Lagmanek (12)

Krmení potkana

Lagmanek (12)V první řadě je důležité ujasnit si, že potkan není popelnice  a proto jej nikdy nekrmte zbytky od stolu ani žádným jiným lidským jídlem. Ačkoli to můžete myslet dobře, svému potkanovi pouze uškodíte a můžete mu způsobit nepříjemné zažívací i dlouhodobé potíže.

Základ krmné směsi

  • zrní (oves, ječmen, pšenice)

V kleci musí být k dispozici pořád. Často se stává, že potkan vybere ze směsi to, co mu chutná (slunečnicová semínka, kukuřici apod.) a zrní v misce zůstane. Nedělejte i vy jednu z nejčastějších chyb a nedosypávejte okamžitě nové krmení. Opět by vyjedl jen své oblíbené dobroty a zrní, které je pro jeho tělo velice důležité, by již neměl potřebu jíst.

  • ovesné vločky

U potkanů velice oblíbené. Podávejte syrové i vařené (např. ovesná kaše s ovocem – nepřidávejte cukr!).

  • kukuřice, slunečnicová semínka, ořechy

Přidávejte do směsi v menším množství, kvůli vysokému obsahu tuků.

  • kvalitní granule pro kočky, psy

Krmnou směs můžete míchat sami ze zmíněných surovin, nebo zakupovat ve zverimexu. Ideálním řešením je vlastní směs smíchaná se zakoupenou – budete mít jistotu, že vašemu mazlíčkovi nic nechybí.

Zpestření

Důležité vitamíny potkanům podávejte v čerstvé zelenině a ovoci. Ovocem nepohrdnou ani v sušeném stavu, při nákupu však vybírejte pouze nedoslazované.

Potkan je všežravec, proto by jeho strava měla obsahovat také živočišné bílkoviny – psí nebo kočičí granule, kapsičky a konzervy, živé moučné červy i vařené kuřecí či hovězí maso (nesolené!). V přiměřeném množství dále mléko, mléčné výrobky a vejce.

Co potkanům nikdy nedávat

Smažená jídla, alkohol, čokoláda, káva, kořeněná jídla, sladkosti, fazole, čerstvé pečivo, tavené sýry.

Zvýšenou pozornost věnujte také exotickému ovoci.

 

Pošlete článek do světa: