krmení psa

Jak zdravě krmit psa

Téma krmení domácích mazlíčků se může zdát mnohým chovatelům složité a nepřehledné jako raketová věda. Názorů je přehršel a v diskusích na sociálních sítích se vedou téměř svaté války. V tomto článku se pokusím shrnout základní fakta a podat vám tak pomocnou ruku při rozhodování.

Zdraví především

Snad pro každého majitele psa je nejdůležitějším ukazatelem pohody jeho svěřence zdraví a vitalita. Vyvážené krmení, které dopraví do těla strávníka optimální množství těch správných látek a živin, se projeví už na první pohled. Dobře osvalené tělo, lesklá srst, jiskra v oku, radost ze života – tak vypadá zdravý pes.

Máte chvilku?

Nebo spíše více času na přípravu potravy? O krmení syrovou stravou je v současné době na internetu velké množství informací a to nejen na specializovaných webech, vyznavači tzv. BARFu se sdružují ve skupinách na sociálních sítích a vyměňují si cenné zkušenosti.

Než začnete svého psa krmit libovým masem v dobré víře, že mu poskytujete to nejlepší, zpozorněte! Čistá svalovina se vyznačuje velmi nízkým obsahem vápníku a navíc jeho nevhodným poměrem k fosforu a také nedostatkem vitamínů A a D. I předci našich domácích povalečů – vlci – svou kořist pozřou téměř celou: kromě masa konzumují i kosti, obsah žaludku a krev.

Informace o dokonale vyváženém BARFu konzultujte výhradně s dlouholetým chovatelem, který je v dané problematice opravdovým profesionálem. Jak už jsem uvedla na začátku, BARFování si kromě znalostí vyžádá i čas, skladovací prostory (mrazák) a obezřetnost při manipulaci z hlediska hygieny. Pohodlnou variantou je tzv, sušený BARF – granule lisované za studena.

Vyvážené pohodlí

Mnohem rozšířenější je krmení psů granulemi. Napomáhá tomuto trendu široká paleta granulovaných krmiv pro psy od těch nejlevnějších (a nejméně kvalitních) až po výrazně dražší značky. Za kvalitu je nutno si připlatit, ale zdaleka nejen cena je určujícím ukazatelem kvality.

Nad správným složením psí potravy bádají špičkové týmy renomovaných značek po celém světě, průmyslově vyráběná krmiva se stále více škálují. Při nákupu vybíráme speciální granule pro malá, střední i velká plemena, pro štěňata, dospělé a starší psy, také narazíme na krmivo přímo pro konkrétní plemena, pro psy ve fyzické zátěži, březí a kojící feny, speciálky na dlouhou srst, pro psy s nadváhou, alergií apod.

Ani chuťové buňky psů nejsou zanedbávány – rybí, krůtí, lososí, jehněčí, kančí i klokaní maso jsou tahákem i pro peněženku majitele. Při výběru granulí dejte na radu odborníků, chovatelů, veterinářů a nenechte se příliš ovlivňovat reklamou. Ověřte si také, zda váš rádce není ve skutečnosti ve svém úsudku ovlivněn provizí doporučované značky.

Typy krmiv podle obsahu vody

suchá

  • obsahují cca 10 % vody
  • především granule, také psí suchary, sušenky apod.

polosuchá

  • obsahují kolem 30 % vody
  • většinou jen doplňky, pamlsky jako jsou různé polštářky, válečky apod.

vlhká

  • obsahují kolem 75 % vody
  • zejména konzervy

Žádnou změnu krmení neuspěchejte

Při koupi štěněte – ano, předpokládám, že vybíráte v registrované chovatelské stanici – zůstaňte věrni radám chovatele. Štěně je naučeno na určitý druh a způsob krmení, který už má chovatel ověřený. Náhlou změnou lehce přivodíte novému členu rodiny nepříjemné zažívací potíže. Bohatě stačí stres při stěhování do nového prostředí.

Časem se zajímejte o jinou alternativu, pokud máte pocit, že je změna žádoucí. Po náležitém zpracování haldy informací se změnou postupujte pozvolna – postupné přidávání nového krmiva do starého se doporučuje cca 4 dny při zvyšování poměru. Sledujte kondici psa i jeho vyměšování, právě v konzistenci trusu se změna krátkodobě projeví. Pokud se během pár dnů vše vrátí do normálu, není třeba se obávat.

 

Pošlete článek do světa: