křeček

Máme doma křečka, část 1.

Drobní hlodavci patří již dlouhou dobu k hojně chovaným domácím mazlíčkům. Nejčastěji se u nás setkáváme s různými druhy křečků. Připravili jsme proto pro vás sérii článků věnovaných právě zájmovému chovu křečků. Ať už patříte mezi znalé chovatele či jste v tomto začátečník, naleznete zde jistě zajímavé a přínosné informace i rady.

Co všechno je třeba pro úspěšný chov křečků? Zajisté informovaný chovatel, vhodné chovné zařízení a životní podmínky. Nesmíme zapomenout ani na vyvážené krmení a správný výběr jedince. Nemocnému či špatně živenému zvířátku je mnohdy již těžké pomoci. Proto je dobré všem problémům vhodně předcházet a komplikacím se vyhnout už při výběru zvířete. Jak postupovat se dozvíte v dalším z připravovaných článků této série.

Zodpovědný přístup

Dnes začneme prvním krokem k zodpovědnému a úspěšnému chovu, tj. zvážením všech důsledků plynoucích z pořízení zvířátka. Vlastnictví jakéhokoli zvířete, i tak drobného, jako je křeček, nás zavazuje k několikaleté denní péči o živého tvora, který je na nás zcela závislý. Je proto velmi moudré, ba přímo nezbytné, se ze všeho nejdříve zamyslet nad tím, zda si vůbec křečka pořizovat a zodpovědět si několik důležitých otázek.

  • Budu mít na křečka dost času?
  • Bude se o něj mít kdo postarat, když nebudu doma?
  • Nemám já či někdo z mých blízkých silnou alergii na prach, seno či srst?

Zanedbání tohoto prvního kroku vede často k nepříjemným situacím a leckdy to končí i úhynem křečka. V případě alergií pak nutností najít křečkovi nový domov.

Péče o křečka zahrnuje denní krmení a výměnu vody, jednou týdně pak výměnu podestýlky. Je dobré zvážit i náklady spojené s pořízením křečka – nákup vhodného chovného zařízení, dále krmivo, podestýlka a další doplňky. Pouze pokud jste schopni na všechny otázky odpovědět kladně, je možné si křečka pořídit. Rád bych se nyní krátce pozastavil u otázky alergie.

Alergie a chov hlodavců

Pokud si nejste jisti, jak na tom jste s reaktivitou vy či vaši blízcí, lze to „odzkoušet“ například návštěvou známého, který již křečka chová nebo si zajít do zverimexu. Některé problémy se dají zmírnit volbou bezsrstého zvířátka či volbou vhodného krmiva a podestýlky. Granulovaná podestýlka má podstatně nižší prašnost než hobliny. Též seno lze nahradit slisovanými granulemi. Ale i tak je třeba zvážit, zda jste s to vyrovnat se s projevy alergie. Není radno otázku zdraví podceňovat, proto vše konzultujte se svým lékařem. Z vlastní zkušenosti mohu sdělit jen to, že mě, i jako mírného alergika, rýma neopouští po celý rok. Nutno ovšem podotknout, že chovám víc než jen jednoho hlodavce…

V dalším pokračování se podíváme blíže na výběr vhodného chovného zařízení. Pokud budete mít jakýkoli dotaz, využijte možnost psát své dotazy přímo pod text. Na vše vám rádi odpovíme. Víc hlav víc ví, uvítáme proto rádi i vaše zkušenosti a poznatky o chovu křečků.

Pošlete článek do světa: