Rubriky
kočky

Co doma připravit, aby byla kočka spokojená

Každá kočka chovaná v domácím prostředí bude svým lidem přinášet radost ze společného soužití pouze v případě, že bude spokojená. Nezáleží zda máte doma kočičího aristokrata nebo kočku z ulice. Všechny kočky mají víceméně stejné požadavky a potřebují pravidelnou péči i pozornost. Spokojená kočka = klidná domácnost.

Na co se připravit do začátku

Vybrali jste si koťátko vysněného plemene v chovatelské stanici, nebo jste se ujali nechtěného vyhnance v útulku? Pokud už doma nečeká kočičí kamarád, připravte se na změny. Začíná vám nová životní etapa. Ta může být dlouhá i 20 let, spokojená kočka s dobrou péčí se dožívá vysokého věku.

Kočka má jen jeden život a vy jste za něj nyní zodpovědní.

Než si kočku přinesete domů, pozorně se rozhlédněte. Nehrozí novému členu domácnosti nějaké nebezpečí? Zkuste se zamyslet jakoby šlo o batole, které vše strčí do pusy, strhne ubrus ze stolu, prozkoumá otevřené skříňky apod. S tím rozdílem, že tohle kočičí mimi vám vyleze až ke stropu. Už vidíte ty jedovaté pokojové rostliny, vratké skleněné vázy na stolku, nezavřená dvířka od myčky, pračky či trouby, nezabezpečené chemikálie, prací prášky a desinfekční prostředky? Pozor si dejte na otevřené nádoby na odpadky, na plastové tašky a pytlíky. Riziko smrtelného pádu hrozí z nezabezpečených oken a balkónů!

Aby se kočka nenudila

Zejména koťata a mladé kočky jsou velmi hravé. Ale i kočičí veteráni se občas rádi proběhnou za míčkem a oženou se po šňůrce. Než si kočka oblíbí ke hře vybavení vaší domácnosti, nabídněte ji vlastní a bezpečnější hračky. Pokud nemá kočka žádného sobě rovného parťáka ke hře (může být i psí kamarád), o to více bude potřebovat vaši pozornost a dostatek stimulů ke hře.

V obchodech s chovatelskými potřebami bývá nabídka kočičích hraček velice široká. Co se vyplatí koupit:

  • plstěné myšky pro vášnivé lovce
  • míčky z různých materiálů proženou kočku spolehlivě
  • hračky vydávající zvuk zbystří kočce sluch
  • podložky na škrábání pro neposedné drápky

Co naopak můžete sami vyrobit:

  • dřevěnou cívku na provázku
  • papír zmuchlaný do kuličky
  • tyčky s provázkem a peříčky
  • vystačíte si i s korkovou zátkou od vína

Kočky milují výšky

Oproti psům se kočky na vyvýšených místech cítí bezpečně a proto je aktivně vyhledávají. Počítejte tedy s tím, že si vaše kočka ustele zrovna na poličce s porcelánem po babičce. Buďte opět o krok napřed a uvolněte svému kočičímu mazlíčkovi vybrané plochy.

Společný domov se vám vyplatí obohatit také o speciální kočičí nábytek – škrábadla a šplhadla, tzv. kočičí stromy. Vybírejte podle předpokládané velikosti vaší kočky v dospělosti, tak aby byl dostatečně stabilní a pevný. Vysoká šplhadla lze upevnit ke stropu nebo i ke stěně. Použít můžete opracované stromy, potahy vyrobit z koberců, polštáře s pevné odolné látky a celý strom omotat pevným sisalem. Pokud si na výrobu sami netroufáte, nabídka specializovaných firem je už i u nás docela velká a často vysoce kvalitní.

Základní potřeby – jíst, pít a vylučovat

Pro podávání jídla a dostatečný přísun čerstvé vody budete potřebovat několik misek. Volte mělké a široké. Kočičí fousky jsou na okraje misek citlivé. Misky udržujte průběžně v čistém stavu, denně je vymývejte horkou vodou bez použití saponátu. K zajištění stále čerstvé vody můžete zakoupit vodní fontánku, ta výtečně přispívá k dodržování pitného režimu.

Kočičí záchůdek je nezbytnou součástí výbavy. Opět se při výběru orientujte podle očekávané dospělé velikosti své kočky. Volit můžete také variantu rohovou, toaletu s krytem, nebo otevřenou. Některým kočkám však můžou sklápěcí dvířka na toaletu vadit. Stelivo sypejte vždy ve vyšší vrstvě, kočky rády své výkaly zahrabávají hluboko.

Pelíšky na dobrou noc i denní snění

Kočky spaní milují. Koťata prospí klidně i 18 hodin. Potřebují proto pohodlný pelíšek na klidném místě. Kupte pro začátek jen jeden pelíšek a pozorujte, kde vaše kočka ráda uléhá. Často totiž člověk míní a kočka si jde stejně za svým. Najdete ji spokojeně spát zcela určitě ve své posteli, na vašem oblíbeném místě na gauči, v křesle, v botníku, v nákupní tašce, na pračce, v umyvadle, na stole, v malé krabici, do které se přece nemůže vejít…

 

 

Rubriky
bengálská kočky mainská mývalí přehled CHS

CHS Disguised Angel*CZ

CHS Disguised AngelCZ

O nás:

Jsme malá CHS sídlící v krásném prostředí Jizerských hor.Naše kočičky s námi žijí v rodinném domku se zahradou, kde mají voliéru, z níž mohou bezpečně pozorovat svět kolem. Mají celodenní péči, žijí pohromadě s našimi malými dětmi a proto ani koťátka od nás v novém domově jen tak něco nepřekvapí. Já jsem si vybrala plemeno Maine Coon a pro „bengálky“ se nadchl můj syn Jakub.

Náš plán je odchovávat nejen typové jedince,ale hlavně kamarády se skvělou povahou, kteří budou svým novým pánům dělat jenom radost a nic je v novém domově nepřekvapí.


web: www.disguised-angel.cz

jméno: Vendula Šimonová

e-mail: tokomiom@seznam.cz

město: Desná v Jizerských horách

chovaná plemena: mainská mývalí, bengálská

Rubriky
kočky mainská mývalí přehled CHS

CHS Nelly Ness*CZ

NellyNessO nás:

Před více jak 15 lety jsme doma podlehli kouzlu polodlouhosrstého domácího kocoura, který byl svébytnou a inteligentní osobností. Po celou dobu jsme pokukovali po všech plemenech a pouze jedno splňovalo naše představy – Mainská mývalí. A tak v roce 2008 přišel do naší domácnosti první „main“ a s ním i chuť se věnovat rozvoji tohoto krásného plemene.

Kočičáci žijí s námi v domácnosti – přesněji mi s nimi v jejich a jednou za čas se u nás narodí koťátka, kterým se snažíme dát maximum veškeré péče, tak aby v nových domovech z nich měli radost a byli jim dokonalými společníky. Naše kočičáky můžete potkat i na výstavách, kde nám dělají radost a sem tam něco vyhrají … ale není to pro nás prioritou. Prioritou je hlavně mít a vychovávat zdravé, sebevědomé a extrovertní zástupce toho to plemene.


web: www.mainskamyvali.cz

jméno: Jana a Adéla Justovy

e-mail: nellyness.mainecoon@gmail.com

město: Praha

chovaná plemena: Mainská mývalí kočka

Rubriky
kočky mainská mývalí přehled CHS

CHS Sudden Blazing, cz

O nás:

Chovateli jsme se stali neplánovaně, spíše „to“ přinesl život. Kočky chováme, protože je zbožňujeme! Nemáme žádné klece ani oddělené místnosti, naše kočky jsou naši kamarádi a žijí s námi spoleně v bytě, spějí s námi v posteli apod, byt je jim naprosto přizpůsoben a to tak, aby měly vše co potřebují a aby byly šťastné.

Kastrované kočky ze stanice „nevyhazujeme“, všechna naše zvířata zůstávají u nás i když už nemají potomky! Koťátka neprodáme každému kdo přijde, ale snažíme se vybírat ty nejlepší lidi a ty nejlepší domovy.


web: www.suddenblazing.estranky.cz

jméno: Lenka Koblížková

e-mail: kelkerke@seznam.cz

tel: 605422775, 604593882

město: Praha (Louny)

chovaná plemena: Mainská mývalí kočka, kočka domácí

 

Rubriky
kočky mainská mývalí přehled CHS

CHS Perla Moravy, cz

O nás:

Prozatím malá CHS ležící v srdci Litovelského Pomoraví, která se postupně bude rozrůstat.


web: www.perlamoravy.cz

e-mail: Milerova.Z@seznam.cz

město: Bílá Lhota – Měník

chovaná plemena: Mainská mývalí kočka