kartouzská kočka

CHA Kartouzská kočka

Původ plemene Kartouzská kočka se datuje již ze středověké Francie, kdy kartouzskou kočku chovali mniši z kláštera La Grande Chartrese, odkud také pochází první  významné chovy. Kočky byly vždy velmi ceněny pro svou kožešinu připomínající luxusní španělskou vlnu.

Modrá krása

Standard plemene je udržován v nezměněné formě již od počátku 20. století, proto je křížení s jinými plemeny nežádoucí. Kartouzská kočka je na první pohled rozeznatelná od modré ruské a britské modré krátkosrsté kočky.  Jedná se o středně velkou až velkou kočku s pevným, statným, svalnatým tělem, širokým hrudníkem a silnými končetinami s velkými tlapkami.

Modrá srst je lesklá a hustá s lehce vlnitou podsadou. Kočky se chovají v různých odstínech modré, přičemž barva je vždy stejná po celé ploše těla.

Hlava je široká s úzkou plochou mezi ušima postavenými vysoko na hlavě mírně vystupující do strany. Čelisti kartouzské kočky jsou široké v základě, zužující se k vrcholu. Nos je rovný a široký. Barva čenichu a polštářků tlapek je modrošedá.

Sytě zbarvené velké oči mohou být od tmavě žluté po tmavě měděnou, bez jakýchkoli známek zelené barvy.

Kartouzská kočka má klidnou povahu

Kartouzská kočka se vyznačuje velmi klidnou, rozvážnou povahou. Miluje svého člověka a ochotně s ním tráví dlouhé chvíle při sledování televizního programu. Věrná psí povaha se také projevuje nadšeným aportováním hraček a následování páníčka po bytě. Kočka toho příliš nenamňouká, ráda si zaleze do tichého koutku a odpočívá. I v dospělém věku má stále hravou povahu a nevyvolává konflikty s ostatními kočkami ani psy.

Pošlete článek do světa:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email