Německý ovčák_wiki

DS Německý ovčák

autor: Pepo13
autor: Pepo13

 

Předkové německého ovčáka

Šlechtění německého ovčáka začalo v roce 1891 skupinou německých nadšenců sdružených ve společnosti Phylax. Účelem bylo vytvořit německého psa standardního zjevu a chování. Po rozpadu společnosti v úsilí pokračoval pouze Max Emil Friedrich von Stephanitz, který díky prvnímu psovi Horand von Linksrhein zaregistrovaném jako německý ovčák S.Z.1 započal pečlivou chovatelskou politiku příbuzenské plemenitby. Důraz byl kladen výhradně na pracovní, vzorově použitelné plemeno.

Plemeno bylo uznáno vhodným pro policejní práci a využíváno jako vojenský a služební pes. Díky své inteligenci a spolehlivosti se osvědčilo v mnoha oblastech, dokonce i jako slepecký pes.

Charakteristika plemene

Německý ovčák si se svým člověkem vytváří velmi silné pouto, je velice poslušný a ostražitý. Chování i povaha odráží péči a výcvik, které mu majitel poskytuje.

Vůči cizím lidem je přirozeně obezřetný, vždy ovšem pozoruje reakce svého pána a podle nich přistupuje k ostatním. Socializace od raného věku je velice důležitá.

Každodenní pohyb je pro toto sportovně založené plemeno nezbytný jak z hlediska fyzického, tak i psychického. Pes, který nerozvíjí své přirozené schopnosti je frustrovaný a nemůže dobře prospívat.

Fyzické znaky

Pro štěňata jsou typické překlopené uši, které se po úplné výměně zubů, mezi šestým a sedmým měsícem, postaví. Nejžádanější zbarvením je černotříslové se sedlem, možné jsou ovšem další varianty – celočerná až vlkošedá, černá s rudohnědými, hnědými, žlutými až světle žlutošedými odznaky. Vrchní hrubší srst chrání před vodou a vnějším prostředím. Měkká, hustá podsada udržuje za chladného počasí psa v teple. Péče o srst je jednoduchá, postačí občasné lehké pročesání.

Standard plemene

Podle FCI je řazen do Skupiny 1 – plemena ovčácká, pastevecká a honácká.

Podle standardu FCI je německý ovčák středně velký, silný a dobře osvalený pes obdélníkového formátu se suchými klouby a pevnou celkovou stavbou.

Výběr štěněte

Při koupi jakéhokoli psa vždy vybírejte pečlivě chovatelskou stanici, vyžadujte zdravotní dokumentaci a ptejte se i na povahu rodičů svého budoucího životního parťáka. Výběr nepodceňujte, s chovatelem se poraďte o svých plánech a nárocích na psa. Aktuální nabídku volných štěňat, ale i odrostlých psů německého ovčáka naleznete na různých inzertních serverech nebo přímo na webových stránkách chovatelských stanic.

Odkazy

Standard plemene podle FCI.

Pošlete článek do světa:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email