labrador

LR Labradorský retriever

Původ labradorského retrívra

Tento velmi oblíbený pes je původem z Newfoundlandu, kanadského ostrova v Atlantském oceánu. Na ostrově žily dva typy psů, jeden větší a silnější – dnešní novofundladský pes, a menší nazývaný labradorský nebo také pes svatého Jana. V 19. století jej angličtí lovci přivezli do Velké Británie, kde v roce 1916 byl založen English Labrador Retriever Club a plemenná kniha.

Vzhled labradora

Labrador je středně velký a statný pes. Je velmi aktivní, miluje pohyb. Jeho hrudní koš je široký a hluboký, připomíná sud. Typický je pro labradora jeho vydří ocas, je bez podsady a ke špičce se zužuje.

Hlava se vyznačuje širokou lebkou s výrazným stopem, uši těsně přiléhají k hlavě a jsou posazené vzadu. Hnědé nebo oříškové středně velké oči vyzařují inteligenci a vřelost.

Barva srsti je uznána pouze žlutá (smetanová až žlutooranžová), černá a játrově hnědá až čokoládová. Hrubá srst má podsadu, je krátká, hustá, bez vln a třásní.

Podle FCI je řazen do Skupiny 8. – slídiči, retrieveři a vodní psi.

Výborný společník i pracovitý dříč

Původně byl labrador využíván jako lovecký pes a to díky své radosti z lovu, velké výdrži a nadšení z aportování. Výhodou je jeho povaha, není bázlivý, neleká se střelby ani hluku.

Osvědčil se ovšem také jako pracovní pes ve službách záchranářů, pátrací policie a celní správy. Známý je zejména jako výborný vodič svých slepých pánů, asistenční pes pro neslyšící, osoby s poruchou hybnosti nebo trpící vážnou epilepsií.

Neutuchající snahu potěšit svého pána, vysokou inteligenci a ochotu uplatňuje jako báječný rodinný společník. Neupíná se jen na jednoho pána, není agresivní ani plachý. Uvítá aktivní rodinu, která s ním bude trávit čas na procházkách. Pro svou laskavou povahu není dobrým hlídačem, všechny návštěvy vítá s radostí.

Labrador nemá problém ani s malými dětmi, protože miluje hraní a vydrží aportovat do vyčerpání. Jen pozor na jeho neohrabanost, nechtíc může dítě svou vahou srazit k zemi.

Labrador miluje vodu. Žádná před ním není v bezpečí, dokáže se během procházky namočit ve všech vodních příkopech, loužích i bahnitých břečkách. Plavání je jeho přirozeností.

Bláznivé štěně, důstojný pán

Se štěnětem labradora si užijete doslova kopec legrace. Neposedí v klidu a padne až naprostým vyčerpáním. Je až nakažlivě plné čisté radosti ze života. Bouřlivé a impulzivní chování pomine až po pubertě cca v 1,5 roce života. Pak konečně budete mít doma poslušného, rozumného a vyrovnaného psa.

Pošlete článek do světa: