, ale také vysoký obsah tuku, schopný vyvolat akutní, život ohrožující pankreatitidu. Za nejnebezpečnější se považují kakaový prášek, čokoláda na vaření a hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa. Kofein, obsažený v kávě, čaji a energetických drincích, má obdobnou toxicitu. Psi se mimo to mohou otrávit požitím cibule a příbuzných rostlin (pórek, česnek, pažitka), makadamových ořechů, potravin obsahujících umělé sladidlo xylitol, rozinek nebo avokáda. Psi by neměli mít přístup ani ke kynutému těstu.Všichni, člověka nevyjímaje, mohou být ohroženi na zdraví po pozření plesnivých potravin nebo zkažených výrobků obsahujících botulotoxin.

ChocolateDrobní hlodavci, ale i psi a kočky mají často zálibu v okusování rostlin v květináčích a vázách. Jen malá ukázka ze seznamu těch jedovatých: monstera, filodendron, difenbachie, brambořík, rododendron, narcisy, lilie, hyacinty, konvalinky, zlatý déšť, anturium, kala… Kočky jsou obzvlášť citlivé na liliovité rostliny, jejichž toxiny u nich mohou vyvolat selhání ledvin.

Volně se pohybující psi a kočky se mohou mimo jiné dostat k nástrahám na hlodavce, jedu na slimáky, čistícím prostředkům, barvám, lakům, pesticidům, hnojivům, či nemrznoucí směsi. Otravy etylenglykolem v nemrznoucích směsích vznikají hlavně díky sladké chuti směsi, která zvířata láká. Zvíře by pro své bezpečí nemělo mít přístup na místa, kde se podobné chemikálie skladují nebo používají.

Lidské léky nesmějí být podávány zvířeti bez konzultace s veterinářem. Léky proti bolesti obsahující ibuprofen (Ibalgin, Brufen, Nurofen) jsou smrtelně nebezpečné pro psy, kočky spolehlivě zabije paracetamol (Panadol, Paralen). U antiparazitárních přípravků, zejména obojků a spot-onů, je nutné držet se příbalových informací a podávat je pouze zvířeti, pro které jsou určené. Kočky a určitá plemena psů jsou vysoce citlivá k permetrinu, obsaženém v některých přípravcích proti blechám a klíšťatům. Psi zase občas okusují a polykají volně trčící části antiparazitárních obojků – je lepší ji proto odstřihnout.

Málo známé je nebezpečí odpařujících se teflonových výparů z nádobí. Papoušci jsou na tyto výpary extrémně citliví, není vhodné jejich klec umisťovat do kuchyně.

Bohužel v některých lokalitách v České republice dochází poměrně pravidelně k záměrným otravám psů. Na procházce je možné psa uhlídat a před pozřením podezřelé nástrahy jej ochránit, najdou se ale i traviči, kteří se nezdráhají nástrahu hodit přes plot do zahrady. Jedinou prevencí je důsledná výchova psa, který nesmí být zvyklý brát pamlsky od cizích lidí.

Prevence

Nikdy nepodáváme zvířeti jídlo plesnivé nebo očividně zkažené. Jako pamlsky nepoužíváme čokoládu ani lidské potraviny. Nebezpečné látky (chemikálie, léky, hnojiva) a potraviny skladujeme z dosahu zvířete, jedovaté rostliny umístíme na nepřístupné místo. Pokud používáme teflonové nádobí, papouščí klece raději nedáváme do kuchyně, nebo je alespoň umístíme daleko od sporáku na větraném místě.

Pokud máme podezření, že zvíře sežralo jedovatou látku, co nejrychleji vyvoláme zvracení podáním 3% peroxidu vodíku (běžně v lékárničce na dezinfekci ran). Vyvolání zvracení má smysl do 1 hodiny po požití jedu. Okamžitě kontaktujeme veterinární pohotovost a s sebou vezmeme příbalový leták od požitého léku, obal od chemikálie, kus sežrané rostliny nebo zvratky. Bez určení příčiny otravy nemůže veterinář zahájit specifickou léčbu.

Pošlete článek do světa: