Banjo, English Setter

Den D – první výstava

Peaked hairstyle [Banjo, English Setter]
dgarkauskas via Compfight
Konečně se blíží den D – vaše první výstava. Zvládli jste výstavní přípravu (stejně to „naostro“ bude úplně jiné, než trénink doma), máte připraveného psa (kondice i vnější úprava v závislosti na plemeni),
máte přihlášeno a nastal předvečer před dnem D. Jak se připravit a co nezapomenout? Hlavně doma nezapomeňte očkovací průkaz s platným očkováním dle požadavků v propozicích k výstavě – pokud ho nebudete mít, nepustí vás přes veterinární přejímku. Rodokmen je také dobré mít s sebou, a to pro případ, že byste dosáhli pěkného umístění a chtěli si nechat výsledek zapsat do PP, jinak jej k ničemu nepotřebujete. Myslete, prosím, na to, že se jedná o společenskou událost a je vhodné se slušněji obléknout, předvádění v džínách a vytahané mikině opravdu není to pravé, i když je to bohužel často k vidění.

Před zahájením výstavy je nutné obstarat si výstavní číslo – to buď zajišťuje výstavní kancelář, nebo je k vyzvednutí v kruhu před začátkem posuzování. V každém případě hned po vstupu do výstavních prostor přes veterinární přejímku hledejte stánek s katalogy, tam vám poradí, co dál.

Výstava je hlavně o čekání…

A na to se připravte. Než na vás přijde řada, budete se pravděpodobně pár hodin nudit, v lepším případě ještě dopřipravovat psa (česání, apod.). Vezměte si s sebou skládací židličku (pro vás), pro psa deku na ležení (nebo ideálně klec nebo upravovací stůl), aby si při čekání měl kde odpočinout. Sbalte výstavní vodítko, misku na vodu, pokud potřebujete tak věci na úpravu psa či sebe a nějaké pamlsky, těch není nikdy dost.

Buďte v klidu, ale připraveni

Snadno se to řekne, hůře udělá, ale snažte se nebýt nervózní, nebo to přenesete na psa. Času je opravdu dost, počítejte, že v kruhu rozhodčí posoudí v průměru max. 10 psů za hodinu. Hlídejte si čísla před vámi, buďte před kruhem nastoupení v momentu, kdy se posuzuje jeden nebo dva psi před vámi (případně třída před vámi, pokud v ní je více psů). Hlídat nástup je vaše povinnost, a pokud tam nebudete včas, žádné velké vyvolávání a čekání opravdu nečekejte, přejde se na následující čísla. Do kruhu potřebujete většinou jen desky s diplomem a posudkovým listem, pokud jste je dostali u katalogů nebo při rozdávání čísel. Pokud ne, dostanete je až při posuzování.

Rozhodčí většinou dostatečně srozumitelně řekne, co od vás chce, případně vždycky můžete upozornit na to, že vystavujte poprvé. Po posouzení by vám rozhodčí nebo vedoucí kruhu měl říct, jak jste dopadli. Pokud dál nepostupujete, dostanete do ruky desky s posudkem, pokud postupujete, hlídejte si, až bude rozhodčí vyvolávat čísla pro další soutěž. Hodně štěstí!

Pošlete článek do světa: