pes a muž

Jak vychovat psa pro město

Rozdíly v chování mezi psy, kteří žijí ve městech a psy, kteří mají domov na venkově, existují, ať chceme nebo nechceme. Kdo má možnost srovnání, jistě to potvrdí. Přijímáme-li nového čtyřnohého člena rodiny, měli bychom počítat s tím, že existují jistá specifika, kterým by se měli městští psi umět přizpůsobit. Zatímco venkovští psi se s nimi nikdy nemusejí ani setkat.

Časté navazování kontaktů

Neustále, celý život se může váš pes ocitat v situacích, kdy si ho budou chtít pohladit děti nebo cizí lidé a vy i váš pes byste s tím měli počítat. Pes musí vědět, že nesmí nikdy chňapat po ruce a nesmí ani vyskakovat a příliš bouřlivě vítat. V případě velkého psa toto chování může být velmi nebezpečné.

Uklízet se musí i venku

nekakatAbyste vytvořili dobrý vztah vašeho okolí k vašemu psovi, uklízejte po něm. Dělejte to důsledně, všude a vždy. Vyhnete se tak mnoha možným sporům a čisté svědomí je taky k nezaplacení! Nikdy nevíte, kolik párů očí vás sleduje právě v momentě, kdy minete bez povšimnutí hromádku vašeho psa a pokračujete dál ve venčení. A uznejte sami, že ani vám se jistě nelíbí ulice plné psích výkalů, které se odkryjí na zemi v době, kdy odtaje poslední sníh.

Přátelský pes

Psi se musí vždy nejdříve vzájemně očichat, aby se mohli seznámit. To jim dovolte, pokud i druhý ze psů je v pohodě. V hustě osídleném prostředí města však buďte vždy ostražití a soustředění na chování svého psa. Z vašeho psa by měl vyrůst příjemný společník nejen pro vás, ale i pro ostatní psy, se kterými se bude setkávat na procházkách, na psích loukách, kde je povolen volný pohyb psů bez náhubku i vodítka, v parcích atd. Včasnou a správnou výchovou, brzkou socializací štěněte, případně výcvikem či převýchovou problematického psa pomůžete odstranit své obavy z toho, že budete muset nechávat svého nezvladatelného psa doma, zatímco vy vyrážíte ven.

Pozor na lovecké sklony

Vychováváte-li své první štěně, připravte se na to, že bude chtít vystartovat takřka za vším, co se pohybuje, ať už je to kondiční běžec, cyklista, děti na skateboardech anebo kočka či myš. Svému horlivému lovci však musíte dát jasně najevo, že toto chování je naprosto nežádoucí, a že si nesmí všímat ani labutí v parku, kačen na řece, nebo koček pobíhajících po okolí. Pochopitelně nesmí ani v lese běhat za srnčí zvěří anebo za divočáky a zajíci. Povelem NESMÍŠ!, který s ním budete trpělivě nacvičovat, mu musíte takové chování neustále zakazovat!

Pošlete článek do světa:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email