psí paraziti

Kožní paraziti u psa

Dlouhá letošní zima je konečně za námi. I naši pejsci mají neskrývanou radost z příjemného počasí a jarní procházky si užívají naplno. S teplým počasím ovšem opět přichází na scénu nepříjemní paraziti, zejména klíšťata, která na svého hostitele číhají v trávě.

Nakažená klíšťata

Bohužel jsou klíšťata v našich končinách stále velmi rozšířená, navíc většina jich je prostřednictvím svých slinných žláz přenašečem nepříjemných a zdraví nebezpečných chorob. Mezi nejbezpečnější se řadí klíšťová obrna a lymská borelióza přenosná i na člověka. Při větším množství přisátých klíšťat ohrožuje psa také anémie.

Již přisáté klíště opatrně vytočíme, dáváme pozor na hlavičku klíštěte. Pokud totiž zůstane v kůži, dochází k zanícení rány.

Blechy – nepříjemní paraziti

V psím kožichu může sídlit celá řada parazitů. K těm nejběžnějším patří kromě již zmíněného klíštěte zejména blecha. Ta způsobuje rozsáhlé podráždění kůže jako reakci na bleší sliny, vypouštěné při sání krve. Jsou také nositeli boubele tasemnice psí. Blecha je veliká asi jako hlavička špendlíku a má červenohnědou barvu. Stopy blešího trusu jsou v srsti snadno odhalitelné, vypadají jako saze.

Blechy kladou svá vajíčka na kůži nositele a do okolního prostředí – do koberce, pelechu apod. Vylíhlá larva se po týdnu zakuklí a za další dva týdny se vyklube dospělá blecha. Celý vývojový cyklus je poměrně dlouhý, proto nestačí jednorázové nastříkání antiparazitního spreje na psí pelíšek, musíme počítat s opakovanou aplikací.

Jak bojovat s parazity

Prvními příznaky napadení psa parazity je neustálé škrábání. Prohlédněte inkriminované místo a neprodleně zahajte léčbu. Samozřejmostí by měla být prevence, která spočívá v aplikaci osvědčeného antiparazitika pro psy. Na trhu je k dostání rozličné množství druhů přípravků.

Mezi oblíbené se řadí obojky proti klíšťatům, ty zajišťují trvalé působení insekticidu. Při použití kontrolujte kůži pod antiparazitním obojkem, zda nezpůsobuje podráždění. Účinně bojují proti parazitům také spreje na klíšťata, kterými lze vystříkat psí pelech či boudu.

Při aplikaci jakéhokoli antiparazitika se vždy řiďte návodem na obalu.

Pošlete článek do světa: