jaké nástrahy čekají na psy na podzim

Jaké nástrahy čekají venku na psa na podzim

Podzimní dny nejsou jen šedivé a deštivé. Podzimní sluníčko dokáže zpříjemnit kdejakou vycházku, zvedne nám náladu a vybízí k venkovním radovánkám. Pokud si chcete s vaším pejskem užít ještě poslední záchvěvy léta, měli byste však mít na paměti, že podzimní počasí i příroda dokážou být zrádné a na pejska čekají nemilé nástrahy.

1. Proměnlivá teplota

Velkým problémem souvisejícím s příchodem podzimu je především nestálá teplota. Zatímco ráno se teploty šplhají jen pár stupínků nad nulu, odpoledne se sluneční paprsky opírají silněji a teplota narůstá na příjemnou dvacítku. V takovém případě máme my i naši čtyřnozí kamarádi zaděláno na nepříjemné zdravotní komplikace. Ty se týkají především pejsků žijících hlavně v bytě a pejsků malého vzrůstu. Tito pejsci jsou náchylní k měnící se teplotě a často se potýkají s nachlazením. Příznaky nachlazení jsou podobné jako u nás u lidí. Objeví se kašel, rýma, teplota a není radno onemocnění podcenit. Pejsek v takovém případě dostává sirup na kašel a dodržuje klidný režim. Ještě než udeří první chladné dny, je vhodné pejsky vybavit teplými oblečky v podobě vestiček, mikin nebo nepromokavých bund pro psy.

2. Zákeřní parazité

Teplé podzimní dny a dostatečná vlhkost jsou ideálními podmínkami především pro klíšťata. Pokud pejska berete do lesa na houby nebo podnikáte dlouhé vycházky do přírody, měli byste být zvláště opatrní. Nakažené klíště může pejska infikovat lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Doporučuje se proto používat vhodná antiparazitika v podobě sprejů, pipetek nebo obojků. Na přelomu léta a podzimu mohou na psy útočit i malé larvy – svilušky. Psům do kůže vypouštějí agresivní sliny, které narušují tkáň. Na postiženém místě se pak vytvoří svědivé puchýřky.

3. Déšť a bláto

Déšť a bláto bezesporu patří k podzimu. Málokdy si však uvědomíme, že přílišná vlhkost a špína napáchají škody především na srsti našich psích miláčků. Nejen že věčně mokrá srst plstnatí a ztrácí zdravý lesk, ale usazené nečistoty mohou způsobit rozsáhlé záněty kůže. Pokud se váš pejsek rád válí v kalužích a blátě, je nutné se pravidelně starat o jeho srst. Ušpiněná srst pejska svědí, pejsek se neustále škrábe a způsobuje si drobné ranky. Po opětovném vykoupání se v kaluži se ranky mohou díky nečistotám zanítit a dochází k infekci.

 

Článek pro vás vznikl ve spolupráci s VšeProPejska.cz

 

Pošlete článek do světa: