Rubriky
krmení Pes

Jak zdravě krmit psa

Téma krmení domácích mazlíčků se může zdát mnohým chovatelům složité a nepřehledné jako raketová věda. Názorů je přehršel a v diskusích na sociálních sítích se vedou téměř svaté války. V tomto článku se pokusím shrnout základní fakta a podat vám tak pomocnou ruku při rozhodování.

Zdraví především

Snad pro každého majitele psa je nejdůležitějším ukazatelem pohody jeho svěřence zdraví a vitalita. Vyvážené krmení, které dopraví do těla strávníka optimální množství těch správných látek a živin, se projeví už na první pohled. Dobře osvalené tělo, lesklá srst, jiskra v oku, radost ze života – tak vypadá zdravý pes.

Máte chvilku?

Nebo spíše více času na přípravu potravy? O krmení syrovou stravou je v současné době na internetu velké množství informací a to nejen na specializovaných webech, vyznavači tzv. BARFu se sdružují ve skupinách na sociálních sítích a vyměňují si cenné zkušenosti.

Než začnete svého psa krmit libovým masem v dobré víře, že mu poskytujete to nejlepší, zpozorněte! Čistá svalovina se vyznačuje velmi nízkým obsahem vápníku a navíc jeho nevhodným poměrem k fosforu a také nedostatkem vitamínů A a D. I předci našich domácích povalečů – vlci – svou kořist pozřou téměř celou: kromě masa konzumují i kosti, obsah žaludku a krev.

Informace o dokonale vyváženém BARFu konzultujte výhradně s dlouholetým chovatelem, který je v dané problematice opravdovým profesionálem. Jak už jsem uvedla na začátku, BARFování si kromě znalostí vyžádá i čas, skladovací prostory (mrazák) a obezřetnost při manipulaci z hlediska hygieny. Pohodlnou variantou je tzv, sušený BARF – granule lisované za studena.

Vyvážené pohodlí

Mnohem rozšířenější je krmení psů granulemi. Napomáhá tomuto trendu široká paleta granulovaných krmiv pro psy od těch nejlevnějších (a nejméně kvalitních) až po výrazně dražší značky. Za kvalitu je nutno si připlatit, ale zdaleka nejen cena je určujícím ukazatelem kvality.

Nad správným složením psí potravy bádají špičkové týmy renomovaných značek po celém světě, průmyslově vyráběná krmiva se stále více škálují. Při nákupu vybíráme speciální granule pro malá, střední i velká plemena, pro štěňata, dospělé a starší psy, také narazíme na krmivo přímo pro konkrétní plemena, pro psy ve fyzické zátěži, březí a kojící feny, speciálky na dlouhou srst, pro psy s nadváhou, alergií apod.

Ani chuťové buňky psů nejsou zanedbávány – rybí, krůtí, lososí, jehněčí, kančí i klokaní maso jsou tahákem i pro peněženku majitele. Při výběru granulí dejte na radu odborníků, chovatelů, veterinářů a nenechte se příliš ovlivňovat reklamou. Ověřte si také, zda váš rádce není ve skutečnosti ve svém úsudku ovlivněn provizí doporučované značky.

Typy krmiv podle obsahu vody

suchá

  • obsahují cca 10 % vody
  • především granule, také psí suchary, sušenky apod.

polosuchá

  • obsahují kolem 30 % vody
  • většinou jen doplňky, pamlsky jako jsou různé polštářky, válečky apod.

vlhká

  • obsahují kolem 75 % vody
  • zejména konzervy

Žádnou změnu krmení neuspěchejte

Při koupi štěněte – ano, předpokládám, že vybíráte v registrované chovatelské stanici – zůstaňte věrni radám chovatele. Štěně je naučeno na určitý druh a způsob krmení, který už má chovatel ověřený. Náhlou změnou lehce přivodíte novému členu rodiny nepříjemné zažívací potíže. Bohatě stačí stres při stěhování do nového prostředí.

