Rubriky
Pes výstavy

Den D – první výstava

Peaked hairstyle [Banjo, English Setter]
dgarkauskas via Compfight
Konečně se blíží den D – vaše první výstava. Zvládli jste výstavní přípravu (stejně to „naostro“ bude úplně jiné, než trénink doma), máte připraveného psa (kondice i vnější úprava v závislosti na plemeni),
máte přihlášeno a nastal předvečer před dnem D. Jak se připravit a co nezapomenout? Hlavně doma nezapomeňte očkovací průkaz s platným očkováním dle požadavků v propozicích k výstavě – pokud ho nebudete mít, nepustí vás přes veterinární přejímku. Rodokmen je také dobré mít s sebou, a to pro případ, že byste dosáhli pěkného umístění a chtěli si nechat výsledek zapsat do PP, jinak jej k ničemu nepotřebujete. Myslete, prosím, na to, že se jedná o společenskou událost a je vhodné se slušněji obléknout, předvádění v džínách a vytahané mikině opravdu není to pravé, i když je to bohužel často k vidění.

Před zahájením výstavy je nutné obstarat si výstavní číslo – to buď zajišťuje výstavní kancelář, nebo je k vyzvednutí v kruhu před začátkem posuzování. V každém případě hned po vstupu do výstavních prostor přes veterinární přejímku hledejte stánek s katalogy, tam vám poradí, co dál.

Výstava je hlavně o čekání…

A na to se připravte. Než na vás přijde řada, budete se pravděpodobně pár hodin nudit, v lepším případě ještě dopřipravovat psa (česání, apod.). Vezměte si s sebou skládací židličku (pro vás), pro psa deku na ležení (nebo ideálně klec nebo upravovací stůl), aby si při čekání měl kde odpočinout. Sbalte výstavní vodítko, misku na vodu, pokud potřebujete tak věci na úpravu psa či sebe a nějaké pamlsky, těch není nikdy dost.

Buďte v klidu, ale připraveni

Snadno se to řekne, hůře udělá, ale snažte se nebýt nervózní, nebo to přenesete na psa. Času je opravdu dost, počítejte, že v kruhu rozhodčí posoudí v průměru max. 10 psů za hodinu. Hlídejte si čísla před vámi, buďte před kruhem nastoupení v momentu, kdy se posuzuje jeden nebo dva psi před vámi (případně třída před vámi, pokud v ní je více psů). Hlídat nástup je vaše povinnost, a pokud tam nebudete včas, žádné velké vyvolávání a čekání opravdu nečekejte, přejde se na následující čísla. Do kruhu potřebujete většinou jen desky s diplomem a posudkovým listem, pokud jste je dostali u katalogů nebo při rozdávání čísel. Pokud ne, dostanete je až při posuzování.

Rozhodčí většinou dostatečně srozumitelně řekne, co od vás chce, případně vždycky můžete upozornit na to, že vystavujte poprvé. Po posouzení by vám rozhodčí nebo vedoucí kruhu měl říct, jak jste dopadli. Pokud dál nepostupujete, dostanete do ruky desky s posudkem, pokud postupujete, hlídejte si, až bude rozhodčí vyvolávat čísla pro další soutěž. Hodně štěstí!

Rubriky
Pes výstavy

Příprava na postoj a posuzování

dog show
Photo Credit: dog.happy.art via Compfight cc

Naposledy jsme si povídali, jakým způsobem připravit psa na předvedení v pohybu. Teď se podíváme hlavně na přípravu výstavního postoje a na samotný proces posuzování.

Obecně by měl mít pes při výstavním postoji hrudní končetiny rovnoběžně (v pohledu z profilu v zákrytu), zadní končetiny by měly být opravdu jen mírně za tělem tak, aby nárt (část zadní nohy nad tlapkou) tvořil se zemí úhel 90 stupňů. Na výstavách (často u ruských vystavovatelů) vidíme psy se zadními nohami příliš za tělem, a to není dobře. Často to může být výsledkem umělého nácviku výstavního postoje v tzv. blocích.

Nastudujte fotky a videa výstavního postoje vašeho plemena, ten se často u jednotlivých plemen liší. Některá plemena stojí v postoji s oporou (přidržení hlavy a ocasu v určité poloze), některá na volno (pouze kontrola vodítkem). Základním pravidlem je při každém zastavení kruhu si psa srovnat do postoje – nejprve srovnáme přední část těla, pak zadní nohy (každou zvlášť). Pejsci profíci jsou schopni zaujmout správné postavení třeba jen na povel bez nutnosti zásahů handlera.

Pes by měl stát v postoji nejen při posuzování (na zemi či na stole – podle velikosti plemene), ale také po celou dobu, kdy čekáte, až rozhodčí posoudí i ostatní psy, kteří jsou s vámi ve třídě.

Při posouzení bude rozhodčí na psa sahat, tedy je vhodné na tuto skutečnost psa připravovat. Až budete mít vypilovaný postoj, začněte různě psovi přejíždět rukama po těle i po nohou, u psů nezapomeňte i na varlata, která bude rozhodčí kontrolovat zcela určitě. Připravte se i na ukázání zubů – prsty jedné dlaně podložte psovi bradu, druhou rukou mu opatrně ohrňte pysky na jedné i druhé straně, pak ukažte všechny řezáky.

