Leonberger

L Leonberger

Leonberger

Plemeno Leonberger má původ v německém městě Leonberg, inspirací ke šlechtění pro městského radního Heinricha Essiga se stal lev dominující místnímu erbu. Prvním párem byla černobílá fena novofundlandského psa a dlouhosrstý svatobernardský pes. Do tohoto základu byla později přimísena krev pyrenejského horského psa.

Výsledkem je velký, silný a statný pes s harmonickou stavbou těla. Významnými rysy Leonbergera jsou neagresivní povaha, suverénní klid, hravost a disciplinovanost. Jedná se o nebázlivého, rodinného psa milujícího děti.

Impozantní vzhled

Leonbergeři se pyšní statným tělem se širokou hrudí, hřbetem a zády, nohy mají velmi silné. Psi dosahují výšky až 80 cm v kohoutku. Svým vzezřením vzbuzují respekt. Mají spíše hlubší a protáhlejší tvar hlavy, tzv. beraní nos a mohutnou čelist. Tmavě hnědé oči jsou oválné, středně velké, oční bělmo nesmí být zarudlé. Vysoko posazené masité uši jsou středně velké a zavěšené.

Dostatečně dlouhá přiléhající srst s hustou podsadou je nenáročná na údržbu, stačí občasné pročesání. Na krku a hrudi  vytváří lví hřívu, na zadních končetinách závěsy a ocas je rovněž velmi bohatě osrstěný. Rovná srst je středně jemná až hrubá. Zbarvení může být v barvách písku, mahagonové, zlatavé, vždy s černou maskou.

Ideální majitel

Pro Leonbergera je ideálním majitelem rodina s dětmi disponující velkou zahradou u domu. Leonberger je velmi dobrý hlídač, který dokáže opravdu pouštět hrůzu. Dobře vychovaný a socializovaný pes ovšem nikomu neublíží, má velmi klidnou povahu a je proto vhodný k dětem, které přímo zbožňuje. Uznává hierarchii ve své smečce a její členy plně respektuje. Miluje procházky, které však kladou na majitele vyšší fyzické nároky.

Již od štěněte je potřeba pejska socializovat, zvykat na cizí lidi, ostatní psy a běžný ruch na ulici. Leonbergeři nemají lovecké choutky, není proto problém mít psa na volno v lese.

Pro svou klidnou povahu je využíván také v canisterapii, výborně si rozumí s tělesně hendikepovanými, malými dětmi i staršími lidmi.

Zdravý pes

Stejně jako ostatní velká plemena se i Leonberger dožívá cca 10 let. Netrpí na žádné specifické nemoci, je ovšem důležité hlídat v chovu výskyt displazie kyčelního kloubu.

Odkazy

Standart plemene podle FCI.

Pošlete článek do světa:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email