jak vyzrát na zápach z tlamy

Jak vyzrát na zápach z tlamy u psa?

Každý chovatel se jistě rád pomazlí se svým čtyřnohým mazlíčkem. Ne každé láskyplné objetí s pejskem však musí být vždy příjemné. Zvláště pokud jej doprovází silný zápach ze psí tlamy. Hygiena ústní dutiny psa je stejně důležitá jako u nás u lidí, a proto bychom ji rozhodně neměli zanedbávat.

Co způsobuje zápach ze psí tlamy?

Zápach z tlamy může být způsoben několika základními faktory. Může jej způsobit krmivo nebo sušené pamlsky pro psy, které v mnoha případech nevoní příliš vábně. V tomto případě však zápach zanedlouho odezní. Větší problém nastává v případě, kdy se psům tvoří velké množství zubního plaku, nebo mají problémy s dásněmi. V takovém případě může být zápach z tlamy natolik silný, že nemůžeme vydržet s naším psem v jedné místnosti.

zápach z tlamy u psa
nepříjemný zápach z tlamy u psa

Co je to zubní plak?

Zubním plakem označujeme vrstvu bakterií, která se tvoří na povrchu každého zubu. Slabá vrstva plaku je zcela přirozená a vytvoří se i zanedlouho po profesionálním čištění. Pokud však zubům nevěnujeme dostatečnou péči, vrstva plaku sílí, bakterie se množí a zápach se stupňuje. Množící se bakterie se dostávají pod dáseň směrem ke kořeni zubu a dochází k postupující infekci. Dásně se takto uvolňují a do prostoru pod nimi se dostávají zbytky jídla, které zde laicky řečeno zahnívají.

Díky zubnímu plaku také dochází ke vzniku zubního kamene, který je výsledkem působení minerálních látek obsažených ve slinách. Dá se říci, že zubní plak postupně tvrdne a na jeho povrchu se bakterie lépe uchytí. Ať už je na zubech přítomen zubní plak, kámen nebo infekce, výsledkem je právě silný zápach z tlamy.

Pravidelná péče – cesta ke zdravému chrupu

Tak jako pečujeme o psí srst, drápky nebo uši, je také nutné pečovat o psí chrup. A to především pravidelně. Bez zubního kartáčku a pasty se neobejdete. Důležité je vybrat správnou velikost kartáčku, která se dostatečně přizpůsobí chrupu vašeho pejska. Na výběr jsou klasické kartáčky nebo gumové kartáčky, které je možné si navléknout na prst. Tento typ je ideálním řešením pro pejsky, kteří si zuby čistí neradi a z této procedury mají strach. Zapomeňte také na klasickou pastu s fluorem. Ta žádného pejska nenadchne a čištění rozhodně nebude efektivní. Vybírat můžete z celé řady ochucených past. Ideální jsou ty s masovou příchutí. Odborníci doporučují čistit zuby jednou až dvakrát za týden. Čistíme vždy směrem od předních zubů ke stoličkám. Každý zub pečlivě čistíme od kořene směrem dolů.

Dentální pamlsky a hračky

Pokud pejska nechcete trápit kartáčkem a pastou, doporučuje se využívat dentální pamlsky nebo hračky, díky kterým si pejsek nejen posiluje zuby, ale také čistí mezizubní prostory.

 

Článek pro vás vznikl ve spolupráci s VšeProPejska.cz

Pošlete článek do světa: