česká kadeřavá

BRX non | Bohemian rex – česká kadeřavá kočka

Pod pojmem česká kadeřavá kočka (Bohemian rex) se skrývá perská kočka s kadeřavou srstí. Toto speciální plemeno bylo mezinárodní organizací FIFe zařazeno mezi neuznaná již roku 1994, přičemž svou plemennou knihu vede od roku 1992. Bohužel současné vyhlídky na rozvoj a uznání plemene se nejeví příliš optimisticky.

První české kadeře

Originální kadeřavost srsti se u perských koček objevovala spontánně v některých vrzích už před rokem 1980. Česká chovatelská stanice z Podještědí se v roce 1981 zasloužila o první oficiálně uznané jedince – sourozence Aplonii a Adonise. Koťata se narodila z běžného spojení bílé perské kočky a modrého perského kocoura.

Česká kadeřavá kočka má standard shodný s perskou kočkou, vyskytuje se ve všech varietách jako peršanky. Výrazně se odlišují svou kadeřavou srstí, kterou způsobuje vloha recesivního charakteru. Úplná genetická podstata však není zcela objasněna.

Oproti peršankám mají kadeřavé kočky srst o něco kratší a lépe se udržuje. Na límci, hrudi, bocích, na břiše a kalhotkách tvoří vřetenovité až spirálově stočené pramínky či lokýnky. Na končetinách jsou chlupy stočené v pramíncích do tvaru písmen J, U nebo S. Zřetelné lokýnky se vyjímají i na uších.

Problémový chov

Nejzávažnější překážkou v rozvoji chovu české kadeřavé kočky je snížená plodnost. Budoucnost plemene je závislá nejen na míře nadšení chovatelů, ale i jejich finančních možnostech. Na výstavách se už prakticky nevyskytuje, takže prohlédnout si tuto atraktivní kočku lze jen v pár chovatelských stanicích.

 

Pošlete článek do světa: