morče

Jak krmit morče

Morče je hlodavec a jako takový je býložravcem, tudíž by jeho strava měla zahrnovat výhradně rostlinnou potravu. Proto není žádoucí předkládat morčatům k jídlu jakékoli mléčné ani masné výrobky. Nároky na živiny se odvíjejí od vývojového stádia, reprodukční aktivity, věku, pohlaví, ale i plemeni morčete. Zhruba 2-3x vyšší spotřebu živin mají např. bezsrstá plemena oproti těm osrstěným a to z důvodu rychlejšího metabolismu.

Důležitý vitamín C

Stejně jako člověk si ani morče nedokáže vytvářet vitamín C a musíme ho morčeti přidávat v krmivu. Pro zdravý tělesný vývoj morče potřebuje denně 10-30 mg vitamínu C. Dvojnásobnou dávku vyžadují rostoucí mláďata a samice březí i kojící.

Nejvhodnější potrava pro morče

Základní a nezbytnou součástí morčecího jídelníčku je seno. Seno obsahuje nestravitelnou vlákninu, která napomáhá pohybu potravy ve střevech a zajišťuje vstřebávání vody. Je pro zažívání velmi důležité, proto by seno měla mít morčata k dispozici nepřetržitě.

Granulované krmivo nebo míchané směsi jsou pouze doplňkem sena, ne jeho plnohodnotnou náhradou, přesto se těší značné popularitě. Granule vybírejte výhradně vyrobená konkrétně pro morčata s přidaným vitamínem C (1 000 mg / 1 kg). Pozor na granule s vysokým obsahem obilí, morče rychle nabere na váze a ztuční. Vojtěškové granule v menší míře můžete podávat mladým, dospívajícím nebo březím morčatům. U dospělých morčat by vyskytující se vyšší míra vápníku mohla přispět k tvorbě močových kamenů.

Namíchané směsi granulí se zeleninovými úsušky (kukuřičné, hrachové nebo mrkvové lupínky), sušeným ovocem a obilím jsou rovněž vhodným doplňkem výživy k senu. Opět se vyvarujte vysokému obsahu obilnin.

ovoce a zelenina pro morče

Nezapomeňte na čerstvé ovoce a zeleninu. Jejich prostřednictvím morčata získají již zmíněný vitamín C i ostatní důležité živiny. Ze zeleniny lze doporučit kudrnku, římský salát, rajče, papriku, špenát, čekanku nebo řapíkatý celer. Oblíbenou laskominou jsou pro morčata okurky, kukuřičné klasy a také mrkev i s natí. Ovocné hody morčeti připravíte podáním jablka, melounu, pomeranče, mandarinky, citrónu nebo kiwi. Dbejte vždy na čerstvost ovoce i zeleniny. Jídelníček morčatům můžete zpestřit čerstvou trávou, milují zejména jetel a pampeliškové listy.

V péči o chrup pomůže tvrdý chléb, větvičky z ovocných stromů nebo různé minerální kostky obsahující vitamíny a stopové prvky. Pro morčata je obrušování neustále dorůstajících hlodáků důležité.

Voda zdroj života

Stálý přístup k čisté vodě je samozřejmostí. Denně proto vodu měňte, snadno se ušpiní a znehodnotí. Vhodnější než misky jsou napáječky, kde udržíte vodu snadněji čistou.

 

Pošlete článek do světa: