Rubriky
Pes psí potřeby

Pořídit raději obojek nebo kšíry?

Pokud jste se rozhodli pořídit si pejska, jistě začínáte s přípravou psí výbavičky. Nejdůležitější součástí jsou jistě potřeby pro venčení. Možná tápete v tom, zda pejskovi pořídit obojek nebo kšíry. Názory se liší a žádný odborník vám nemůže říci, co bude právě vašemu pejskovi vyhovovat. Každý pejsek je jiný jak po fyzické stránce, tak i po stránce psychické. Jednomu pejskovi vadí těsný obojek, jiný si za žádnou cenu nechce obléknout kšíry. Ideálním řešením je v takovém případě vyzkoušet obě varianty a pejsek sám vám napoví, které řešení je pro něj nejlepší.

Štěně má odlišné potřeby

Příchod nového člena do rodiny znamená spoustu úsilí a trpělivosti, díky které z pejska vychováme poslušného a inteligentního tvora. Právě učení se novým věcem je zprvu složité a založené na metodě pokus – omyl. Každého pejska musíme naučit chodit na vodítku, musí nás na vycházce poslouchat na slovo a neodbíhat příliš daleko. Pro učení se na vodítku je lepší použít obojek. Pejsek se necítí být omezován v pohybu, jako tomu může být v případě psích kšír a je lépe ovladatelný na vodítku.

Jaké výhody má obojek?

  • Lepší komunikace mezi pejskem a jeho páníčkem
  • Každé mírné trhnutí za obojek dává pejskovi jasný signál
  • Manipulace s obojkem je velice snadná a rychlá
  • Obojky je možné sladit s barvou vodítka, či barvou našeho oblečení

Pro jakého pejska je lepší obojek?

Obojek je dobré pořídit v případě malých a středně velkých psích plemen s mírným temperamentem. Obecně řečeno je obojek ideální variantou pro pejsky, kteří tráví většinu času s námi v bytě a chodí pouze na krátké procházky. Zároveň také pro pejsky, kteří na procházce netahají.

kšíry pro psa

Jaké výhody mají kšíry?

  • Kšíry zajistí rovnoměrně rozložený tlak po celé délce páteře
  • Nedochází ke zbytečnému nenamáhání citlivé oblasti krku

Pro jakého pejska jsou lepší kšíry?

Kšíry a postroje jsou vhodné pro větší a velká psí plemena a pro psí sportovce. V praxi tak kšíry pořizujeme psům, se kterými se věnujeme běhání, bojovému výcviku a podobným sportovním aktivitám.

Správný výběr je velice důležitý

Pro běžné nošení jsou vhodné obojky i postroje vyrobené z pohodlných, lehkých, ale přesto odolných materiálů. Důležitý je samozřejmě i výběr velikosti. U obojku i postroje platí jednoduché pravidlo dvou prstů. V praxi to znamená, že pod zapnutý obojek či postroj snadno vsuneme prostředníček a ukazováček.

postroj pro štěně

 

Článek pro vás vznikl ve spolupráci s VšeProPejska.cz

 

Rubriky
Pes psí potřeby

Jak naučit psa chůzi u nohy pomocí halti ohlávky

Naučit psa klidné chůze u nohy může být těžkým oříškem. Psa, který zlobí a tahá na vodítku je výhodné vodit na tzv. „ohlávce“ zvané halti. Nácvik chůze u nohy může výrazně usnadnit a zlepšit ovladatelnost psa. Cílem výcviku s halti je pozdější spolupráce psa i bez využití ohlávky.

Co je halti

Psí ohlávka halti je soustava popruhů, která se nasazuje na krk a přes tlamu psa. Vodítko se připevňuje na očko u tlamy, na rozdíl od klasického obojku. Díky tomu při zatahání vodítka otáčíte hlavou psa a získáváte tak jeho pozornost. Jakmile se pes vrhne vpřed, prakticky se koriguje sám. Není tedy potřeba škubat vodítkem a se psem se přetahovat. Vzhledem k tomu, že má hlavu otočenou směrem k vám, nepoběží tam, kam nevidí. A nyní je čas na odměnu – za dobré chování náleží pamlsek.

Jak s halti pracovat

Ohlávky se prodávají v několika rozměrech, nechte si poradit prodejcem v závislosti na velikosti svého psa. Po nasazení obojkovou část dobře utáhněte – stejně jako jste zvyklí u klasického obojku – na jeden prst a u velkých plemen na dva prsty volnosti. Volný řemínek si pes snadno stáhne.

Pokud se pes vzpouzí a snaží se stáhnout ohlávku z hlavy, pobídněte ho k běhu. Trpělivým výcvikem a odměňováním za žádoucí chování si pes na ohlávku zvykne a zjistí, že když nedělá hlouposti, vůbec mu nepřekáží. Ohlávku používejte při každém venčení, dokud nedosáhnete svého cíle a pes nepřestane na vodítku tahat. Je potřeba vypěstovat zvyk a rutinu, pak teprve můžete sklízet plody svého snažení.

Pozor na prudké trhnutí, vždy reagujte adekvátně k velikost psa, ať nezpůsobíte svému psímu příteli poškození páteře.

 

 

 

Rubriky
Pes psí potřeby

Jak pečovat o psí tlapky

Přestože v našem klimatickém pásmu nejsou zimy zrovna extrémní a sněhu si taky příliš neužijeme, není radno podceňovat vlivy nepříznivého počasí na tlapky našich čtyřnohých kamarádů. Mráz vysušuje nejen vaši pokožku, ale taky pokožku na psích tlapkách a při popraskání se otevřenými rankami dostanou do těla i škodlivé látky a posypová sůl. Jen si představte tu nepříjemnou pálivou bolest soli v otevřené ráně.

Pár rad pro zdravé psí tlapky

Pokud máte plemeno s delší srstí, bude mít tlapky také více zarostlé. Je pak potřeba chlupy mezi polštářky prostříhat. Zamezíte tak nabalování sněhových hrudek při procházce ve sněhu i ulpívání soli. Pravidelně délku chlupů kontrolujte a když je potřeba, opět prostříhejte.

Jako obranu před nepříznivým počasím – mrazem, sněhem, blátem, ale i rozpálenými chodníky a pískem v létě – používejte ochrannou mast. Mastičku rozetřete na polštářky a do oblasti mezi drápky. Používejte mast nejen jako prevenci, ale také jako prostředek pro účinnou regeneraci.

Vyhýbejte se ošetřeným chodníkům – jak už jsem zmínila, posypová sůl a jiné chemikálie nejsou pro psí nožky ničím příjemným. Ve městech je to však dost složité, proto po návratu domů pejskovi tlapky ihned omyjte.

V zimě nechoďte s pejskem na příliš dlouhé procházky, dávejte přednost třeba dvěma kratším. Psi by neměli trávit dlouhé hodiny v chladu, zejména když jsou zvyklí přebývat v teple a pohodlí vaší postele.

Nasaďte psovi boty. Neodsuzujte tuto praktickou vychytávku! Botky jsou doporučovány nejen v zimě, ale i při zranění tlapek. Chrání nejen před chladem, ale i před ostrým ledem a štěrkem. Speciální psí boty používají i tvrdá severská plemena využívaná jako saňoví psi, ti nosí doslova „boty do roboty“.

Recept na domácí krém na péči o psí tlapky

Složení:

80 ml olivového oleje
30 g bio bambuckého másla
15 g včelího vosku
20 g borovicové pryskyřice
3 lžičky měsíčku lékařského
1 menší skleničku pro uložení krému

Postup:

Smíchejte všechny ingredience ve sklenici a dejte ji rozehřát na 50 °C po dobu cca 30 minut. Jakmile bude konzistence tak akorát (ani tuhá, ani tekutá), vyjměte sklenici a nechte vychladnout.

 

Rubriky
kočičí potřeby Kočka Pes psí potřeby

Jak na zvířecí chlupy

Každý chovatel mi dá jistě za pravdu, že zvířecí chlupy v domácnosti způsobují nemalé potíže. Jsou prostě všude, na oblečení, v jídle, v ranní kávě i v posteli. Všichni se snažíme množství eliminovat a udržet domov v čistotě a to různými prostředky.

Prevence

Důsledným a pravidelným vyčesáváním zvířecí srsti výrazně zamezíme nadměrnému vypadávání chlupů. Hřebeny a kartáče je nutné vybírat podle typu srsti zvířete, aby bylo česání co nejefektivnější. Samozřejmě i tak se chlupů v domácnosti zcela nezbavíme.

Chlupy na oblečení

Na odstranění chlupů domácího mazlíčka z oblečení dobře fungují lepící válečky nebo speciální „červené“ rukavice. Při praní se osvědčily sušičky prádla, kde vzduch vyfouká uvolněná vlákna, včetně zvířecích chlupů.

Tip: Přes dlaň si omotejte lepící pásku (lepivou stranou vně), přikládáním na chlupatá místa se chloupků lehce zbavíte.

Každodenní úklid podlah a koberců

Pro běžné udržování podlah není nutné denně vytahovat vysavač, s rychlým úklidem pomůže „koště na baterky“. Zametací stroj KÄRCHER K 55 Pet Plus disponuje vyměnitelným kartáčem na zvířecí chlupy, který si s nečistotami na hladké podlaze i koberci hravě poradí.

Hitem poslední doby se stávají robotické vysavače, které uklízejí i když nejsme doma nebo třeba spíme.

Velký úklid

Kromě udržování čistoty v domácnosti je nutné provádět i tzv. velký úklid. Pro usnadnění domácích prací je jistě rozumné investovat do kvalitního pomocníka. Zůstaneme u zavedené značky firmy Kärcher s.r.o. a proklepneme si řadu vysavačů VC 6. Disponuje velkorysým akčním rádiem 10 m, příkonem 1800-2000 W a objemem filtračního sáčku 4 l.

Komfortní prvky řady VC 6

  • QuickClick – jednoduchý výměnný systém hubic (štětec na nábytek, hubice na čalounění & teleskopická spárová hubice)
  • EasySlider – otočný kruh pro snadné objíždění překážek
  • ComfoGlide – podlahová trubice pro menší námahu
  • H​EPA 12 filtr – zachycuje mikroskopické částečky prachu a alergeny

Pokud dáváte přednost vodním filtrům (účinnější varianta pro alergiky), nabízí se inovativní vysavač s vodním filtrem DS 5.800.

Důkladné čištění koberců a čalounění

S domácími mazlíčky a dětmi se úměrně zvyšuje špinivost koberců a čalouněného nábytku. Účinnou pomoc zajistí tepovače, které nastříkají čistící lázeň a jednoduše ji odsají včetně špíny i nepříjemných pachů. Tepovač využijeme nejen v domácnosti, ale poradí si i s interiérem auta. Snadno se zbavíme např. nepříjemných skvrn po cestování se psem.

Vybírám názory z internetu na výrobky Kärcher :

Diskuze na ifauna.cz

My máme karcher :-)) a pohoda. Ten náš stál kolem 3000 a vysaje chlupy ze sedačky, koberce, dlažbu, vodu, všechno.
Doporučuji.

Hodnocení na mall.cz Kärcher K 55 Pet Plus

S výrobkem jsem velmi spokojena, splňuje mé představy o rychlém a lehkém úklidu. Jednoduchá manipulace a vysypání zásobníku. Chlupy od psa nejsou problém (bezproblémové odstranění i z koberce). To vše s přijatelnou cenou výrobku znamená, že bych ho určitě doporučila všem.

Rubriky
Pes psí potřeby

Kožní paraziti u psa

Dlouhá letošní zima je konečně za námi. I naši pejsci mají neskrývanou radost z příjemného počasí a jarní procházky si užívají naplno. S teplým počasím ovšem opět přichází na scénu nepříjemní paraziti, zejména klíšťata, která na svého hostitele číhají v trávě.

Nakažená klíšťata

Bohužel jsou klíšťata v našich končinách stále velmi rozšířená, navíc většina jich je prostřednictvím svých slinných žláz přenašečem nepříjemných a zdraví nebezpečných chorob. Mezi nejbezpečnější se řadí klíšťová obrna a lymská borelióza přenosná i na člověka. Při větším množství přisátých klíšťat ohrožuje psa také anémie.

Již přisáté klíště opatrně vytočíme, dáváme pozor na hlavičku klíštěte. Pokud totiž zůstane v kůži, dochází k zanícení rány.

Blechy – nepříjemní paraziti

V psím kožichu může sídlit celá řada parazitů. K těm nejběžnějším patří kromě již zmíněného klíštěte zejména blecha. Ta způsobuje rozsáhlé podráždění kůže jako reakci na bleší sliny, vypouštěné při sání krve. Jsou také nositeli boubele tasemnice psí. Blecha je veliká asi jako hlavička špendlíku a má červenohnědou barvu. Stopy blešího trusu jsou v srsti snadno odhalitelné, vypadají jako saze.

Blechy kladou svá vajíčka na kůži nositele a do okolního prostředí – do koberce, pelechu apod. Vylíhlá larva se po týdnu zakuklí a za další dva týdny se vyklube dospělá blecha. Celý vývojový cyklus je poměrně dlouhý, proto nestačí jednorázové nastříkání antiparazitního spreje na psí pelíšek, musíme počítat s opakovanou aplikací.

Jak bojovat s parazity

Prvními příznaky napadení psa parazity je neustálé škrábání. Prohlédněte inkriminované místo a neprodleně zahajte léčbu. Samozřejmostí by měla být prevence, která spočívá v aplikaci osvědčeného antiparazitika pro psy. Na trhu je k dostání rozličné množství druhů přípravků.

Mezi oblíbené se řadí obojky proti klíšťatům, ty zajišťují trvalé působení insekticidu. Při použití kontrolujte kůži pod antiparazitním obojkem, zda nezpůsobuje podráždění. Účinně bojují proti parazitům také spreje na klíšťata, kterými lze vystříkat psí pelech či boudu.

Při aplikaci jakéhokoli antiparazitika se vždy řiďte návodem na obalu.