křeček-klec

Máme doma křečka, část 2.

křeček-klecV první části jsme se zaobírali úvahami před koupí křečka. Dnes se podíváme blíže na přípravy, které je nutné zvládnout dřív, než si vybraného mazlíčka přineseme domů.

Výběr ubikace

Velmi důležitou položkou je vhodná ubikace. Předpokládám, že jste zodpovědní budoucí chovatelé, a tak si nastudujete potřebné informace o nárocích vybraného zvířete. Tak se dozvíte, jak velký prostor je pro daný druh vyhovující. Počítejte však také s dalším vybavením, které do výběhu přijde, např. domeček nebo běhací kolotoč a volte raději větší nádrž. Na výběr máte z klecí, plastových boxů a skleněných chovných nádrží. Každá varianta má své plus i mínus. Já osobně preferuji velké plastové boxy a menší skleněné nádrže.

Klec či box

Klec má výborné odvětrávání, ale to je z mého pohledu asi jediná výhoda. Naopak nevýhodou je to, že podestýlka propadává neustále přes mříže ven. Mnoho hlodavců si také rádo krátí chvíli vytrvalým hlodáním mříží (otřesný koncert a barva z mříží není pro křečky taky moc zdravá) a dále chovanci nejsou chráněni před průvanem. U klecí s většími rozestupy mříží je i riziko, že jimi propadnou mláďata ven.

Pokud se přesto rozhodnete pro klec, dbejte prosím na to, aby měla kovovou spodní odnímatelnou část – dno. Pozor, ne kovové s mřížkou na dně! Klec s drátěným dnem je týrání. Většina klecí má na spodní části odepínací plastovou nádobu, ta ale stěží odolá ostrým zubům hlodavých chovanců. Pozřené kousky plastu mohou navíc způsobit uhynutí křečka.
Proti vypadávání podestýlky ven z klece může částečně pomoci kus kartónové krabice, ze které vytvoříme ohrádku. Používejte ale pouze nebarvený karton zbavený izolepy a lepidla.

Plastové boxy

V prodejnách se často setkáváme s plastovými přenoskami a boxy. Jsou lehké a levnější než skleněné, nevýhodou je ale jejich plastové víko. Plastová mřížka na víku je snadno zdolatelná překážka pro činorodé křečky. Hodí se tak pouze na krátkodobé přenášení či odložení křečka, např. při výměně podestýlky. Pokud jste ale zdatný kutil, dá se tento nedostatek odstranit vyrobením odolnějšího víka. Buď ohnutím perforovaného plechu do požadovaného tvaru nebo výrobou dřevěného rámu, na který se napne dostatečně husté a silné kovové .pletivo.

TIP pro vás

Jako levná varianta pro chovnou nádrž se hodí i velké boxy na potraviny, opět je však třeba je doplnit o rám s pletivem. Většinou však plast není zcela čirý, a tak to trochu kazí dojem při pozorování i v interiéru. Pokud vám ale tento detail nevadí, lze takto s úspěchem získat chovnou nádrž za pár korun.

Skleněné nádrže

U skleněných nádrží máte dvě možnosti – buď si upravíte akvárium dodáním vhodného víka nebo použijete terárium. U akvária je vhodné zvolit si ne moc vysokou nádrž, aby se u dna nedržela vlhkost kvůli špatnému odvětrávání. U terárií tento problém řešit nemusíte, nádrže bývají vyrobeny už s vhodným umístěním větracích mřížek. U větších křečků je dobré mít i možnost zajistit otvírání dvířek či posun skel, aby vám zvíře neuteklo. Hezky upravené akvárium či terárium je přímo ozdobou bytu, žel cena těchto chovných zařízení není právě nejnižší. Další nevýhodou je vyšší hmotnost nádrží a též křehkost skla. To nám může dost ztížit manipulaci s nádrží při čištění.

Ať už se nakonec rozhodnete pro jakoukoli chovnou nádrž, nezapomínejte na to, že se v ní má především zvíře dobře cítit, dbejte proto na funkčnost, estetika je až na posledním místě. V příštím článku se zaměříme na vybavení ubikací a na tipy pro výběr zdravého jedince.

Pošlete článek do světa: