halti-min

Jak naučit psa chůzi u nohy pomocí halti ohlávky

Naučit psa klidné chůze u nohy může být těžkým oříškem. Psa, který zlobí a tahá na vodítku je výhodné vodit na tzv. „ohlávce“ zvané halti. Nácvik chůze u nohy může výrazně usnadnit a zlepšit ovladatelnost psa. Cílem výcviku s halti je pozdější spolupráce psa i bez využití ohlávky.

Co je halti

Psí ohlávka halti je soustava popruhů, která se nasazuje na krk a přes tlamu psa. Vodítko se připevňuje na očko u tlamy, na rozdíl od klasického obojku. Díky tomu při zatahání vodítka otáčíte hlavou psa a získáváte tak jeho pozornost. Jakmile se pes vrhne vpřed, prakticky se koriguje sám. Není tedy potřeba škubat vodítkem a se psem se přetahovat. Vzhledem k tomu, že má hlavu otočenou směrem k vám, nepoběží tam, kam nevidí. A nyní je čas na odměnu – za dobré chování náleží pamlsek.

Jak s halti pracovat

Ohlávky se prodávají v několika rozměrech, nechte si poradit prodejcem v závislosti na velikosti svého psa. Po nasazení obojkovou část dobře utáhněte – stejně jako jste zvyklí u klasického obojku – na jeden prst a u velkých plemen na dva prsty volnosti. Volný řemínek si pes snadno stáhne.

Pokud se pes vzpouzí a snaží se stáhnout ohlávku z hlavy, pobídněte ho k běhu. Trpělivým výcvikem a odměňováním za žádoucí chování si pes na ohlávku zvykne a zjistí, že když nedělá hlouposti, vůbec mu nepřekáží. Ohlávku používejte při každém venčení, dokud nedosáhnete svého cíle a pes nepřestane na vodítku tahat. Je potřeba vypěstovat zvyk a rutinu, pak teprve můžete sklízet plody svého snažení.

Pozor na prudké trhnutí, vždy reagujte adekvátně k velikost psa, ať nezpůsobíte svému psímu příteli poškození páteře.

 

 

 

Pošlete článek do světa: