Máte psa nebo kočku? Andulku či dokonce rybičky? A chcete je naučit vtipným kouskům či jen běžné poslušnosti? Pak čtěte dál. V zahraničí běžná věc, u nás zatím opomíjená metoda, je výcvik zvířat pomocí klikru. Klikr není nic složitého, prostě jen krabička s malým plíškem, který při stisknutí cvakne – klikne. Můžete jej klidně nahradit propiskou či víčkem od zavařovací sklenice.

Oč tedy jde? Vzpomínáte si na I.P. Pavlova a jeho slintající psy? Pokaždé, když nesl psům krmení, tak před tím zazvonil a časem došlo k tomu, že psi slintali jen po zazvonění, aniž by viděli krmení. Tomu se říká operantní podmiňování, psi si vytvořili podmíněný reflex – zvonek = krmení.

Trénink s klikrem

U klikru je tomu obdobně. Než začneme se zvířátkem cvičit, je třeba u něj toto spojení vytvořit. Uděláme to tak, že mu budeme podávat krmení, nejlépe po malých kouscích a vždy před podáním klikneme. Opakujeme to ve více dávkách, vždy klik a odměna. Po několika dnech ověříme, zda již došlo k vytvoření spojení, a to tak, že klikneme ve chvíli, kdy se náš mazlíček zabývá něčím jiným a pokud se na nás ihned podívá s výrazem „kde je odměna?“ máme vyhráno. Výcvik tedy může začít.

Klikr pro psy

Nejlépe se metoda popisuje na konkrétním příkladu, uvedu tedy pro ilustraci způsob, jak naučit psa ležet na koberečku na povel. Položíme před psa kobereček a necháme ho, ať si ho prohlédne. Když pejsek projeví zájem, např. ho očichá, tak klikneme a dáme odměnu. Pes chce samozřejmě další odměnu, a tak se bude snažit přijít na to, jak ji získat. My budeme postupně zvyšovat kritéria pro získání odměny a nakonec docílíme požadovaného cviku a co víc, pes ho bude dělat rád a s nadšením.

Zpět k našemu cviku. Pes začne nejspíš vyskakovat na nás, tvařme se ale nevšímavě a vyčkejme, dokud se zase nezačne zajímat o kobereček, pak opět klik a odměna. Důležité je vždy kliknout ve správný okamžik, kdy pejsek dělá to, co chceme. Postupujeme krok za krokem.

Nezapomeňme pejska při dávání odměny nadšeně pochválit. Postupně pes přejde na kobereček, začne čichat na něm – kdykoli skloní hlavu, následuje klik a odměna. Nakonec se dopracujeme tímto způsobem, říká se mu tvarování, k požadovanému chování, a pes si na kobereček lehne. Po několika úspěšných lehnutích přidáme ke cviku povel, který budeme upevňovat opět, jak jinak, než opakováním.

Učení není mučení

Z vašeho zvířátka se díky této metodě stane nadšený a učenlivý žák, který bude předvádět naučené cviky kdykoli vás spatří, protože odměna je přece skvělá věc. Tentýž princip lze s úspěchem aplikovat i na jiné živočišné druhy. Pokud najdete způsob, jak je odměňovat, vezměte klikr a můžete začít cvičit. Nežertuji, vážně se dají vycvičit i rybičky. Přeji hodně úspěchů a hlavně společné radosti s vaším mazlíčkem.

Nadšený chovatel a biolog.