dlouhosrstá kočka

Dlouhosrsté kočky bez průkazu původu

dlouhosrstá kočkaDlouhosrsté kočky již na první pohled upoutají svou krásnou hebkou srstí. Ta jim byla dána do vínku pro lepší ochranu před nepřízní počasí v chladných klimatech. Dlouhá srst tedy vznikla samovolnou mutací v izolovaných prostředích, kde se kočky dále pářily mezi sebou a tím se mutace upevnila.

Křížení

Kočka, která není zástupcem určitého plemene a její rodokmen nelze doložit průkazem původu (označovaný zkratkou PP), je potomek kříženců (míšenců) různých dlouhosrstých plemen, případně i kombinací s krátkosrstými kočkami.

Povaha a typ

Pokud u kočky není možno doložit příslušnost ke konkrétnímu plemeni, nelze určit žádný předpokládaný povahový rys. Každá kočka je naprosto individuální, protože spojuje ve svých genech neznámo kolik různých předků. Stejná situace je i při odhadu co z toho kotěte vyroste, tedy jak bude vypadat v dospělosti. Lze samozřejmě vycházet z podoby rodičů, ale pokud jsou oba zcela rozdílného typu, výsledky mohou být překvapující.

Množení

Vzhledem k tomu, že útulky pro kočky a ostatní bezprizorní zvířata praskají ve švech, je velmi nezodpovědné další neřízené množení těchto koček. Pokud se nevěnujete cílenému chovu určitého plemene pod záštitou chovatelské organizace, je vždy vhodné kočky i kocoury nechat vykastrovat. Zabráníte tak nejen populační explozi nechtěných koťátek, ale také případným zdravotním obtížím (jako jsou často se vyskytující záněty dělohy a mléčných žláz u koček) a nutkavému značkování u dospělých kocourů.

Mezi velmi rozšířené mýty stále patří, že by kočka měla mít alespoň jednou koťata. Bohužel právě naopak se s každým zabřeznutím zdravotní riziko pro kočku zvyšuje. Kupodivu je stále i dost starších veterinářů, kteří teorii jednoho vrhu podporují.

Klamavé nabídky

Běžně jsou nabízená prostřednictvím inzerátů konkrétní dlouhosrstá plemena bez PP. Mějte se na pozoru, protože se jedná o podvod. Koťata jsou prodávána jako aktuálně módní a žádaná plemena, ale ve skutečnosti se jedná o křížence. Argument, že rodiče mají PP, je naprosto neprůkazný, protože vám nikdo nezaručí, že např. otec je pravý. Navíc se množitel dopouští podvodu na chovateli od kterého svou kočku s PP zakoupil. Protože koťata, která jsou prodávána chovatelem tzv. na mazlíčka, má povinnost nový majitel vykastrovat – odchovy jsou striktně zakázané.

Pošlete článek do světa:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email