Rubriky
Pes zdraví

Jak venčit psa během deštivého podzimního počasí

Ať venku svítí sluníčko, mrzne, nebo prší, pejsek zkrátka potřebuje vyvenčit. Občas mrzutě sledujeme husté dešťové kapky bubnující o okenní parapet a venčení našich čtyřnohých miláčků odkládáme na neurčito. Bohužel, i pejsci mají své potřeby, a to bez ohledu na počasí. Samozřejmě nepříznivé počasí s sebou přináší i důslednější hygienu, problémy s mokrou srstí a také možností prochladnutí. Jak tedy vyzrát na deštivé podzimní počasí?

Problémy s mokrou srstí

Někteří pejsci jsou svými páníčky natolik rozmazleni, že odmítají do deštivého počasí vystrčit čumák. Protože jsou dny, kdy prší několik hodin i dní v kuse, musíme pejsky patřičně přemlouvat, aby se vyvenčili. Dle odborníků není problém, když pejsek zmokne. Problémy nastávají v momentě, kdy pejsek zůstane mokrý. Kromě toho, že si domů přivedeme pejska se zplihlou srstí, hrozí i závažnější zdravotní komplikace. Pokud pejskovi srst důkladně nevysušíme a pejsek je nadále vystavován chladu, větru, průvanu, hrozí onemocnění dýchacích cest nebo močového měchýře. Mokrá srst je také zdrojem nečistot, které se neustále hromadí. Postupně se tak může rozvinout infekce kůže. Srst slábne, plstnatí a může začít vypadávat.

Jak nejlépe vysušit psí srst?

pes podzim venčení
venčení psa na podzim

Zatímco vykoupat pejska zvládne každý, sušení je doslova kámen úrazu. A to především u dlouhosrstých plemen. Pod pojmem sušení srsti si nemůžeme představit pouhé otření ručníkem nebo krátký pobyt u topení. Není to ani zběsilé foukání fénem na vystresovaného pejska. Pokud je deštivé počasí dlouhodobé, je vysoušení srsti naprostý základ. Pejska důkladně osprchujeme, vyčešeme nečistoty a vymačkáme z něj přebytečnou vodu. V první fázi srst sušíme ručníkem. Pro precizní sušení srsti používáme fén a kartáč se zahnutými drátky. V ideálním případě by měla být rovná srst, která se necuchá a nekrepatí.

Praktické psí oblečky

S příchodem podzimu je vhodné zakoupit pejskům praktické oblečky. Každému pejskovi postačí pár teplých kousků, které ho zahřejí a ochrání před větrem a deštěm. Vybíráme především kvalitní a funkční materiály, kterými jsou hlavně šusťákovina, fleece nebo softshell. Neméně důležitý je také střih. Ideální obleček do deštivého počasí by měl zakrývat celý hřbet, být opatřen kapucí. Nákup psího oblečení také závisí na konkrétním pejskovi. Mladí a silní pejsci, kteří se mohou venku dostatečně hýbat, se dokážou dobře zahřát sami, stejně tak jako pejsci s dlouhou a hustou srstí. Opakem jsou potom štěňátka, starší a krátkosrstí pejsci. U těchto chlupáčků bychom neměli ponechat nic náhodě a na každou procházku je obléci do slušivého a především hřejivého oblečku.

 

Článek pro vás vznikl ve spolupráci s VšeProPejska.cz

 

Rubriky
Pes zdraví

Jaké nástrahy čekají venku na psa na podzim

Podzimní dny nejsou jen šedivé a deštivé. Podzimní sluníčko dokáže zpříjemnit kdejakou vycházku, zvedne nám náladu a vybízí k venkovním radovánkám. Pokud si chcete s vaším pejskem užít ještě poslední záchvěvy léta, měli byste však mít na paměti, že podzimní počasí i příroda dokážou být zrádné a na pejska čekají nemilé nástrahy.

1. Proměnlivá teplota

Velkým problémem souvisejícím s příchodem podzimu je především nestálá teplota. Zatímco ráno se teploty šplhají jen pár stupínků nad nulu, odpoledne se sluneční paprsky opírají silněji a teplota narůstá na příjemnou dvacítku. V takovém případě máme my i naši čtyřnozí kamarádi zaděláno na nepříjemné zdravotní komplikace. Ty se týkají především pejsků žijících hlavně v bytě a pejsků malého vzrůstu. Tito pejsci jsou náchylní k měnící se teplotě a často se potýkají s nachlazením. Příznaky nachlazení jsou podobné jako u nás u lidí. Objeví se kašel, rýma, teplota a není radno onemocnění podcenit. Pejsek v takovém případě dostává sirup na kašel a dodržuje klidný režim. Ještě než udeří první chladné dny, je vhodné pejsky vybavit teplými oblečky v podobě vestiček, mikin nebo nepromokavých bund pro psy.

2. Zákeřní parazité

Teplé podzimní dny a dostatečná vlhkost jsou ideálními podmínkami především pro klíšťata. Pokud pejska berete do lesa na houby nebo podnikáte dlouhé vycházky do přírody, měli byste být zvláště opatrní. Nakažené klíště může pejska infikovat lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Doporučuje se proto používat vhodná antiparazitika v podobě sprejů, pipetek nebo obojků. Na přelomu léta a podzimu mohou na psy útočit i malé larvy – svilušky. Psům do kůže vypouštějí agresivní sliny, které narušují tkáň. Na postiženém místě se pak vytvoří svědivé puchýřky.

3. Déšť a bláto

Déšť a bláto bezesporu patří k podzimu. Málokdy si však uvědomíme, že přílišná vlhkost a špína napáchají škody především na srsti našich psích miláčků. Nejen že věčně mokrá srst plstnatí a ztrácí zdravý lesk, ale usazené nečistoty mohou způsobit rozsáhlé záněty kůže. Pokud se váš pejsek rád válí v kalužích a blátě, je nutné se pravidelně starat o jeho srst. Ušpiněná srst pejska svědí, pejsek se neustále škrábe a způsobuje si drobné ranky. Po opětovném vykoupání se v kaluži se ranky mohou díky nečistotám zanítit a dochází k infekci.

 

Článek pro vás vznikl ve spolupráci s VšeProPejska.cz

 

Rubriky
Pes zdraví

Jak vyzrát na zápach z tlamy u psa?

Každý chovatel se jistě rád pomazlí se svým čtyřnohým mazlíčkem. Ne každé láskyplné objetí s pejskem však musí být vždy příjemné. Zvláště pokud jej doprovází silný zápach ze psí tlamy. Hygiena ústní dutiny psa je stejně důležitá jako u nás u lidí, a proto bychom ji rozhodně neměli zanedbávat.

Co způsobuje zápach ze psí tlamy?

Zápach z tlamy může být způsoben několika základními faktory. Může jej způsobit krmivo nebo sušené pamlsky pro psy, které v mnoha případech nevoní příliš vábně. V tomto případě však zápach zanedlouho odezní. Větší problém nastává v případě, kdy se psům tvoří velké množství zubního plaku, nebo mají problémy s dásněmi. V takovém případě může být zápach z tlamy natolik silný, že nemůžeme vydržet s naším psem v jedné místnosti.

zápach z tlamy u psa
nepříjemný zápach z tlamy u psa

Co je to zubní plak?

Zubním plakem označujeme vrstvu bakterií, která se tvoří na povrchu každého zubu. Slabá vrstva plaku je zcela přirozená a vytvoří se i zanedlouho po profesionálním čištění. Pokud však zubům nevěnujeme dostatečnou péči, vrstva plaku sílí, bakterie se množí a zápach se stupňuje. Množící se bakterie se dostávají pod dáseň směrem ke kořeni zubu a dochází k postupující infekci. Dásně se takto uvolňují a do prostoru pod nimi se dostávají zbytky jídla, které zde laicky řečeno zahnívají.

Díky zubnímu plaku také dochází ke vzniku zubního kamene, který je výsledkem působení minerálních látek obsažených ve slinách. Dá se říci, že zubní plak postupně tvrdne a na jeho povrchu se bakterie lépe uchytí. Ať už je na zubech přítomen zubní plak, kámen nebo infekce, výsledkem je právě silný zápach z tlamy.

Pravidelná péče – cesta ke zdravému chrupu

Tak jako pečujeme o psí srst, drápky nebo uši, je také nutné pečovat o psí chrup. A to především pravidelně. Bez zubního kartáčku a pasty se neobejdete. Důležité je vybrat správnou velikost kartáčku, která se dostatečně přizpůsobí chrupu vašeho pejska. Na výběr jsou klasické kartáčky nebo gumové kartáčky, které je možné si navléknout na prst. Tento typ je ideálním řešením pro pejsky, kteří si zuby čistí neradi a z této procedury mají strach. Zapomeňte také na klasickou pastu s fluorem. Ta žádného pejska nenadchne a čištění rozhodně nebude efektivní. Vybírat můžete z celé řady ochucených past. Ideální jsou ty s masovou příchutí. Odborníci doporučují čistit zuby jednou až dvakrát za týden. Čistíme vždy směrem od předních zubů ke stoličkám. Každý zub pečlivě čistíme od kořene směrem dolů.

Dentální pamlsky a hračky

Pokud pejska nechcete trápit kartáčkem a pastou, doporučuje se využívat dentální pamlsky nebo hračky, díky kterým si pejsek nejen posiluje zuby, ale také čistí mezizubní prostory.

 

Článek pro vás vznikl ve spolupráci s VšeProPejska.cz

Rubriky
Pes zdraví

Pes a alergie – jaké druhy alergie může pes mít? Jak jim předcházet a jak je léčit?

Alergie v současné době představuje velké zdravotní potíže pro lidi, ale i pro naše čtyřnohé miláčky. Někteří se s alergií potýkají v určitém ročním období, jiní s ní bojují po celý rok. Bez vhodných antihistaminik si někteří z nás nedovedou představit romantickou procházku přírodou, jiní se musí omezovat v jídle nebo se vyhýbat jiným podnětům. Proto je nutné všímat si podobných projevů i u pejsků a případné zdravotní potíže konzultovat s odborníky.

Nejčastější projevy alergie

Rozpoznat alergii na samém počátku není zrovna jednoduché. Mnohdy se snažíme hledat příčiny jinde, a nezřídka musíme vyhledat radu odborníka. Alergie představuje nepřiměřenou reakci imunitního systému na určitý podnět. Typickým projevem, se kterým se potýká každý alergický pejsek, je úmorné svědění kůže. Pejsek se neustále škrábe, důsledkem čehož často dochází k lokálním zánětům kůže. Nejčastěji se svědění projevuje v meziprstí, na hlavě, na krku, na uších a na břiše.

Nejčastější alergeny u psa

Nejčastěji se u psů i koček objevuje alergie na bleší sliny, alergie na okolní prostředí (atopie) a alergie na jednotlivé složky potravy. U alergií zatím nejsou známy žádné rasové predispozice a včasnou diagnostiku stěžují i opožděné reakce. K výše popsaným projevům dochází buď bezprostředně po kontaktu s alergenem, nebo reakce objevující se po několika hodinách i dnech.

Potravinová alergie

Tento typ alergie je v mnoha směrech specifický a přijít na kloub tomu, co alergii vyvolává je opravdový oříšek. Alergie na určitou potravinu se neprojevuje hned, uvádí se až po dvou letech přijímání alergenu. Kromě svědění kůže se u pejska vyskytují trávicí potíže, průjmy, zvracení, zarudlá kůže s postupnou ztrátou srsti. Mezi nejčastější potravinové alergeny patří bílkovina kravského mléka, hovězí maso, ryby, vejce, obiloviny, průmyslově vyráběná krmiva. Naprosto důležité je nastavit přísný dietní režim, kdy z potravy musíme daný alergen zcela vyloučit. Chovatelé mohou pejsky krmit hypoalergenními granulemi nebo připravovat krmivo doma. To je však náročné nejen na čas, ale i na finance.

Alergie na pyl

S pylovou alergií se u psů nesetkáváme tak často, jako u lidí, ale přesto se u některých pejsků zdravotní problémy s příchodem jara začínají objevovat. Venčit takového pejska na louce, v parku i na zahradě může být velice nepříjemné, mnohdy nemožné. Mezi nejčastější projevy patří kromě úporného drbání a svědění kůže také pálení v očích a kýchání. V první řadě je nutné omezit kontakt s alergenem. V případě pylové i jiné alergie, je nutná návštěva veterináře, který může pejskům předepsat vhodná antihistaminika i kortikoidy a antibiotika v případě rozsáhlých kožních projevů.

Článek pro vás vznikl ve spolupráci s VšeProPejska.cz

Rubriky
Kočka Pes zdraví zdraví

Zevní antiparazitika pro domácí mazlíčky

S jarním obdobím každoročně řešíme ochranu našich zvířecích mazlíčků proti nezvaným parazitům. Většina antiparazitik patří do kategorie vyhrazených léčivých přípravků a každý prodejce musí být proškolen a získat povolení od ÚSKVBL (Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv). Antiparazitika můžete koupit i on-line v různých e-shopech, ale také v kamenných petshopech a u veterinářů, kde získáte odbornou radu přímo pro potřeby vašeho konkrétního zvířete.

Jak přípravek vybírat

Základním kritériem pro výběr přípravku je samozřejmě druh zvířete, jeho věk a hmotnost. Pozor na záměny! Některá antiparazitika určená pro psy mohou být pro kočky toxická, stejně jako pro králíky. Aplikace může být také zátěží pro zvířata nemocná a podvyživená.

Dávkování antiparazitik

Dávkování je potřeba dodržovat přesně podle doporučení. Poddávkováním účinných látek nedosáhnete kýženého účinku a peníze jen vyhodíte do koše, v horším případě si zaděláte na rezistenci na parazity. Naopak předávkování s sebou nese rizika nežádoucích účinků a zdravotních komplikací.

Způsob aplikace antiparazitik a omezení

  • S čerstvě ošetřeným zvířetem si dejte mazlící pauzu. Zejména dohlédněte na děti, aby nepřišly do styku s aplikovaným přípravkem.
  • Nenechte vodumilovné psy v prvních dnech po aplikaci se koupat v povrchových vodních tocích. Většina přípravků proti blechám a klíšťatům je pro vodní organismy toxická.
  • Zvíře nekoupejte šamponem těsně před ani po aplikaci. Účinnost přípravku je totiž závislá na vrstvě kožního mazu. Vyčkejte cca 2-3 dny.
  • K aplikaci spot-onu volte místo, na které si zvíře nedosáhne a nemá možnost si přípravek olíznout. Ideální je mezi lopatkami. Odhrňte chlupy a vodičku nakapejte na kůži, nevtírejte – můžete podráždit pokožku.

Při správném výběru a následné aplikaci je účinnost většiny antiparazitik poměrně vysoká a výskyt nežádoucích reakcí velmi nízký. Pokud jste prevenci podcenili a už máte parazity doma, přečtěte si jak bojovat např. s invazí blech v domácnosti v článku Účinný boj s parazity.