Rubriky
I. – plemena ovčácká, pastevecká a honácká Pes plemena psů

DS Německý ovčák

autor: Pepo13
autor: Pepo13

 

Předkové německého ovčáka

Šlechtění německého ovčáka začalo v roce 1891 skupinou německých nadšenců sdružených ve společnosti Phylax. Účelem bylo vytvořit německého psa standardního zjevu a chování. Po rozpadu společnosti v úsilí pokračoval pouze Max Emil Friedrich von Stephanitz, který díky prvnímu psovi Horand von Linksrhein zaregistrovaném jako německý ovčák S.Z.1 započal pečlivou chovatelskou politiku příbuzenské plemenitby. Důraz byl kladen výhradně na pracovní, vzorově použitelné plemeno.

Plemeno bylo uznáno vhodným pro policejní práci a využíváno jako vojenský a služební pes. Díky své inteligenci a spolehlivosti se osvědčilo v mnoha oblastech, dokonce i jako slepecký pes.

Charakteristika plemene

Německý ovčák si se svým člověkem vytváří velmi silné pouto, je velice poslušný a ostražitý. Chování i povaha odráží péči a výcvik, které mu majitel poskytuje.

Vůči cizím lidem je přirozeně obezřetný, vždy ovšem pozoruje reakce svého pána a podle nich přistupuje k ostatním. Socializace od raného věku je velice důležitá.

Každodenní pohyb je pro toto sportovně založené plemeno nezbytný jak z hlediska fyzického, tak i psychického. Pes, který nerozvíjí své přirozené schopnosti je frustrovaný a nemůže dobře prospívat.

Fyzické znaky

Pro štěňata jsou typické překlopené uši, které se po úplné výměně zubů, mezi šestým a sedmým měsícem, postaví. Nejžádanější zbarvením je černotříslové se sedlem, možné jsou ovšem další varianty – celočerná až vlkošedá, černá s rudohnědými, hnědými, žlutými až světle žlutošedými odznaky. Vrchní hrubší srst chrání před vodou a vnějším prostředím. Měkká, hustá podsada udržuje za chladného počasí psa v teple. Péče o srst je jednoduchá, postačí občasné lehké pročesání.

Standard plemene

Podle FCI je řazen do Skupiny 1 – plemena ovčácká, pastevecká a honácká.

Podle standardu FCI je německý ovčák středně velký, silný a dobře osvalený pes obdélníkového formátu se suchými klouby a pevnou celkovou stavbou.

Výběr štěněte

Při koupi jakéhokoli psa vždy vybírejte pečlivě chovatelskou stanici, vyžadujte zdravotní dokumentaci a ptejte se i na povahu rodičů svého budoucího životního parťáka. Výběr nepodceňujte, s chovatelem se poraďte o svých plánech a nárocích na psa. Aktuální nabídku volných štěňat, ale i odrostlých psů německého ovčáka naleznete na různých inzertních serverech nebo přímo na webových stránkách chovatelských stanic.

Odkazy

Standard plemene podle FCI.

Rubriky
I. – plemena ovčácká, pastevecká a honácká Pes plemena psů

WCP Welsh Corgi Pembroke

Welch Corgi Pembroke

Trpasličí pes z Walesu

Roztomile robustní a velmi aktivní plemeno Welsh Corgi Pembroke je pastevecké plemeno původem z  jihozápadního Walesu, konkrétně z oblasti Pembroke, což prozrazuje i samotný název plemene.

I třetí jméno má svůj význam – Co rgi znamená ve welštině trpasličí pes. Výrazným rysem, patrným hned na první pohled, jsou krátké nohy. I přes to dokáže tento houževnatý pes běhat velmi rychle a vytrvale.

Standardní výška je pouhých 25-30 cm a váha do 12 kg. Už jen podle těchto parametrů je jasné, že to není jen tak ledajaký pastevecký pes. V současnosti je využíván spíše jako společenské plemeno a svou energii rád vybíjí při aportování a je rovněž velmi zdatný v agility.

Inteligentní plemeno

WCP je chytrý pes, který se velmi dobře učí nové povely. I přes svou malou výšku má obranářské sklony, je proto důležitá jeho socializace již od útlého věku. Rád si hraje s dětmi a je plně oddaný své rodině.

Liščí hlava

Hlava plemene připomíná tu liščí a to díky protáhlé zužující se tlamě a stojatým, na vrcholku mírně skoseným uším. Krásné kulaté oči korespondují s barvou srsti. Ocas má přirozeně velmi krátký.

Před nepřízní počasí je plemeno chráněno středně dlouhou srstí s velmi hustou podsadou. Standard dovoluje barvy srsti – jednobarevná červená, sobolí, jelení, černou s pálením, bílé znaky na končetinách, na hrudní kosti a krku. Bílá je povolena v malém množství na hlavě a tlamě.

Životní podmínky

Welsh Corgi Pembroke může být bez problému chován v bytě, vyžaduje ovšem aktivní vyžití. Časté procházky, aporty a již zmíněné agility dokáží psovi udržet fyzičku a zkrotit jeho temperament. Dávejte pozor na překrmování a následnou obezitu. Je pak lehce náchylný na zdravotní problémy se zády.

Odkazy

Databáze chovatelských stanic WCP.

Standart plemene podle FCI – anglicky.