Britská krátkosrstá kočka modrá

BRI Britská krátkosrstá kočka

Britská krátkosrstá kočka byla vyšlechtěna již koncem 19 století z těch nejlepších koček žijících na ulici. Během druhé světové války přišlo bohužel toto krásné plemeno k újmě a chov v důsledku přimíchání jiných plemen upadl. Návrat k původnímu stavu se povedl až v 50 létech, a to díky důsledné výběrové plemenitbě.

Milá společnice

Obdivovatele kočka získává svou velmi milou bezkonfliktní povahou, panenkovským obličejem a hustou plyšovou srstí. Je ideální společnicí a důvěrnou přítelkyní, na své lidi dokáže přenést pohodu a klid.

Britské rysy

Plemeno britská krátkosrstá označováno jako BRI je typické svou kulatou a širokou hlavou, podsaditou a svalnatou postavou, krátkýma, silnýma nohama s velkými tlapkami. Srst je krátká a hustá s bohatou podsadou. Oči mají britky velké a kulaté, žluté až měděné barvy. Podle barevné variety jsou povoleny i zelené a modré oči.

Rozmanité zbarvení srsti

 • Modrá britská krátkosrstá kočka

Barva je vyžadována středně až světle modrá, bez tygrování či mramorování. Oči jsou měděné nebo oranžové.

V některých zemích se občas pro udržení správného typu využije krev modrých perských koček a černých britských koček.

 • Černá britská krátkosrstá kočka

Srst je uhlově černé barvy bez jakýchkoli bílých chlupů. Při slunění černá barva získá hnědavý odstín, který je ovšem nežádoucí. Nazrzlá srst se vyskytuje u koťat, ale zmizí do 6 měsíců věku. Oči má černá britka zlaté, oranžové nebo měděné barvy.
Černé kotě se může vyskytnout i ve vrhu želvovinové kočky.

 • Bílá britská krátkosrstá kočka

Čistě bílá srst je velmi žádaná a ceněna. Nesmí mít jakýkoli šedý nebo žlutý odstín. Barva očí je oranžová nebo modrá, u variety s modrýma očima hrozí dědičná hluchota. Zajímavou varietou je jedno oko modré a druhé oranžové, v tom případě se může hluchota projevit na straně s modrým okem.

Bílé kočky zařazené do chovu jsou vyšetřovány BAER testem na odhalení dědičné hluchoty.

 • Krémová britská krátkosrstá kočka

Krémové zbarvení je u britek velmi atraktivní, vloha pro tygrování se může v srsti projevit při extrémních vedrech nebo chladu. Oči jsou povoleny měděné, oranžové nebo barvy roztaveného zlata, oříšková  barva je na závadu. Ideálním spojením pro narození krémového kotěte je modrokrémová samice s modrým nebo krémovým samcem.

 • Modrokrémová britská krátkosrstá kočka

Standard FIFe vyžaduje, aby modrá a krémová barva byly po celém těle rovnoměrně promíšeny a netvořily ohraničené skvrny. Kresba je nežádoucí. Modrokrémové zbarvení je genetickou výsadou zejména samic. Oči mají opět typickou měděnou, oranžovou nebo sytě zlatou barvu. Čenich je modrý.

Chlupy krémové barvy jsou jemnější a srst během línání potřebuje zvýšenou péči.

 • Mramorovaná britská krátkosrstá kočka

Protože vloha pro mramorování je recesívní (ustupující) a v kombinaci s dominantním (tygrovaným) genem se neprojeví, jsou mramorované kočky vzácnější.

Britská kočka s kresbou se vyskytuje v několika barvách a dvou typech:

klasický typ, mramorovaná kresba (classic tabby) – kresba ve tvaru motýlka na lopatkách, od něho běží tři pruhy po hřbetě, na bocích je spirála, na hrudi pruhy tvořící náhrdelník, na zadku tečkování, nohy a ocas jsou kroužkované, na čele kresba tvoří písmeno M.

obláčkový typ, tygrovaná kresba (mackerel tabby) – bez spirál na bocích, kresba připomíná beránky na obloze, kresba podmíněna přítomnosti dominantní alely T, tzv. mourek.

Velice oblíbená je stříbřitá černě mramorovaná britská krátkosrstá s klasickou kresbou zvaná whiskas. Má zřetelnou, sytou, uhlově černou kresbou na stříbrošedém podkladě. Oči jsou zelené nebo oříškové, čenich červený nebo černý.

Britská krátkosrstá kočka BRI je podle standardu FIFe zařazena do skupiny III – krátkosrsté a somálské

 • Želvovinová britská krátkosrstá kočka

Tortie neboli želvička má stejnoměrně rozdělené skvrny v barvách černé, červené a krémové, případně modré a krémové. Želvovinové zbarvení mají téměř výhradně samice. Variety s bílou mají navíc bílou barvu ve třech různých poměrech:

bicolor – bílá barva pokrývá 1/4 až 1/2 těla
harlekýn – bílá je na více než 1/2 těla
van – bílá kočka se zbarveným ocasem a skvrnami na hlavě

 • Skvrnitá britská krátkosrstá kočka

Atraktivní sytá tečkovaná kresba připomínající zbarvení divokých malých koček. Nejčastější variantou je stříbřitá černě skvrnitá a červená skvrnitá. Standard klade důraz na pravidelné rozmístění skvrn. Na čele se opět vyskytuje charakteristická kresba ve tvaru písmene M.

 • Dvoubarevná britská kočka

Ideálním jedincem dvoubarevné britky je bicolor s bílou max. do poloviny těla a druhá barva zároveň nesmí pokrývat více než 2/3 těla, přičemž zbarvení má být symetrické po obou stranách. Žádoucí je bílá lysina ve tvaru písmene V. Druhá barva je možná – černá, modrá, červená, krémová, čokoládová a lila.

 • Kouřová britská krátkosrstá kočka

Tajemstvím neobyčejné kouřové srsti je jednobarevná (černá, modrá, čokoládová,lila) krycí srst a bílá nebo světle stříbřitá podsada. Oči jsou sytě zlaté, oranžové nebo měděné.

 • Britská krátkosrstá kočka činčila

Kočka má bílou podsadu a pesíky s černými špičkami, při pohybu vzniká efekt třpytivé srsti. Tiping je rovnoměrně rozložen na horní části těla. Jako jediné britky mají oči sytě zelené a černě vroubené.

Odkazy:

Standart plemene podle FIFe – anglicky, německy, francouzsky.

Pošlete článek do světa: