Welch Corgi Pembroke

Trpasličí pes z Walesu

Roztomile robustní a velmi aktivní plemeno Welsh Corgi Pembroke je pastevecké plemeno původem z  jihozápadního Walesu, konkrétně z oblasti Pembroke, což prozrazuje i samotný název plemene.

I třetí jméno má svůj význam – Co rgi znamená ve welštině trpasličí pes. Výrazným rysem, patrným hned na první pohled, jsou krátké nohy. I přes to dokáže tento houževnatý pes běhat velmi rychle a vytrvale.

Standardní výška je pouhých 25-30 cm a váha do 12 kg. Už jen podle těchto parametrů je jasné, že to není jen tak ledajaký pastevecký pes. V současnosti je využíván spíše jako společenské plemeno a svou energii rád vybíjí při aportování a je rovněž velmi zdatný v agility.

Inteligentní plemeno

WCP je chytrý pes, který se velmi dobře učí nové povely. I přes svou malou výšku má obranářské sklony, je proto důležitá jeho socializace již od útlého věku. Rád si hraje s dětmi a je plně oddaný své rodině.

Liščí hlava

Hlava plemene připomíná tu liščí a to díky protáhlé zužující se tlamě a stojatým, na vrcholku mírně skoseným uším. Krásné kulaté oči korespondují s barvou srsti. Ocas má přirozeně velmi krátký.

Před nepřízní počasí je plemeno chráněno středně dlouhou srstí s velmi hustou podsadou. Standard dovoluje barvy srsti – jednobarevná červená, sobolí, jelení, černou s pálením, bílé znaky na končetinách, na hrudní kosti a krku. Bílá je povolena v malém množství na hlavě a tlamě.

Životní podmínky

Welsh Corgi Pembroke může být bez problému chován v bytě, vyžaduje ovšem aktivní vyžití. Časté procházky, aporty a již zmíněné agility dokáží psovi udržet fyzičku a zkrotit jeho temperament. Dávejte pozor na překrmování a následnou obezitu. Je pak lehce náchylný na zdravotní problémy se zády.

Odkazy

Databáze chovatelských stanic WCP.

Standart plemene podle FCI – anglicky.

Copywriting a tvorba webových prezentací ZanetaMoudra.cz.