Tréninku postoje i pohybu věnujte dostatečné množství času, samotné předvedení totiž tvoří polovinu nebo i možná trochu více z celkového ohodnocení na výstavě.

Rubriky
Pes výstavy

Připravujeme se na výstavu – trénujeme pohyb a vedení

V minulém článku jsme si pověděli, jak vybrat první výstavu. Než se na ní osobně vydáte, neuškodí trocha přípravy – jak vašeho pejska, tak vás. Přípravu nepřehánějte, ať psa neznudíte ještě předtím, než se na nějakou výstavu podívá. Pět minut denně bohatě postačí. Také raději počítejte s tím, že to, co natrénujete doma, v cizím prostředí a stresu nebude stoprocentní. Přeji hodně trpělivosti.

Výstavní vodítko a vedení

Výstavní vodítko je povětšinou tenká šňůrka, která má na konci stahovací mechanismus, který funguje jako obojek (občas s podkrčníkem či řetízkem). Nejobyčejnější výstavní vodítka jsou kulaté nylonové provázky různého průměru a délky, případně vodítka z placatého tkalounu. K dostání jsou také vodítka kožená.

Vodítko vybíráme podle barvy psa. Mělo by být nenápadné, pokud ho třeba pustíte a bude viset volně vedle psa v postoji. Na černého psa tedy černé, na bílého bílé, apod.

Opět zabrouzdejte na YouTube a prohlédněte si videa, jak se předvádí vaše plemeno, u každého plemene je to trochu jiné. Tam také nastudujte vedení vodítkem – některé plemena se vodí tzv. spodním vedením (vodítko pod bradou či před uchem), některá horním vedením (klasicky vzadu na krku za ušima), u některých je to možné obojí, ale často je jedna z variant méně estetická.

Pokud je vodítko příliš dlouhé, v žádném případě si volný konec neomotáváme kolem dlaně či jej nedržíme v druhé ruce (pravé) – to opravdu působí nehezky, raději jej schováme v dlani levé ruky, kterou psa vedeme.

Pohyb ve výstavním kruhu

Ve výstavním kruhu se pohybujeme proti směru hodinových ručiček, psa na výstavním vodítku máme uvnitř, tzn. v levé ruce. Pohybujeme se takovou rychlostí, aby pes plynule klusal (pokud standard neříká jinak), neměl by táhnout ani poskakovat.

Na výstavě po vás bude pravděpodobně rozhodčí chtít vidět pohyb „tam a zpět“ po diagonále – v praxi si dejte pozor, ať opravdu běžíte od rozhodčího přímo (a ne někam úplně pryč :), a zpět.

Pokud běžíte sami, otáčejte na konci diagonály psa kolem svého těla plynulým pohybem a nazpět běžte přímo čelem k rozhodčímu (a zastavte včas, abyste jej neporazili). Pokud poběžíte ve dvou, psi by měli běžet vedle sebe tam i zpět (tzn. jeden z handlerů si bude muset přendat psa do pravé ruky).

Příště si povíme něco k výstavnímu postoji.

Rubriky
Pes výstavy

Průvodce vystavováním pro začátečníky – vybíráme první výstavu

ExpoCan 2008
Většina z nás si pořizuje psa s tím, že na výstavy chodit rozhodně nebude. Pak si řeknete, že když už jste si toho „papírového“ psa koupili, tak ho aspoň necháte uchovnit, no a před uchovněním byste raději zkusili navštívit jednu výstavu…a je to.

A tady už začíná rozhodování, kam vyjet. Pro laika je výstava jako výstava, ale ve skutečnosti jsou mezi výstavami rozdíly.

Výstavy se dělí na mezinárodní (zadávání mezinárodních a národních titulů), národní (zadávání národních titulů), pak jsou menší výstavy krajské a oblastní. Chovatelské kluby (zastřešující konkrétní plemena) pořádají výstavy speciální a klubové (na některých z nich se také zadávají národní tituly). O titulech si blíže můžeme povědět někdy příště. Termíny výstav najdete na stránkách českomoravské kynologické unie, která v České republice zastřešuje kynologii. Dost teorie, teď trocha praxe.

Kdy a kam tedy vyrazit na první výstavu?

Z osobní zkušenosti vím, že čím dřív se začne, tím lépe je pes tvárný. Mladému psovi také rozhodčí ledacos odpustí vzhledem k jeho věku, kdežto dospělý pes, pokud nebude perfektně připraven, má těžko šanci na úspěch. Stejně tak jako první výstavu doporučuji zvolit menší výstavu, ideálně klubovou, kde vás budou mít snahu aspoň trochu „vodit za ručičku“, na mezinárodní výstavě nikoho příliš nebude zajímat, že vystavujete poprvé. Pozor – je třeba myslet dopředu, uzávěrka přihlášek bývá více jak měsíc před konáním výstavy!

Jak se připravit?

Podívejte se, jak se vaše plemeno na výstavách prezentuje, na youtube jsou stovky videí z výstav, stačí zadat anglicky název plemene + heslo show (např. „chinese crested show“) a můžete se vzdělávat. Všímejte si, jakým způsobem se pes předvádí v pohybu v kruhu, jakým způsobem v postoji a trénujte a trénujte. Pokud máte známé, co vystavují vaše plemeno, jejich rady budou jistě nad zlato.