Bengálská kočka je poměrně nové plemeno vyšlechtěné v USA, do České republiky byla přivezena roku 1994. Pro zajímavost 1. vydání Velké knihy o kočkách z roku 1992 uvádí max. 200 jedinců žijících v USA.
Bengálská kočka je naplněný chovatelský cíl
Toto krásné plemeno bylo vyšlechtěno s cílem získání společenské kočky s milou povahou a zároveň zachování divokého vzhledu asijské kočky bengálské.
Spáření samice divoké bengálské kočky s žíhaným domestikovaným kocourem přineslo kýžený výsledek a plemeno bengálská kočka bylo roku 1998 uznáno Mezinárodní organizací FIFe.
Povaha vznešené šelmy
Jedná se o výborného aktivního a temperamentního společníka, který s dalšími kočkami i psy vychází dobře, ovšem divoká krev a pudy šelmy se začnou projevovat ve společnosti hlodavců a ptáků. Pozor tedy na ostatní domácí mazlíčky!
Svalnaté tělo lovce
Po svých divoce žijících předcích zdědila bengálka dlouhé, štíhlé a svalnaté tělo s dominantním dlouhým ocasem. Krátké nohy s velkými kulatými packami jsou zajímavé tím, že zadní pár je mírně kratší a kočka tak působí plíživým dojmem.
Bengálská kočka má nádherné velké kulaté oči zlaté nebo zelené barvy. Ouška na velké hlavě s krátkým nosem, jsou malé až středně velké.
Výrazná divoká kresba
Plemeno označované jako BEN je nepřehlédnutelné díky své husté, hedvábně měkké krátké až středně dlouhé srsti s velmi výraznou kresbou – rovnoměrně rozdělenými nebo do svislých pruhů seřazenými skvrnami.
Bengálská kočka BEN je podle standardu FIFe zařazena do skupiny III – krátkosrsté a somálské
Přípustné barevné varianty v chovu Bengálské kočky:
- Brown tabby – black marbled/spotted – černě mramorovaná/tečkovaná (rozetová)
- Seal sepia – sépiová tečkovaná/mramorovaná (rozetová)
- Snow – sněžná mramorovaná/tečkovaná (rozetová)
- Seal milk – norčí mramorovaná/tečkovaná (rozetová)
Rozety jsou tmavé skvrny se světlejším středem.
U koťat se díky hrubé dětské srsti skvrnění ztrácí a objevuje se ve 3-4 měsíci věku.
Kočičí leukémie
Jedním z důvodů prvotní snahy o vyšlechtění nového plemene z divokých bengálských koček je fakt, že u nich byla zjištěna nepřítomnost genu kočičí leukémie. Bengálky jsou tedy proti kočičí leukémii imunní a jsou tímto naprosto jedinečné.
Odkazy
Databáze chovatelských stanic Bengálských koček.
Standart plemene podle FIFe – anglicky, německy, francouzsky.