Dalmatiner

Hárání u fen

Není tomu zas tak dávno, co jste si pořídili malé štěňátko. Prošli jste si za několik měsíců spoustou rozkousaných párů bot a počůraných koberců, prokázali jste notnou dávku trpělivosti a svého nového kamaráda vychovávali s láskou a porozuměním. Což rozhodně nemění nic na tom, že nastalo pár chvil, kdy jste prosili, ať tohle období přejde a ten pes má aspoň trochu rozumu.

Štěněcí období nakonec skutečně přešlo a z malé chlupaté kuličky se vyklubalo dlouhonohé cosi. Těžko říct, zda již zmoudřelo a zklidnilo se, každopádně nastala další etapa jeho života. Pomineme-li, že se jedná právě o období vzdoru, kdy se váš pubertální pes snaží zaujmout vyšší postavení ve smečce (jen tak náhodou, zda jste si to s tím šéfováním nerozmysleli), přichází změna i po fyzické stránce; patrná především u fen.

První hárání

Jedná se o začátek pohlavního života feny. Období prvního hárání nastává dříve u malých plemen (od 4. měsíce života), později u středních a velkých (8. – 12. měsíc), u obřích plemen může přijít dokonce až v 18. měsíci. Rozdíl je tu zřejmý a proto se nic neděje, když k pohlavní dospělosti nedojde přesně v očekávaném věku feny.

Ačkoli se první hárání může od ostatních lišit svou délkou i intenzitou, nic to nemění na tom, že již v této době je fena schopna zabřeznout. Vzhledem k tomu, že ještě není plně vyvinutá kostra a také psychika feny, doporučuje se s případným oplodněním počkat.

Opakování a průběh hárání

Cyklus hárání se opakuje jednou za půl roku a trvá 20-23 dní.

První příznak je časté olizování pohlavních orgánů. Krvácet začíná fena až ve 2. – 3. dni cyklu. Pokud není oplodnění žádoucí, je nutné oddělit ji od ostatních psů-samců, byť je bude prozatím odmítat.

Po 10 prvních dnech je fena svolná k páření a proto je nutné ji obzvlášť hlídat a na procházkách pro jistotu nepouštět z vodítka. Krvácení ustává a vulva je silně zduřelá. Po uplynutí 23 dnů je již pro psy nepřitažlivá a hárání máte úspěšně za sebou.

Kastrace x chov

Máte-li fenku s PP a plánujete chov, zřejmě pro vás otázka kastrace není aktuální. Se štěňátky byste neměli zbytečně otálet, avšak ani spěchat! Jak jsem již zmiňovala; první hárání není v žádném případě vhodné pro okamžité oplodnění. Fena stále není plně zralá a březost by mohla narušit její vývoj v mnoha ohledech.

V opačném případě – fenku nemáte pro další chov – je nejlepší nechat ji vykastrovat. Snížíte tak pravděpodobnost zdravotních potíží, vyšší u fen, které štěňata nikdy neměly. Podobně jsou na tom ty feny, které měly štěňata jen jednou. Pokud víte, že další vrh mít nebudete, nechte ji taktéž vykastrovat.

Sobě i feně ušetříte starosti navíc. Pomineme-li zakrvácenou pohovku, stále existuje riziko, že se fena zaběhne, neplánovaně zabřezne či se pustí do rvačky s jinou fenou.

Pošlete článek do světa:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email