Časem se zajímejte o jinou alternativu, pokud máte pocit, že je změna žádoucí. Po náležitém zpracování haldy informací se změnou postupujte pozvolna – postupné přidávání nového krmiva do starého se doporučuje cca 4 dny při zvyšování poměru. Sledujte kondici psa i jeho vyměšování, právě v konzistenci trusu se změna krátkodobě projeví. Pokud se během pár dnů vše vrátí do normálu, není třeba se obávat.

 

Rubriky
krmení Pes

Dávejte svému psovi nejzdravější krmiva pro psy, prosím

Mnohý veterinář vám potvrdí, že pes je masožravec, tedy byl přírodou stvořen k pojídání masa. Ani po staletí soužití s člověkem se však trávicí ústrojí, oproti všem tvrzením obřích výrobců krmiv, nezměnilo, ale jen mírně přizpůsobilo. Nejpřirozenějším krmivem pro psy tak zůstává syrová potrava, tzv. B.A.R.F (z anglického Bone And Raw Food – kosti a syrová potrava), nejlepší alternativou pak tzv. granule lisované za studena Yoggies.

Jak tedy sestavit nejzdravější krmivo pro psa?

Syrovou potravou dnes své psy krmí hodně majitelů. I takové krmení ale má svá úskalí. Pes se může nakazit od parazitů – při nesprávném zacházení s masem, někomu může vadit značná pracnost a náročnost přípravy, mnozí pejskaři nemají ani potřebnou znalost problematiky krmení syrovou potravou… Pak je ovšem lepší obrátit se na odborníky, kteří umí sestavit skutečně pestrý a vyvážený B.A.R.F. plný přírodních proteinů, tuků i vitamínů.

Netřeba se stydět, když si na to netroufáte

Ne každý si s přípravou syrové potravy ví rady, nebo jen prostě nechce běhat po obchodech a stát u kuchyňské linky a připravovat potravu pro svého miláčka. Chcete-li ale psa krmit zdravě, vždy se najde vhodné řešení.

Nejlepší alternativa k syrové potravě pro psy

Stále více chovatelů nahrazuje běžné granule nebo syrovou potravu granulemi lisovanými za studena Yoggies. Sami majitelé psů granulím Yoggies přezdívají „sušený B.A.R.F.“, protože díky této české rodinné firmě skutečně vznikly z receptur vyváženého B.A.R.Fu. Granule lisované za studena jsou tak novým, plnohodnotným a především zdravým trendem v moderním krmení psů.

Jak v záplavě krmiv poznat granule lisované za studena?

Originální „sušený B.A.R.F.“ poznáte docela snadno, a nejspíš i poslepu. Tyto granule jsou vždy baleny výhradně v papírových pytlích. Pozor však na napodobeniny a náhražky! Bývají v laciných a mnohdy i zdravotně závadných plastových pytlích plných nebezpečných ftalátů. Ty mohou způsobovat zdravotní potíže a poškozovat zdraví psa.

Malá rada na závěr: Chcete-li svého psa krmit skutečně zdravě, vybírejte granule lisované za studena – „tzv. sušený B.A.R.F.“ v papírovém pytli.

www.yoggies.cz

Rubriky
krmení Pes

Proč nekupovat levné granule pro psy

Po cestě do práce, do parku nebo třeba obchodu, potkáte rozličná plemena psích mazlíčků. Někteří jsou oceňovaní pro svou klidnou povahu, jiní zase pro svou aktivitu, kterou aktivní majitelé společně s nimi potřebují. Někdy také můžete natrefit na psa, který trpí nadváhou, a páníčci ho zhodnotí slovy: „On má velkou chuť k jídlu, my za to nemůžeme!“ A pes má následně problémy s klouby, protože se neunese, problémy s žaludkem a trávením a pak na poslední chvíli se zajde k veterináři, protože se pes ani nepohne. Tomuto se však dá zabránit, protože nadváha a ostatně veškerá nemoc psa je dána chybou majitele.

Důležitou součástí každého života psa by mělo být kvalitní krmivo pro psy, ale zároveň i se správnou gramáží. Doporučujeme tedy pořídit si odměrku na krmivo a podle návodu na zadním obalu každého krmiva si zjistěte, kolik g denně váš pes potřebuje.

Nekvalitní levné granule

Náš život může být někdy hektický, ale neznamená to, že bychom měli kupovat krmivo pro psy ze supermarketů. Zde totiž nalezneme pouze granule s nízkým obsahem masa, nedostatkem minerálů a vitamínů a také s více popelovin, než je potřeba. Při zpracovávání krmiva do malých granulí se totiž jako odpad vytvoří popel z granulí a pokud je mezi 5-8 mg, je to v pořádku.

Supermarketová krmiva mají 8 a více, což znamená, že krmivo bylo zpracováno z nekvalitních surovin s malým procentem masa. Z těchto granulí pak pes tloustne, jelikož jsou plné obilovin, aby firma vydělala co nejvíce peněz a nahradila téměř neexistující, ale velmi důležitou surovinu. Pes ví, co potřebuje, a tak jí více a více granulí, aby nedostatek doplnil. Důsledkem je nadváha, nemoci jako např. vypadávání srsti nebo problémy se zuby. A vy, jako majitelé podáváte podstatně více krmiva, než kdyby pes dostával dražší, ale kvalitnější krmivo.

Pozor na složení – aneb to, napsané malými písmeny

Firmy, které vyrábí nekvalitní granule, jsou mnohdy velmi mazaní. Na předním obalu krmiva uvidíte smějícího se, hezky vypadajícího psa a vzadu ne už tak vábný obsah. Většina krmiv ze supermarketu obsahuje pouze 10-15 % masa, zbytek jsou pouze konzervanty, doplňující látky k chuti a neoblíbené obiloviny. Pokud chcete být majitel, kterému záleží na svém psím miláčkovi, měli byste kupovat dražší, ale o to kvalitnější krmiva.

Kvalitní granule

Špičková krmiva najdete pod názvem holistická. Je to skupina granulovaných krmiv, které neobsahují nekvalitní bílkoviny, především kukuřici a sóju. Jsou velice bohaté na kvalitní bílkoviny a představují špičku ve kvalitě a výživě. Takové granule se vyrábí v několika velikostech, proto jsou holistická krmiva vhodná pro malé, střední či větší plemena. Mezi kvalitní značku holistických krmiv patří například Earthborn Holistic.

Další druhy krmiv

Granule jsou základem krmiva každého psa, podávat však můžete i jiné doplňky, pamlsky, ale rozhodně ne konzervy ze supermarketů. Již podle nevábné vůně poznáte, že v takovýchto produktech nebude nic dobrého. Proč tedy něco takového nabízet svému psovi? O něco kvalitnější jsou konzervy a kapsičky pro psy. Např. Healthy meat konzervy obsahují až 100% jednodruhového masa. Jsou tak vhodné pro alergické psy.

Pokud se jedná o odměny nebo pamlsky pro psy je nejlepší vybírat přírodní produkty. U nás na webu www.propacky.cz nabízíme kvalitní masové pamlsky pro všechny velikosti pejsků. Od přírodní kůže zhotovené do tvaru kosti, až po výborné masové pamlsky.

Rubriky
krmení Pes

Pamlskové mixy pro pejsky

pamlskovník.czPamlsek jako odměna

Každý pejsek rád mlsá. Pamlsky jsou pro psa nejlepší odměnou za splněný úkol při nácviku dovedností. Pro chutnou dobrůtku tak udělá pro svého pánečka cokoli, rád a ochotně. Jestliže budete mít dostatečnou zásobu rozmanitých pamlsků, pejskovi se snadno nepřejí. Pestrý výběr vám vždy zaručí jeho pozornost.

Kvalita psích pamlsků

Pokud chcete svého pejska odměnit nějakou chutnou maličkostí, vybírejte, stejně jako při nákupu krmiva, podle složení a kvality. Vyhněte se suchému rohlíku a jiným lidským jídlům, ty vašemu pejskovi nic dobrého nepřinesou. Ani klasické krmné piškoty nejsou dlouhodobě vhodným pamlskem. Nabídněte pejskovi kvalitní pamlsky speciálně vyrobené pro psy s výrazným podílem masa.

Při výběru psích pamlsků buďte ostražití, ne všechny jsou vyráběné v dostatečné kvalitě. Věnujte pozornost složení, pokud obsahují dochucovadla, stabilizátory a další přidané chemické složky, nejsou vhodnou volbou pro zdraví vašeho čtyřnohého mazlíčka.

Kde dobře nakoupit

Pamlsky pro psy lze koupit prakticky v každé kamenné i internetové prodejně s krmivem a potřebami pro zvířata. Ne vždy je ovšem prodejna zásobena těmi kvalitnějšími druhy. Nabídka bývá jednostranná a složení se příliš neřeší. Novinkou na českém trhu je služba přesně šitá na míru potřebám pejsků a jejich zodpovědným majitelům, kterým není zdraví jejich miláčka lhostejné. Specializovaný internetový prodejce Pamlskovník.cz nabízí opravdu rozmanitý výběr a na kvalitě nabízených pamlsků si zakládá.

V nabídce naleznete:

  • Masové pamlsky obsahující až 95% masa
  • Pamlsky z buvolí kůže
  • Sušenky pro psy
  • Dentální pamlsky pro zubní hygienu

Pro jednodušší a rychlejší výběr Pamlskovník.cz sestavil pro své zákazníky balíčky těch nejlepších pamlsků, které vašemu pejskovi budou zaručeně chutnat. Balíčky jsou nabízeny ve třech velikostech.

Samozřejmě si zákazník může namixovat pamlsky podle svého vlastního výběru z nabízených položek. Každý majitel ví, co jeho pejskovi nejvíce chutná a jakou obměnu pamlsků uvítá.

Buďte svému nejlepšímu příteli zodpovědnými partnery.

 

 

Rubriky
krmení Pes

Jak krmit psa?

American Foxhound and Labrador Retriever playing
Výběr krmiva pro vašeho psa zásadně ovlivňuje jeho kompletní zdravotní stav. Všichni jistě víte, že zbytky od oběda nejsou pro psa vhodnou stravou. Co je dobré pro člověka, rozhodně není optimální pro čtyřnohého společníka. Každý pes potřebuje během svého vývoje, dospělosti a stáří rozdílný přísun živin a kalorií.

Ideálním a častým způsobem krmení jsou psí granule, ve kterých je namixováno složení odpovídající konkrétním potřebám psa. Při koupi si proto vždy projděte vypsané ingredience, sledujte množství a poměr bílkovin a tuků v krmivu.

Krmnou dávku přizpůsobte stáří, momentálním potřebám a aktivitě svého psa. Psi pracovní a hodně aktivní mají vyšší spotřebu krmiva a mohou dostávat vyšší dávku tuku. Naopak tzv. gaučoví psíci mají velmi nízký výdej kalorií, proto vybírejte spíše granule s označením light, ty jsou zároveň vhodné pro snižování váhy u obézních psů.

Podvýživa a stejně tak i obezita je pro psa zdravotním hendikepem. Stále sledujte jeho celkový stav, kvalitu srsti, množství a strukturu výkalů. Tak poznáte, zda váš miláček prospívá či je potřeba změnit typ krmiva nebo upravit krmné dávky. Jestliže změna nepomáhá, obraťte se na svého veterináře, aby vyloučil případné zdravotní indispozice.

Věnujte svému čtyřnohému kamarádovi dostatek pozornosti a odmění se vám svou věrnou láskou, jak to umí jen pes – nejlepší přítel člověka. Více informací o krmení psa si přečtěte na http://www.krmivo-ihned.cz/clanek/jak-vybrat-spravne-krmivo-pro-psa/.