Betta_splendens_maschio

Jednoduché akvárium

Kdo zatoužil po uklidňujícím kousku vodního světa, rozhodně se nemusí bát složitostí či vysokých nákladů. V dnešní době lze mít malé akvárko i s jednou rybičkou. Záleží na vás, zda se rozhodnete pro větší akvárium s malou skupinkou ryb nebo si vyberete jednu velkou rybičku s dekorativním vzhledem.

Pokud budete chtít mít více rybiček, je dobré zvolit k tomu i přiměřeně velkou nádrž. Co se týče ceny akvárií – v případě, že budete chtít nádrž menších rozměrů, můžete použít i levnější variantu, a to plastové nádrže s mřížovým víkem, které se hojně využívají i jako přenosky či jednoduchá terária.

Základní vybavení

Některé druhy ryb jsou náročné na množství kyslíku ve vodě, nebude tedy na škodu, když si pořídíme i malý filtr. Doporučuji jej před umístěním do akvária pořádně propláchnout a nechat nějaký čas v provozu třeba v kyblíku s vodou. Předejdete tak úhynu ryb. Akvárium je dále vhodné mít na dobře osvětleném místě nebo rybičkám svítit.

K výzdobě akvária postačí několik kamínků nebo skleněných oblázků. Z vodních rostlin nám dobře poslouží plovoucí druhy jako je třeba trhutka – kromě ozdoby slouží totiž i jako úkryt pro malé rybky a mláďata. Celkový dojem můžete ještě vylepšit barevným pozadím, kterých je v každé akvaristice velký výběr.

Druhy pro začátečníky

Druhů rybek vhodných pro začátečníky je celé řada. Většinou jsou to dobře známé druhy i pro laika. K nejoblíbenějším patří jistě živorodka duhová, zvaná též gupka či paví očko. Tento druh oplývá krásně zbarveným ocasem, který může mít hned několik různých tvarů. Chovatelé vyšlechtili velké množství variet, vybere si tak jistě každý.

Beta bojovnice

Další možností, jak mít doma kousek vodního světa, je pořídit si rybku jménem beta bojovnice (Betta splendens), přesněji samečka tohoto druhu. Jedná se o druh, který vyniká krásnými a velkými ploutvemi a paletou zářivých barev. Samečci se mezi sebou nesnesou, ne nadarmo má rybka přídomek bojovnice, proto je možné chovat pouze jednoho. Pokud nemůžete mít z nějakého důvodu větší akvárium s více rybkami, může vám dělat radost právě sameček bety.

V obchodech se dá pro tento účel zakoupit malé krychlové akvárko i s dekorativním podstavcem. V setu je dále krmivo pro bety a speciální přípravek na úpravu vody. Na vás pak zbývá už jen výběr konkrétního rybího obyvatele. Doma vše zkompletujete a můžete se těšit se svou rybičkou prakticky kdekoliv.

Vzdělávejte se

Pro podrobnější informace o chovu rybiček a provozu akvária doporučuji sáhnout po některé publikaci o akvaristice. U chovu rybiček platí stejně jako u chovu čehokoli jiného, že je rozhodně lepší mít informací více než méně. Oceníte to pak nejen vy, ale i vaši chovanci a odmění se vám za to dobrým zdravím a dlouhým životem.

Pošlete článek do světa: