injekceWiki

Očkování u psů – co a kdy?

Syringe
Plánujete-li pořízení psa, nebo jste se právě novopečeným majitelem psa stali, jistě vás zajímá, jaké jsou možnosti prevence nebezpečných psích onemocnění. V České republice je v současnosti zákonem daná povinnosti pouze vakcinace proti vzteklině. Ostatní očkování jsou na uvážení majitele, nicméně veterinární lékaři doporučují imunizovat ještě minimálně proti psince, parvoviróze, infekčnímu zánětu jater a leptospiróze. Dnes se již vyrábějí multipotentní vakcíny, kombinující v sobě ochranu před všemi zmiňovanými onemocněními.

Vakcinační schéma

Vakcinační schéma se v ideálním případě sestavuje individuálně, po poradě s veterinárním lékařem, podle stáří psa a podmínek chovu. Obvyklý postup je ale následující: k prvnímu očkování se dostavíte v 6. – 8. týdnu věku štěněte. Před očkováním psa jakéhokoliv věku jej veterinář prohlédne a vyptá se na podrobnosti jeho zdravotního stavu. Nikdy neočkujeme zvířata nemocná či jinak oslabená.  Pro první vakcinaci se obvykle používá kombinace DHP: psinka (Distemper), infekční zánět jater (Hepatitis) a parvoviróza (Parvovirosis). Po každé vakcinaci je lepší psa nadměrně nezatěžovat, s odčervením se čeká minimálně den po podání vakcíny.

K druhému přeočkování se přistupuje v 8. – 12. týdnu věku s použitím vakcíny DHP+L. K vakcinovaným onemocněním přidáváme leptospirózu (Leptospirosis), velmi nebezpečné bakteriální onemocnění přenosné i na člověka.

Třetí vakcinační dávku dostává štěně obvykle ve 12. – 15. týdnu, kdy jsou přeočkovány základní psí nemoci a leptospiróza. Pejsek také může dostat první dávku vakcíny proti vzteklině, druhá se poté podává na preventivní prohlídce v půl roce. Mnoho majitelů a veterinářů využívá možnosti podat první očkovací dávku proti vzteklině až na této prohlídce, přeočkování se v tomto případě dostaví v jednom roce věku.

Přeočkování

Přeočkování všech zmiňovaných vakcín bylo dřív nutné opakovat každoročně, doba poskytované ochrany je u některých vakcín až třikrát delší. O od roku 2008 je proto zákonem povoleno očkování proti vzteklině jednou za tři roky, pokud má vakcína výrobcem po tuto dobu garantovanou účinnost. Momentálně se dá na tzv. tříleté vakcinační schéma přejít i u psinky, parvovirózy a hepatitidy. Tato alternativa je většinou pro majitele psa finančně výhodnější. Pouze leptospirózu je stále nutné přeočkovat každý rok.

Další možnosti vakcinace

Kromě obecně doporučených očkování můžete dle situace nechat svého psa naočkovat i proti dalším infekčním onemocněním. Častá volba je kombinovaná vakcína DHPPi s parainfluenzou, virovou nákazou dýchacího traktu, které zvyšuje riziko napadení plic bakteriemi a onemocnění psincovým kašlem. Dále můžete nechat svého psa chránit proti lymeské borelióze (na rozdíl od nás, humánní vakcína totiž neexistuje), což se doporučuje zejména v oblastech s masivním výskytem klíšťat.  Očkování proti tetanu je vhodné pro psy žijící a pohybující se v blízkosti koní, protože koňský trus obsahuje množství tetanových spor. V případě přetrvávajících infekcí v zamořeném chovu se dá očkovat i proti koronaviróze, herpesviróze a dermatofytóze.

Pošlete článek do světa:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email