felinoterapie

Felinoterapie aneb Zkuste léčbu kočkou

Podobně jako již dlouhá staletí doprovázejí člověka na cestě životem psi, je tomu i s kočkami. Již dávno lidé cítili, že toto soužití je vzájemně velmi výhodné. Není to však dlouho, kdy se zjistily i nejrůznější kladné zdravotní účinky na lidské tělo při soužití s kočkou. Věděli jste, že kočka vám může pomoci snížit krevní tlak a tep? Nebo že pomáhá při léčbě autismu či Alzheimerovy choroby?

Co je to felinoterapie

Felinoterapie je léčebná metoda, při níž lidé s určitými zdravotními obtížemi pociťují zlepšování svého zdravotního stavu díky léčebnému působení koček. I když jste se s touto formou léčby možná ještě nesetkali, využívá se poměrně často. Například ji využívají děti s kombinovaným postižením, autisté, senioři a pacienti s Alzheimerovou chorobou.

Tato terapie se sice teprve blíže zkoumá, ale každý šťastný majitel kočky zcela jistě už tyto léčebné účinky pocítil sám na sobě. Možná, že právě těmto léčebným účinkům vděčí kočky za druhé místo na žebříčku oblíbenosti u nás u lidí.

2 varianty chovu koček

Existuje varianta koček, které žijí převážně doma, ale chodí ven, například na zahradu nebo na dvorek a druhá varianta jsou kočky, které žijí jen doma a ven nechodí nikdy. Všichni chovatelé jsou zajedno v tom, že kočkám, které od narození žijí doma, nechybí pohyb venku. Je-li ale kočka seznámena s venkovním prostředím, pak už pohyb venku vyžaduje. Vhodné je zabezpečit výběh proti úniku kočky.

Co kočka potřebuje

Každý domácí mazlíček má svoje požadavky. Kočky potřebují kočičí toaletu, pelíšek, krmivo a vodu a misky na ně. V oblibě mají i škrabadla. Většina koček se instinktivně jednoduše naučí chodit na kočičí záchod se stelivem, protože jsou zvyklé své výkaly zahrabávat.

Kočičí toalety se prodávají v několika různých variantách. Některé jsou otevřené, jiné s krytem, ale k dostání jsou i automatické, se kterými není práce, neboť se samy myjí a poté i vysuší. Obsahují místo jednorázového steliva hygienické trvale použitelné plastikové granule. Pro chovatele koček to znamená jen občas doplnit sanitační roztok a zajistit připojení ke zdroji studené vody a elektřiny.

Volba správného místa

Je všeobecně známo, že kočky si vybírají svá místa ke spaní samy. Je tedy nanejvýš vhodné posečkat s umístěním jejich pelíšku až do doby, kdy vypozorujeme v domě či bytě jejich oblíbené místo.

Pokud nechcete, aby si vaše kočka brousila své drápky o nábytek, pořiďte jí včas některé ze škrabadel. Pořídíte-li své kočce odpočívadlo, po kterém může šplhat nebo skákat, spát na něm a schovávat se do něj, postavte ho co nejblíže oknu, aby měla vaše kočka dobrý výhled, který obecně kočky milují. Odpočívadlo jim nahradí skákání a šplhání po stromech.

Felinoterapie uklidňuje

A nezapomeňte, až vás příště něco rozčílí, dlouze pohladit svou kočku, sníží vám to tlak a uklidní vás to. Vždyť vaše kočka je přeci takový malý vrnící chlupatý terapeut!

Pošlete článek do světa: