klíšťata

Klíšťata už začínají útočit

Jaro sotva začalo a naši mazlíčkové už si přinášejí z vycházek do přírody nemilé připomínky pohybu v trávě nebo v lese. Ano, jsou to přisátá klíšťata, která trápí nejen je, ale i nás, kteří pečujeme o jejich zdraví, kondici a dobrou náladu.

Klíšťata přenášejí nebezpečné nemoci

Nakažená klíšťata jsou nebezpečná z mnoha důvodů. Jsou nositeli virů hned několika závažných onemocnění, která mohou mít doslova fatální důsledky nejen na zdraví psů, ale i na zdraví lidí. K nejčastějším a také k nejnebezpečnějším onemocněním patří klíšťová encefalitida, lymeská borelióza a ehrlichióza. Každé z nich může zanechat na organismu člověka, psa i kočky celoživotní následky. To je několik dostatečných důvodů k tomu, abychom přisáté klíště z těla svého mazlíčka odstranili co nejdříve.

Jak klíště správně odstranit

Rozhodně přisáté klíště ničím nenatírejte, mohlo by se udusit a vypustit obsah svých střev přímo do ranky. Proto nejsou vhodné masti ani oleje, pouze přímé vytažení. Ideální je nejprve se snažit klíště vyviklat a až poté ho odstranit, spálit a ranku vždy vydesinfikovat.

Pro vytažení není příliš vhodná ani pinzeta, zvláště pokud je klíště hodně malé. Ideálním způsobem je vytažení klíštěte pomocí speciální karty, kterou podsunete pod klíště a vyjmete jej, aniž byste klíště přetrhli.

Pokud se vám nepodaří vyndat klíště celé a kusadla zůstanou uvnitř, nemělo by to způsobit další problémy, z kusadel se infekce nepřenáší. Je velmi důležité postižené místo vydesinfikovat a ještě 2 – 3 dny kontrolovat, zda se nezanítilo.

Preventivní opatření

Antiparazitik existuje hned několik druhů a kromě obojků jsou již u veterinářů dostupné i žvýkací tablety Bravecto a Nexgard, které se psům podávají v závislosti na jejich hmotnosti. Tablety účinkují dlouhodobě, a pokud chodíte se svým psem na výstavy a přehlídky a máte kvůli některému z obojků problém se zabarvením jeho srsti okolo krku, pak jsou tablety vhodné řešení.

Další možností, jak zabránit napadení vašeho psa či kočky klíštětem, jsou kapky, takzvané Spot-On, které se ale nedoporučují pro použití psích milovníků vody. Jejich účinek se koupáním v řece sníží na naprosté minimum a aplikace se bude muset opakovat.

Naopak většina antiparazitních obojků, které jsou dodávány na náš trh v současnosti, jsou voděodolné, svůj účinek po koupání psa neztrácejí. Další metodou je aplikace sprejů proti klíšťatům a blechám anebo použití přípravků na přírodní bázi, nejčastěji CdVet. Jedná se o kapky, které obsahují extrakt z velmi aromatických bylin, které klíšťata nesnášejí a odpuzují.

POZOR! Aktivita klíšťat začíná již od 5 °C a vrcholí obvykle v květnu.

Pošlete článek do světa: