Rubriky
Hlodavci Králík

Zakrslý králík a dítě

S nástupem jara, obdobím mláďat, se často pouštíme také do chovu zakrslých králíků. Ne vždy se však podaří vybrat toho správného a ze zakrslého králíka se pak rázem stane králík takřka běžné velikosti. Pro zájemce o chov králíků je možnost výběru z mnoha různých čistokrevných plemen, jedno hezčí než druhé. Ať už vybereme jakékoli plemeno, měli bychom ale poučit hlavně děti o tom, jak o králíka pečovat, ale také jak se k němu pěkně chovat.

Zakrslý králík přivykne na členy rodiny

Kromě vedení králíka k čistotnosti, bychom ho měli jednak přivyknout na ostatní členy domácnosti a také, a to hlavně na děti. Děti se rády se zvířaty mazlí a hladí je, takže je dobré, když je naučíme, jak králíčka správně zvedat, případně nosit. Dítě by si mělo uvědomit, že pokud se o někoho staráme, souvisí s tím nejen radosti, ale také povinnosti, které je třeba plnit. Králíkovi musíme zajistit dostatek pohybu mimo klec, vhodnou stravu, ale také čistý a zdravý příbytek.

Hygiena je základ

Králík je schopný naučit se vykonávat potřebu na jedno místo v kleci. Pokud jej pouštíte doma proběhnout, nebo mu vyhradíte místo na balkoně. Počítejte s tím, že se do klece vrátí vymočit, ale bobky bude trousit klidně po bytě nebo po celém balkoně. Vyhradíte-li však králíkovi na balkoně někde v rohu místo pro vykonávání potřeby, může se poměrně brzy naučit chodit tam, a to s obojí potřebou.

Ideální je pořídit mu k tomu nepříliš vysokou, ale dostatečně pevnou misku z plastu. Do ní mu můžete dát například hobliny nebo kukuřičnou podestýlku, pak se bude obsah misky snadno vysypávat a také vyplachovat.

Zdvihání a přenášení králíka

Aby nedošlo při zdvihání a přenášení králíka k žádné nehodě, naučte se správnému úchopu a ten pak předveďte i dětem. Rozhodně nikdy nezvedejte králíka v podpaží, mohli byste mu poranit žebra nebo vnitřnosti. Ani zvedání za uši se nesmí provádět, je to trýznění! Nejlépe uděláte, když ho pravou rukou jistě a pevně uchopíte za kůži za lopatkami na hřbetě a současně ho zvednete a zároveň podepřete levou rukou. Pro správné zacházení je dobré, aby tyto dovednosti znaly i děti.

Spaní v kleci

Zakrslý králík, kterému budete věnovat dostatečnou péči již od samého začátku, si na vás brzy zvykne a bude se radovat z lidské společnosti stejně jako třeba pes. Nedostatek činnosti přes den u králíka vede ke zvýšené aktivitě v noci. To by vás, nebo vaše dítě mohlo rušit, pokud králíka umístíte i s klecí k sobě do pokoje.

Výběr plemene

Když vás vaše dítě už nějaký čas prosí o domácího mazlíčka, můžete mu pořídit právě zakrslého králíka. Péče o něj je mnohem jednodušší než o psa. Děti vyrůstající od malička v kontaktu se zvířaty jsou v pozdějším věku v mnohem empatičtější. Navíc ve svém mazlíčkovi vidí kamaráda, kterému svěřují svá přání nebo se s ním dělí o své problémy.

Pokud v rodině němá nikdo alergii na zvířecí srst, už vám nestojí nic v cestě a můžete jít vybrat mazlíčka některého z následujících plemen: Ruský, Havanský, Durynský, Siamský, Bělopesíkatý černý, Hermelín s modrýma očima, Šedý, Černý, Černostříbrný, Tříslově modrý nebo Beran či Hotot. Každý zakrslý králík je jiný, každý má své kouzlo a specifické rysy.

Mějte však na paměti, že všichni malí králíčci vypadají rozkošně, takže pokud chcete mít opravdu zakrslého králíka, pořiďte si jej přímo od chovatele. Jenom on vám zaručí, že z něj nebudete mít nakonec králíka pekáčového typu. Jako dobré poznávací znamení by měla fungovat malá krátká ouška. Jestli se ještě rozhodujete, zda samečka nebo samičku, možná dejte přednost samičce, samečkové mívají takzvanou kousací pubertu.

Rubriky
Fretka Hlodavci Kočka Králík zdraví

Očkování – kočky a ostatní

SyringeV minulém článku jsme se podívali na možnosti očkování a očkovací schéma u psů. Dnes je na řadě očkování koček a dalších oblíbených mazlíčků – fretek a králíků.

Očkování koček

Koťata, stejně jako štěňata, se rodí s velmi nízkou koncentrací protilátek v krvi. Pro vytvoření poporodní imunity je nezbytné první napití mleziva (kolostra), ke kterému musí dojít do 24. hodin po porodu, ideálně opakovaně v průběhu prvních 48 hodin života mláděte. Hladina sérových protilátek mláděte poté vystoupá na úroveň odpovídající hladině protilátek v krvi matky. Tato první pasivní imunizace mládě chrání před celkovou infekcí.

V mateřském mléce jsou přítomné protilátky působící na sliznici střeva a ochraňující před střevními infekcemi. Protilátky z mleziva poklesnou zhruba ve věku 6. – 10. týdnů na úroveň, která už mládě dostatečně nechrání před infekcí, ale svou přítomností brání tvorbě vlastních protilátek. Vzniká tzv. imunologické okno, trvající 2-3 týdny, kdy jsou mláďata extrémně náchylná k onemocnění.

U koček není vakcinace povinná ze zákona, základní vakcinanční dávka většinou zahrnuje herpesvirózu (infekční rhinotracheitidu), kalicivirózu a panleukopenii. Primovakcinace se provádí ve věku 8. – 10. týdnů, první přeočkování za 4 týdny mezi 12. a 14. Používá se k němu kombinace herpesviróza, kaliciviróza, panleukopenie a vzteklina. Další přeočkování se provádí každoročně, kromě vztekliny – ta se nově může očkovat podle tříletého vakcinačního schématu stejně jako u psů. Mezi volitelné vakcíny patří chlamydióza, virová leukémie, infekční peritonitida, dermatofytóza a bordetelová infekce koček. O jejich vhodnosti vás poučí veterinární lékař.

Očkování fretek

Pro fretky je očkování proti vzteklině povinné, doporučená je dále kombinace psinky a leptospirózy – psinka je pro fretky smrtelně nebezpečná, leptospiróza je navíc přenosná na člověka. S vakcinací proti psince se začíná ve věku 6. – 8. týdnů, k prvnímu přeočkování se přistupuje v 10. – 12. týdnu a zahrnuje i leptospirózu, druhá revakcinace ve věku 13. – 14. týdnů obsahuje psinku, leptospirózu a vzteklinu. Vzteklinu je možno opakovat každé tři roky, psinka a leptospiróza se obnovuje ročně.

Očkování králíků

Králíci se vakcinují od 10. týdne věku, přeočkování se provádí každého půl roku. Očkování není povinné, používá se kombinovaná vakcína, chránící proti hemorhagické septikémii (králičímu moru) a myxomatóze. V intenzivních chovech je možné provést očkování proti pasteurelóze králíků.

U jakéhokoliv očkování platí, že vakcinujeme jen zvířata zdravá, v dobrém stavu a před a po očkování je nutné se vyvarovat zvýšené námahy. Pravidelné odčervování plánujeme tak, aby se s očkováním nekrylo.