cestování se psem

Jak naučit psa cestovat?

Několikadenní dovolená, nebo jen krátký výlet jsou pro mnohé z nás způsobem relaxace. Uprostřed přírody alespoň na chvíli zapomínáme na starosti všedních dní a užíváme si volné chvíle s našimi blízkými, pejska nevyjímaje. Bohužel ne každý pejsek toto naše cestovatelské nadšení sdílí s námi. Ne každý pejsek má cestování v krvi a my tak hledáme nejlepší způsob, jak jej naučit cestovat.

Jak na zdravotní komplikace způsobené jízdou v autě?

Někteří pejsci trpí poruchou v oblasti středního ucha. Při jakémkoliv rychlejším pohybu je pejskům špatně od žaludku, zvrací a zkrátka se necítí ve své kůži. Na žaludeční problémy může veterinář předepsat léky, které pejskům podáváme bezprostředně před cestováním. Obdobné příznaky však může vyvolat i extrémní strach z neznámého dopravního prostředku, či z nepohodlí.

Jak pejska nejlépe seznámit s dopravním prostředkem?

Pokud chceme s pejskem cestovat, nejprve jej musíme seznámit s autem a ukázat mu, že v autě, ale i jiném dopravním prostředku, nehrozí žádné nebezpečí. Pokud si s pejskem hrajeme před domem nebo na zahradě, zaveďme hru i dovnitř vozu. Nechme pootevřené dveře od vozu a občas hoďme aportovací hračku dovnitř. Pokud se pejsek bližšímu seznamování nebrání, umístěte misku se žrádlem na sedadlo spolujezdce a sedněte si vedle pejska. Postupně mu ukazujte i další funkce vozu, nastartujte, zavřete dveře a jeďte na malou procházku.

Bezpečnost na prvním místě

Ať už cestujeme za rodinou, k lékaři nebo na delší vzdálenost, vždy je potřeba myslet na bezpečnost pejsků, ale i ostatních spolujezdců. Pejsci by proto neměli sedět na sedadle nebo na podlaze volně, ale měli by být připoutáni pásem nebo umístěni v taškách nebo klecích. Taková taška i přepravka dokáže u pejska vyvolat pocit nedůvěry a odtažitosti. Poté, co tašku nebo jinou přepravku zakoupíte, nechte ji stát v bezpečí domova a nechte pejska, aby si ji takzvaně ohmatal a seznámil se s ní. Můžete dovnitř umístit oblíbenou hračku nebo pamlsek, což pejsek jistě ocení.

Dopřejte pejskům komfort

Ani během jízdy by pejsek neměl strádat, měl by se cítit pohodlně a uvolněně. Pokud cestujeme delší dobu, je vhodné dělat každé dvě hodiny přestávku. Pejskovi dopřát volnost, vyvenčit ho a nabídnout čerstvou vodu. Ne vždy však máme vodu k dispozici, proto je dobré pořídit si cestovní lahev na vodu, a mít tak čerstvou vodu kdykoliv po ruce. Během jízdy v autě dostatečně větrejte, a pokud je to možné, nikdy psa v autě nezavírejte samotného.

Článek pro vás vznikl ve spolupráci s VšeProPejska.cz

Pošlete článek do světa: